Ostrzał na granicy syryjsko-tureckiej. Pięć ofiar, ranni

03.10.2012 16:14
Zamachy w Aleppo

Zamachy w Aleppo (Fot. Anonymous AP)

Pocisk moździerzowy wystrzelony z Syrii zabił pięciu mieszkańców tureckiej miejscowości Akcakale położonej przy granicy oraz ranił co najmniej trzynaście osób. Wśród zabitych jest sześcioletnie dziecko.
Turecki dziennik "Hurriyet" pisze, że na Akcakale spadło co najmniej pięć pocisków. Jeden trafił w dom w dzielnicy mieszkaniowej. - Zginęło pięć osób: matka i jej czworo dzieci - powiedział burmistrz Akcakale Abdulhakim Ayhan. Wcześniej informowano, że wśród zabitych jest jedno dziecko.

Mieszkaniec Akcakale powiedział agencji AFP, że pocisk na jego oczach rozszarpał kobietę. Według świadka cytowanego przez Reutera, wśród osób, które odniosły ciężkie obrażenia, jest trzech policjantów.

Po incydencie szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu zwołał nadzwyczajne posiedzenie w ministerstwie spraw zagranicznych - pisze agencja AFP.

Turecki minister telefonicznie poinformował o ataku sekretarza generalnego ONZ.

"Regularnie trafiają pociski i kule"

Burmistrz Abdulhakim Ayhan wyjaśnił, że w ciągu ostatnich 10 dni do leżącego na południowym wschodzie Turcji Akcakale regularnie trafiają przez granicę zbłąkane kule i pociski, wystrzeliwane podczas walk prowadzonych przez syryjskich rebeliantów z wojskami prezydenta Baszara el-Asada.

Zaraz po ataku, grupa mieszkańców protestowała pod siedzibą burmistrza. Ten musiał uciec z urzędu opancerzonym samochodem.

Zdaniem świadków pocisk musiał być wystrzelony przez syryjską armię, bo rebelianci takimi nie występują.

Akcakale sąsiaduje przez granicę z syryjskim Tel Abjad. Od kilkunastu dni syryjskie przejście graniczne kontrolowane jest przez opozycyjną Wolną Armię Syryjską. Wcześniej w wyniku gwałtownych walk rebeliantów z wojskami rządowymi pięć osób zostało rannych po tureckiej stronie granicy. Ze względów bezpieczeństwa szkoły w Akcakale są zamknięte.

To kolejny atak

W piątek pocisk moździerzowy uszkodził kilka budynków w Akcakale. Nie było jednak ofiar śmiertelnych. Od lipca syryjscy rebelianci kontrolują kilka przejść granicznych wzdłuż 900-kilometrowej granicy turecko-syryjskiej.

Wcześniej 40 osób zginęło w zamachach w syryjskim mieście Aleppo. W centralnych dzielnicach miasta, kontrolowanych przez wojska prezydenta Baszara al-Assada, doszło do pięciu eksplozji.

Syryjskie państwowe media oskarżyły zbrojną opozycję o przeprowadzenie zamachu. Miasto Aleppo od kilkunastu tygodni jest areną ciężkich walk pomiędzy wojskami prezydenta Baszara al-Assada oraz bojówkami opozycji. Od kilku dni rebelianci szturmują niektóre dzielnice miasta, by przejąć nad nim całkowitą kontrolę.Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • maniacr

  Oceniono 2 razy -2

  Dla mnie tam arabusy muzułmanie mogą się powybijać między sobą, prawde mówiąc wisi mi to...

 • magma2012

  Oceniono 2 razy -2

  kiedy to sie skonczy? kiedy chinczk zrozumie, że tam giną ludzie? dzieci?

 • muzzyczny

  Oceniono 5 razy 1

  pocisk wystrzelono przez sponsorowanych najemników by USA i Syjoniści z Izraela mieli pretekst najazdu Syrii

 • 1sizeer1

  Oceniono 4 razy -2

  Przecież to ruscy prowokują NATO. Nie tak dawno zestrzelili turecki samolot z terenu syrii.

 • komunikat.4

  Oceniono 1 raz 1

  oburzające. Jutro zgłoszę się na ochotnika i pójdę walczyć z tym wstretnym reżymem syryjskim.

 • mieetek

  Oceniono 7 razy 5

  Już nic się nie mówi o zamachu w Burgas. Czyżby po raz pierwszy nie poznamy kto za tym stoi? Czyli wiadomo kto za tym stoi.
  Chyba mała intifada by uzmysłowiła tym psychopatycznym mordercom z Izraela i USA, gdzie jest czerwona linia.

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 5 razy 1

  Czy to się zdarzyło zanim zagranica zorganizowała i uzbroiła rebelię, czy też potem? Pytanie jest, oczywiście, reytoryczne.

 • henrykkreuz

  Oceniono 9 razy 5

  A skąd GW wie, że pocisk jest syryjski, a nie amerykański wystrzelony przez najemników?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy -2

  W Syrii też znajdzie się jakiś michnik który nazwie to incydentem ,oskarżycieli oszołomami a morderców ludźmi honoru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje