Protestuje na kopule bazyliki św. Piotra przeciw reformom unijnym

Protest na kopule bazyliki św. Piotra

Protest na kopule bazyliki św. Piotra (Fot. STRINGER REUTERS)

Od kilkunastu godzin przedsiębiorca z Triestu protestuje na kopule bazyliki św. Piotra w Rzymie przeciw rządowi Mario Montiego i Unii Europejskiej. Marcello Di Finizio wszedł na kopułę wczoraj po południu z grupą turystów. Mimo mediacji mężczyzna nie chce zejść.
Po przybyciu na samą górę kaplicy, Marcello Di Finizio wyszedł przez jedno z okienek i rozwinął tam przeniesiony z sobą transparent: "Basta Monti, dosyć z Montim, dosyć z Europą. To nie wzrost gospodarczy, lecz socjalna jatka".

Protest dotyczy jednak konkretnej sprawy, a mianowicie publicznego przetargu na koncesje dla właścicieli plaży, które do tej pory były dożywotnie. Teraz, dzięki tzw. dyrektywie Bolkensteina, udział w nim mogą wziąć przedsiębiorcy z całej Unii Europejskiej.

Jak do tej pory negocjacje z przedsiębiorcą nie przyniosły rezultatu i spędził on noc na kopule. Okazało się, że był tam poprzednio 30 lipca, protest trwał wtedy jednak tylko cztery godziny.

Mężczyzna znany jest ze spektakularnych inicjatyw. Przed dwoma laty Di Finizio prowadził protestacyjną głodówkę w Trieście, gdy po pożarze swego lokalu domagał się odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, a w marcu tego roku spędził trzy doby na dźwigu w porcie w Trieście, także przeciwko dyrektywie Bolkensteina.

Zobacz także
 • Kryzys w Grecji, kraju gdzie rodzina stoi na pierwszym miejscu, dotknął najmłodszych. Na zdjęciu kolejka po darmową żywność "Nie przyjdę dziś po Annę"- greccy rodzice porzucają dzieci. Z biedy
Komentarze (24)
Protestuje na kopule bazyliki św. Piotra przeciw reformom unijnym
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 51 razy 31

  Ależ jak najbardziej! Odejdźcie z Unii i zabierzcie ze sobą innych południowych nierobów: Hiszpanię, Portugalię i Grecję. I sobie spokojnie i dostatnio żyjcie. ZA SWOJE.

 • princealbert

  Oceniono 24 razy 16

  no coz, niewatpliwie latwiej wygrywa sie przetarg po znajomosci. Jescze lepiej gdyby przetargi robiono pod tego pana konkretnie.

  To faktycznie bezczelnosc, ze UE na to nie pozwala.

 • puuchatek

  Oceniono 19 razy 11

  "Protest dotyczy jednak konkretnej sprawy, a mianowicie publicznego przetargu na koncesje dla właścicieli plaży, które do tej pory były dożywotnie. Teraz, dzięki tzw. dyrektywie Bolkensteina, udział w nim mogą wziąć przedsiębiorcy z całej Unii Europejskiej."

  Mówiąc prościej: protest nie tyle przeciw UE, co przeciwko wolnej konkurencji...

 • minijack

  Oceniono 7 razy 7

  A niech sobie tam siedzi ile chce. Dlaczego ma to kogokolwiek obchodzić?

 • od-or

  Oceniono 7 razy 5

  Włosi są z tego znani u innych chcą demokracji a u siebie status quo.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 5 razy 3

  Jak "uderzyc" - to w NAJWYZSZE PROGI !!

 • blue911

  Oceniono 4 razy 2

  Megaloman.

 • Marcin Panasiuk

  Oceniono 1 raz 1

  Skandal 12 Euro za bilet wstępu na kopułę.
  + bilety na groby watykańskie i muzeum .
  Powinno być zwiedzanie bezpłatne ,a nie doją pieniądze z turystów.
  W Watykanie jest najdroższe jedzenie i hotel.
  Można tam jechać tylko do pracy w Rzymie jako pomoc przy starszych osobach ,bo u nas tylko 5-6 zł za godzinę ,a tam 7-8 euro.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  A ja myslalem,ze to Jarek ,ktory chce kandydowac na papieza?? Wiemy,ze juz z premierowstwa zrezygnowal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje