Protestuje na kopule bazyliki św. Piotra przeciw reformom unijnym

03.10.2012 12:22
Protest na kopule bazyliki św. Piotra

Protest na kopule bazyliki św. Piotra (Fot. STRINGER REUTERS)

Od kilkunastu godzin przedsiębiorca z Triestu protestuje na kopule bazyliki św. Piotra w Rzymie przeciw rządowi Mario Montiego i Unii Europejskiej. Marcello Di Finizio wszedł na kopułę wczoraj po południu z grupą turystów. Mimo mediacji mężczyzna nie chce zejść.
Po przybyciu na samą górę kaplicy, Marcello Di Finizio wyszedł przez jedno z okienek i rozwinął tam przeniesiony z sobą transparent: "Basta Monti, dosyć z Montim, dosyć z Europą. To nie wzrost gospodarczy, lecz socjalna jatka".

Protest dotyczy jednak konkretnej sprawy, a mianowicie publicznego przetargu na koncesje dla właścicieli plaży, które do tej pory były dożywotnie. Teraz, dzięki tzw. dyrektywie Bolkensteina, udział w nim mogą wziąć przedsiębiorcy z całej Unii Europejskiej.

Jak do tej pory negocjacje z przedsiębiorcą nie przyniosły rezultatu i spędził on noc na kopule. Okazało się, że był tam poprzednio 30 lipca, protest trwał wtedy jednak tylko cztery godziny.

Mężczyzna znany jest ze spektakularnych inicjatyw. Przed dwoma laty Di Finizio prowadził protestacyjną głodówkę w Trieście, gdy po pożarze swego lokalu domagał się odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, a w marcu tego roku spędził trzy doby na dźwigu w porcie w Trieście, także przeciwko dyrektywie Bolkensteina.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • Marcin Panasiuk

  Oceniono 1 raz 1

  Skandal 12 Euro za bilet wstępu na kopułę.
  + bilety na groby watykańskie i muzeum .
  Powinno być zwiedzanie bezpłatne ,a nie doją pieniądze z turystów.
  W Watykanie jest najdroższe jedzenie i hotel.
  Można tam jechać tylko do pracy w Rzymie jako pomoc przy starszych osobach ,bo u nas tylko 5-6 zł za godzinę ,a tam 7-8 euro.

 • artefakt-13

  0

  ładnie to tak?

 • artefakt-13

  Oceniono 2 razy -2

  nich go media zignorują... wtedy szybko sam zejdzie, a, może zeskoczy?? (co się w tym tekście, redaktorom nie podoba?? A , może cenzura wróciła, a ja o tym nie wiem?)

 • artefakt-13

  Oceniono 2 razy -2

  niech go media zignorują, wtedy , na pewno sam zejdzie... a, może zeskoczy?..

 • blue911

  Oceniono 4 razy 2

  Megaloman.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  A ja myslalem,ze to Jarek ,ktory chce kandydowac na papieza?? Wiemy,ze juz z premierowstwa zrezygnowal.

 • kazik2500

  Oceniono 1 raz 1

  Do tej pory ci "sprytniejsi" w Polsce brali z UE. Teraz wszyscy Polacy beda placic na tych ktorzy brali w Grecji, Wloszech, Hiszpanii. Pakujcie walizki na nastepny sezon saksow, albo zaczynajcie budowac polski przemysl.

 • zbycholj23

  Oceniono 3 razy -1

  Ktoś gościowi powiedział że ten kto jest najwyżej jest Bogiem. Ale przecież wszyscy wiedzą że dla kk jedynym bogiem jest pieniądz.

 • zaanawetprzeciw_3.0

  Oceniono 1 raz -1

  Ktoś za dużo grał w Assassins Creed...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje