NFZ pomylił się w prognozach. Będzie miliardowa dziura

03.10.2012 07:11
Przedstawiciele pomorskiego NFZ tłumaczą, że wiedzą o problemach lekarzy, jednak niewiele mogą zrobić w tej sprawie, bo takie a nie inne jest w tej sprawie stanowisko Centrali NFZ. Na zdjęciu prezes funduszu Agnieszka Pachciarz

Przedstawiciele pomorskiego NFZ tłumaczą, że wiedzą o problemach lekarzy, jednak niewiele mogą zrobić w tej sprawie, bo takie a nie inne jest w tej sprawie stanowisko Centrali NFZ. Na zdjęciu prezes funduszu Agnieszka Pachciarz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Zapowiada się miliardowa dziura w tegorocznym budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia - alarmuje "Puls Biznesu". Przez pomyłkę NFZ.
Przed rokiem, przy konstrukcji budżetu na ten rok, NFZ pomylił się w prognozach o 700 mln zł. O tyle mniej znalazło się w kasie funduszu na początku lipca tego roku.

Kwota ta może być jeszcze większa. Podczas ostatniej Komisji Trójstronnej resort zdrowia mówił o 800 mln zł. Jak mówi wiceprezesa NFZ Zbigniew Teter, na koniec roku braki w kasie mogą przekroczyć 1 mld zł.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński uważa, że nie ma powodów do paniki, gdyż rezerwy funduszu przekraczają 1 mld zł. Jednak, jego zdaniem, nawet jeśli uda się załatać dziurę, nie obejdzie się bez zaciśnięcia pasa.

Problem poznańskiego szpitala

Niektóre szpitale już mają problem z finansowaniem. Na oddział onkologii klinicznej w szpitalu w Ludwikowie pod Poznaniem miało trafić w październiku 30 chorych z rakiem płuc i kolejnych 20 z rakiem szyi i głowy. Do końca tego roku szpital chciał przyjąć około setki pacjentów ze skierowaniem na radioterapię. Nie przyjmie jednak, bo skończył mu się kontrakt z NFZ.

- Przekroczyliśmy umowę o jedną piątą. Za leczenie za ubiegły rok Fundusz nie zapłacił nam 7 mln zł. Boimy się ze wpadniemy w spiralę długów. Jestem nam przykro, ale nowa ustawa o działalności leczniczej nie pozwala już publicznym szpitalom bezkarnie zadłużać się - tłumaczył "Gazecie" szef szpitala Aleksander Barinow, dyrektor Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, pod które podlega Ludwikowo.

Zobacz także
Komentarze (192)
NFZ pomylił się w prognozach. Będzie miliardowa dziura
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 168 razy 160

  "...nawet jeśli uda się załatać dziurę, nie obejdzie się bez zaciśnięcia pasa."
  ======================================================
  Raczej pętli na szyi chorych, a nie pasa.

 • tak.bo.tak

  Oceniono 143 razy 135

  Niech przestaną kraść i robić przekrety to pieniądzy bedzie dużo więcej.

 • knock.out.4

  Oceniono 84 razy 84

  kto zaciśnie pasa za to, że NFZ źle złożył zapotrzebowanie do kasy państwa? Lekarze, Urzędnicy, Aptekarze? Minister Finansów?

 • kojak007

  Oceniono 90 razy 80

  zastanawiam czy media i tzw szary człowieczek wie czym jest i po co (formalnie) istnieje NFZ? Całkowicie większość ma rację jeżdżąc po tej instytucji, tyle że może czas zaproponować zmiany? NFZ jest formalnie i de facto pośrednikiem w przekazywaniu (podpisywaniu umów) pieniędzy publicznych do jednostek wykonujących działalność leczniczą. Nie dosyć, że ten system nie spowodował uszczelnienia systemu i tzw. podążania pieniędzy za pacjentem, to jeszcze sam NFZ kosztuje nas kilka miliardów rocznie. Wiadomo, im więcej mord po drodze, tym "towar" na końcu droższy.

  Skoro to rozwiązanie generuje większe straty niż zyski, to czas na likwidację NFZ, przekazanie tych kompetencji do Min.Zdrowia, a w województwach niech odpowiadają departamenty w urzędach wojew. Kilka miliardów na starcie zaoszczędzone.

  System NFZ się po prostu nie sprawdził, nie interesuje mnie jaka partia ma w programie jego likwidacje, kładę i na PIS, i na PO, a tym bardziej na PSL itd., niech wreszcie księgowy Vincenty nie skąpi na walkę na bezrobocie, a przytnie taki NFZ, powiaty i urzędasów.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 69 razy 65

  Kogo to z politykow interesuje? Bezrobocie wzrasta a urzednikow przybywa.Firmy sie niszczy ,korupcja nadal istnieje .
  Pawlak nadal daje swoim zarobic. Tuska picus nadal obiecuje gruszki na wierzbie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje