CBA zmuszone do ujawnienia statystyki podsłuchów. Najwięcej w roku wyborczym 2007

02.10.2012 23:35
Fragment ujawnionych dokumentów CBA

Fragment ujawnionych dokumentów CBA (fot. hfhr.pl)

Od sierpnia 2006 r. do marca 2009 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło do sądu ponad 900 wniosków o zastosowanie kontroli operacyjnej - wynika ze statystyk przekazanych fundacji helsińskiej. Sądowa walka o ich ujawnienie trwała trzy lata. Statystyki ukazują niepokojąco małą liczbę odmów zgody. - Sąd prawdopodobnie nie sprawuje efektywnej kontroli nad stosowaniem podsłuchów - alarmuje HFPC.
Sąd akceptował, jak wynika zujawnionych statystyk , zdecydowaną większość wniosków CBA dotyczących stosowania kontroli operacyjnych. Z 946 wniosków w sprawie takich kontroli, złożonych przez szefa Biura w okresie, którego dotyczy informacja, sąd zarządził kontrolę w 934 przypadkach. Najwięcej takich postanowień sądu - 412, czyli prawie połowa - przypadło na wyborczy rok 2007.

- Potwierdzają się przypuszczenia, że sąd prawdopodobnie nie sprawuje efektywnej kontroli nad stosowaniem podsłuchów i innych kontroli operacyjnych. Odmów jest śladowa ilość, a trudno uwierzyć, że służby zawsze przygotowują idealne i uzasadnione wnioski - powiedział wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC) dr Adam Bodnar. Dodał, że uzyskana statystyka powinna stać się przedmiotem zainteresowania i dyskusji na temat kontroli sądów nad działalnością służb, na przykład w Krajowej Radzie Sądownictwa.

213 przypadków "niecierpiących zwłoki"

Szef CBA zarządził kontrolę operacyjną m.in. w 213 przypadkach "niecierpiących zwłoki", gdy istniało niebezpieczeństwo zniszczenia dowodów przestępstwa - wynika z ujawnionych danych. Także i w tym przypadku najwięcej takich zarządzeń (129) było w 2007 r. W takich sytuacjach wymagane jest uzyskanie "zgody następczej" sądu. W trzech przypadkach "zgoda" taka nie została przez sąd udzielona.

Spośród innych uzyskanych przez HFPC danych wynika m.in., że w okresie objętym informacją w 145 przypadkach (z czego 102 w 2008 r.) sąd na wniosek szefa Biura wydawał postanowienie o przedłużeniu kontroli operacyjnej o trzy miesiące. Z kolei w 14 przypadkach sąd decydował o kolejnym wydłużeniu już raz przedłużanej kontroli.

Walka o ujawnienie danych CBA trwała 3 lata

Przekazanie danych o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych kończy spór pomiędzy CBA a Helsińską Fundacją Praw Człowieka, toczony przed sądami administracyjnymi od trzech lat. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie podsłuchów HFPC złożyła w kwietniu 2009 r. Po odmowie CBA - Biuro zasłoniło się wtedy tajemnicą - sprawa przeszła wszystkie instancje administracyjne.

W czerwcu 2011 r. zmieniły się przepisy nakazujące ujawnianie takich zbiorczych statystyk dotyczących wszystkich służb przez prokuratora generalnego. Sprawą musiał ponownie zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Ostatecznie - w lutym 2012 r. - WSA nakazał CBA udzielenie odpowiedzi fundacji. CBA nie złożyło już wtedy kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z kolei w drugiej połowie września 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych z lat 2002-2009 Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Orzeczenie to jest prawomocne i niezaskarżalne. ABW czeka jeszcze na jego pisemne uzasadnienie.

- Teraz będziemy kierowali kolejne wnioski do poszczególnych służb i próbowali uzupełnić statystyki o bardziej aktualne dane, gdyż ogólna zasada dotycząca ujawniania tych danych została już przez sądy rozstrzygnięta - powiedział dr Bodnar.

Najwięcej wniosków o podsłuch składa policja

Z przedstawionych parlamentowi przez prokuratora generalnego łącznych danych za ubiegły rok wynika, że wszystkie uprawnione organy (policja, ABW, CBA, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej) skierowały wnioski o podsłuchy, przeglądanie SMS-ów i MMS-ów wobec łącznie 5188 osób (rok wcześniej było ich mniej - 6723). Prokurator nie wyraził zgody na wnioski o taką kontrolę wobec 286 osób (w 2010 r. - 218). Sąd zarządził kontrole wobec 4863 osób, a odmówił jej wobec 39 osób (w 2010 r. odpowiednio 6453 i 52 osoby).

Większość wniosków - ok. 80 proc. - składa policja - wynika z danych prokuratury. Zgodnie z ustawą roczna informacja PG w sprawie kontroli operacyjnych powinna być przedstawiona Sejmowi i Senatowi do 30 czerwca roku następnego.

Kontrola operacyjna polega na "stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych". Ponadto może ona obejmować sprawdzania treści korespondencji i zawartości przesyłek

Zobacz także
 • Funkcjonariusz CBA Agenci CBA w Narodowym Funduszu Zdrowia
 • CBA weszło do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i trzech firm
 • Andrzej Śmietanko CBA wkroczyło do Elewarru. Początek końca?
Komentarze (104)
CBA zmuszone do ujawnienia statystyki podsłuchów. Najwięcej w roku wyborczym 2007
Zaloguj się
 • miwil

  Oceniono 207 razy 81

  Dla cymbała, który napisał ten artykuł, kilka informacji - z tego zestawienia porównywalne są tylko lata 2007 i 2008, ponieważ w 2006 r. CBA dopiero powstawało, a dane za 2009 r. nie obejmują całego roku, a zaledwie. No i całkowicie brak danych za 2010 i 2011 r. Jaki wniosek można wyciągnąć z takich danych? Żadnych! Ale zgrabna teza, że w 2007 r. jako roku wyborczym podsłuchów było najwięcej, dobrze brzmi w uszach autora. Czy porównał to np. z następnym rokiem wyborczym, czyli 2011? Nie, bo po co. nie fakty się liczą, tylko chore obsesje autora.

 • cezar85

  Oceniono 51 razy 37

  "niezawisłe" sądy pracują dla rządów więc nikogo nie powinna dziwić niska liczba odmów

 • pan_zer_faust

  Oceniono 31 razy 31

  "Z przedstawionych parlamentowi przez prokuratora generalnego łącznych danych za ubiegły rok wynika, że wszystkie uprawnione organy (policja, ABW, CBA, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej) skierowały wnioski o podsłuchy, przeglądanie sms-ów i mms-ów wobec ł ą c z n i e 5188 osób (rok wcześniej b y ł o i c h m n i e j - 6723)".

  Po jaki chu.j operujecie danymi liczbowymi, skoro najprostsze działania matematyczne są dla Was problemem?

 • ajatuse

  Oceniono 29 razy 27

  podejrzewam, że najwięcej naruszeń prawa, w przeliczeniu na jednego pracownika jest w tzw. aparacie sprawiedliwości. Jeżeli tak by było , to jest to środowisko przestępcze.

 • jamj

  Oceniono 14 razy 12

  W biegu na sto metrów wystartował Kennedy i Chruszczow. Do mety przybiegł pierwszy Kennedy, a po nim przyczłapał się Chruszczow.
  Media amerykańskie podały:
  W wyścigu między USA a ZSRR pierwsze miejsce zajął Kennedy, ostatni był Chruszczow.Prawda? Prawda.
  Media radzieckie podały:
  W wyścigu między ZSRR a USA drugie miejsce zajął Chruszczow, przedostatni był Kennedy. Prawda? prawda.

 • ulanzalasem

  Oceniono 28 razy 8

  Ile razy instytucje publiczne sięgały po informacje o naszych połączeniach telekomunikacyjnych w 2011 roku? Ponad 1,85 miliona! Publikujemy i komentujemy najświeższe dane otrzymane z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
  panoptykon.org/wiadomosc/ile-razy-panstwo-siegalo-po-nasze-dane-telekomunikacyjne-w-2011-roku-publikujemy-najnowsze
  Rok 2009 - 1 mln
  Rok 2010 - 1, 350 mln
  Rok 2011 - 1, 852 mln
  Tak w ciągu dwóch lat i to nie za PiSu, a PO liczba podsłuchów wzrosła z 1 miliona do 1 mln 852 tysięcy! Wzrost o ponad 80% nieźle prawda ? Aha za powołaniem CBA głosowała praktycznie cała Platforma, bez jej głosów nie powstałoby nigdy CBA ;)

 • ernie123

  Oceniono 24 razy 4

  KOLEJNY ARTYKUŁ NA ZAMÓWIENIE NAPISANY PRZEZ KUNDLA Z GW.

  Dane za 2009 tylko za 3 miesiące, ale jak to ładnie wygląda. Nie ma danych od 2001 roku, które CBA miało ujawnić. ZAPODZIAŁY SIĘ ???

  WSTYDLIWA MANIPULACJA DANYMI. Jednak amerykański generał miał rację, że takie prezentacje OGŁUPIAJĄ LUDZI.

  I WY CHCECIE EDUKOWAĆ, SKORO MANIPULUJECIE ?
  ILE TUSK WAM PŁACI ? IMPREZAMI DLA MICHNIKA ???
  PO CO SPECJALNIE SIEJECIE FERMENT, GDY NIE MA PODSTAW ???

  ZMIEŃ AUTORZE PRACĘ I IDŹ DO "FAKTU". TAM SIĘ NADAJESZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje