Błaszczak: Kopacz i rząd blokują projekt ws. wydobycia gazu z łupków

02.10.2012 21:48
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Rząd i marszałek Sejmu blokują projekt regulujący zasady wydobycia gazu łupkowego w Polsce - uważają posłowie PiS. Ich zdaniem brak regulacji prawnych w tej dziedzinie naraża skarb państwa na straty, a koncesje mogą się znaleźć "w rękach podmiotów Polsce wrogich".
Chodzi o projekt, który PiS złożył w listopadzie 2011 roku. Projekt ma - według jego autorów - zagwarantować państwu sprawiedliwy udział w dochodach z wydobycia gazu łupkowego. Zawiera regulacje m.in. z zakresu koncesji na wydobycie i wysokości opłat wydobywczych.

"Po raz kolejny przepadł nasz projekt"

- Dlaczego marszałek Sejmu zdejmuje po raz kolejny projekt ustawy PiS? Dlaczego wciąż rząd nie przedstawia swojego stanowiska? - pytał we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie. Poinformował, że na posiedzeniu Konwentu Seniorów już kilkakrotnie, ostatni raz w poniedziałek, usłyszał, że projekt nie jest procedowany, ponieważ czeka na opinię rządu.

- Ten projekt jest blokowany ze szkodą dla skarbu państwa - podkreślił Błaszczak. Szef klubu PiS ocenił, że brak odpowiednich regulacji umożliwia niekontrolowany proces zbywania koncesji.

Poseł PiS Piotr Naimski dodał, że Ministerstwo Środowiska przygotowuje własne rozwiązania, ale "okazuje się, że ministrowie nie mogą dojść do konkluzji w sprawie ostatecznego kształtu". - Wszystko to dzieje się, gdy 35 na 110 to są koncesje, które nie zobowiązują firmy do wykonywania jakichkolwiek odwiertów. To skłania do pytania, co przez pięć lat zamierzają robić firmy, które uzyskały koncesje? Być może jedynym ich celem jest poszukiwanie nabywcy koncesji - sugerował.

Największe zagrożenie? Minister finansów Jacek Rostowski

Naimski za główną osobę hamującą proces legislacyjny ws. gazu łupkowego uznał ministra finansów Jacka Rostowskiego. - Ten jego opór narazi skarb państwa na ewidentne straty. Koncesje mogą znaleźć się w rękach podmiotów Polsce wrogich. W tej chwili stan prawny jest taki, że skarb państwa nie ma żadnej kontroli nad obrotem udziałami w spółkach posiadających koncesje - przestrzegał.

Projekt PiS zakłada utworzenie specjalnej spółki skarbu państwa, która byłaby udziałowcem wszystkich spółek tworzonych dla obsługi koncesji wydawanych przez Ministerstwo Środowiska. Miałaby ona prawo pierwokupu udziałów sprzedawanych przez innych.

Koncesje wydobywcze mają być przyznawane w drodze otwartych przetargów. Opłata za użytkowanie górnicze przy takiej koncesji będzie określana w umowie cywilnoprawnej, jak obecnie w Prawie geologicznym i górniczym, ale jej wysokość będzie nie mniejsza niż 40 proc. wartości gazu przewidywanego do wydobycia w złożu. Opłaty trafiałyby na specjalny fundusz im. Łukasiewicza, pozostający w ograniczonej dyspozycji Sejmu.

Zdaniem wiceministra środowiska, głównego geologa kraju Piotra Woźniaka, opozycja ma prawo forsować swoje rozwiązania, jednak w projekcie proponowanym przez PiS brakuje całościowej koncepcji zarządzania wydobyciem gazu w Polsce - czy to w zakresie polityki koncesyjnej czy uczestnictwa państwa w wydobyciu.

- Zawarta w nim propozycja utworzenia specjalnej spółki skarbu państwa, która byłaby udziałowcem wszystkich spółek tworzonych dla obsługi koncesji wydawanych przez ministra środowiska jest sensowna. Ale opozycja nie wskazuje, z czego ta spółka ma czerpać kapitał i w jakim trybie miałaby wchodzić na koncesje. To jest koncepcja delikatnie mówiąc niedopracowana. Ponadto pomysł PiS, aby obłożyć firmy wydobywcze 40-proc. podatkiem od przychodu niezależnie od kosztów, to najskuteczniejszy sposób aby zniechęcić firmy wydobywcze do działalności w Polsce - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (96)
Błaszczak: Kopacz i rząd blokują projekt ws. wydobycia gazu z łupków
Zaloguj się
 • wilkor111

  Oceniono 112 razy 40

  pewnikiem Ojciec Biznesmen ma chrapkę na na łupki - czas spłacić długi za sobotnią imprezkę - ojciecdyr nie zapomina

 • popijajac_piwo

  Oceniono 87 razy 39

  "Projekt PiS zakłada utworzenie specjalnej spółki Skarbu Państwa" - marzy się PiSlamowi kilka ciepłych posadek?...

 • leszkus18

  Oceniono 50 razy 38

  Trochę się na tym znam (42 lata doświadczenia). Co innego koncesja na poszukiwanie, co innego na wydobycie.
  Jeżeli chce ktoś poszukiwać gazu łupkowego, niech to robi. Dla nas jest to czysty zysk. Rozpoznanie i poszukiwanie są bardzo, ale to bardzo kosztowne a wyniki tych badań pozostają w kraju. Wydobycie to kwestia uzyskania koncesji i giełdowych cen gazu, co przesądza o opłacalności całej inwestycji. O ile chodzi o koncesję, to mamy na nią wpływ, jeśli chodzi o cenę giełdową nasz wpływ jest bardzo ograniczony. Nie należało się podniecać amerykańską hucpą rozgrzewaną przez niedouczonych żurnalistów, ale słuchać polskich geologów, którzy zalecają spokój i rozwagę.

 • m-kow

  Oceniono 42 razy 36

  O żesz, jak czytam "fundusz w dyspozycji Sejmu" to mam stan podwyższonego niepokoju...

 • 1group

  Oceniono 67 razy 29

  Może te Błaszaki zaproponują gaz z głupków?
  Z takiego pisu byłoby gazuuu.!

 • prosspero

  Oceniono 53 razy 23

  Dlaczego wypowiada się jakiś Błaszczak, a nie premier Gliński: Prawdziwy Premier Prawdziwych Polaków?

 • frankyy

  Oceniono 31 razy 17

  Radziło kilku głupków
  jak wydobyć gaz z łupków
  nagadali się nie mało
  kupa smrodu pozostało.

 • a.k.traper

  Oceniono 10 razy 10

  Bardzo dobrze, że posłowie pilnują tego ważnego tematu, jednal wolałbym wspóldziałanie niż przepychanki, dużo przez to straciliśmy czasu, energii i zaufania, nie tylko wśród naszego społeczeństwa, potwierdza to pan Naimski widząc dookoła wrogów, tylko dlaczego ciągle nie przekładają tego na konkretne działania w zakresie polityki? Odpowiedź wiceministra jest logiczna i tu na miejscu PiS uzupełniłbym to i nadal "molestował" rząd, to byłaby prawidłowa droga.
  Tak na marginesie panie Naimski to porównując pana wypowiedzi sprzed lat ponad dwudziestu to mam wrażenie, że gdzieś się pan zagubił i zamiast w tarczę to woli pan srutem pryskać dookoła, na przyjaciół to niech pan w tym temacie a takze militarny nie liczy, myślałem, że od dawna jest pan tego świadomy a tu niespodzianka:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje