Setki osób w Holandii i USA zaraziły się salmonellą po zjedzeniu łososia

02.10.2012 19:01
Setki ludzi w Holandii i Stanach Zjednoczonych zaraziło się salmonellą po zjedzeniu wędzonego łososia. Producentem łososia skażonego salmonellą jest holenderska firma Foppen. Zarażonych osób może być więcej.
Producentem skażonego salmonellą łososia jest holenderska firma Foppen - ustalił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (część ministerstwa zdrowia Holandii). Foppen dostarcza ryby do wielu sklepów zarówno w Holandii, jak i na świecie, m.in. w USA. I to tam właśnie doszło do kolejnych poza Holandią zachorowań.

Instytut poinformował w komunikacie, że w samej Holandii od końca czerwca tym samym typem pałeczki salmonelli zaraziło się co najmniej 200 osób, a w Stanach Zjednoczonych - ponad 100.

Ryba z salmonellą trafiła tylko do Holandii i USA?

Ale według firmy Foppen zarażonych osób może być więcej. W ciągu dwóch dni, które upłynęły od uruchomienia specjalnego numeru kontaktowego, skorzystało z niego ok. 1400 osób, a ok. 350 z nich "wykazywało objawy zarażenia salmonellą" - powiedział rzecznik firmy Bart de Vries. Dodał, że w USA Foppen sprzedaje łososia jedynie hurtowni Costco i że to ona zajmie się wycofywaniem produktu z amerykańskiego rynku.

Nie jest jasne, ile skażonej ryby trafiło do USA. Costco na razie nie komentuje sprawy. W Holandii trefna ryba już jest wycofywana z rynku, Foppen zapewnia, że nie trafiła na półki sklepowe w innych krajach.

Skąd przywędrowała skażona ryba? Grecki ślad

Testy potwierdzające epidemię salmonelli przeprowadził Roel Vincken z holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa żywności. Jak zapewnia, nie dotarły do niego informacje na temat wycofywania produktu z USA.

Według rzecznika firmy Foppen skażona ryba nie trafiła na półki sklepowe w innych krajach. Obecnie Foppen, która przetwarza ryby w Holandii oraz w fabryce w Grecji, ustala przyczyny epidemii. "Dochodzenie zostało zawężone do linii produkcyjnej w fabryce" w Grecji - powiedział rzecznik firmy w rozmowie z agencją Associated Press. Do czasu ustalenia przyczyn epidemii Foppen wstrzymała produkcję wędzonego łososia.

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • sb.slav

  Oceniono 1 raz 1

  Tam od razu podają nazwę firmy, która jest odpowiedzialna za zarażenie się bakteriami, przypominam jak u nas sprzątnięto pod dywan sprawę rakotwórczej soli odpadowej i suszu jajecznego dodawanych do jedzenia. Nie sposób nawet ustalić jakie konsekwencje zdrowotne i ile osób poniosło uszczerbek po ich spożyciu. Jesteśmy lata świetlne od demokracji zachodu.

 • waldemar591

  Oceniono 1 raz 1

  Oj tam ... a cóż innego można złapać od łososia (salmon), jeśli nie salmonellę?

 • lechujarek_wolski

  0

  Stany i Kanada mają swoje łososie i to w ilościach nie do przejedzenia!

 • expecto_patronum

  Oceniono 2 razy 0

  To jest odwet Greków na Europie. Wystarczy poszukać informacji na temat tajnego programu rządowego "Woodsheed" - rzucenia wszystkich zaraz które mają na zapleczu w kierunku nie chcącej utrzymywać ich Unii. Dzisiaj łososie, jutro pomarańcze, pojutrze radioaktywny ser.

 • rafal006

  Oceniono 1 raz -1

  Nie kupujcie goowna z importu! A zwłaszcza z Holandii! Po warzywa, owoce czy ryby tylko lokalnie na bazarku i POLSKIE! Omijajcie super-hiper markety szerokim łukiem a nic wam nie będzie!

 • whiskey188

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko przez UE!!!! Wymusiła na Grecji oszczędności, cofnięto dodatki po 100+ euro za mycie rąk w pracy to przestali myć i macie skutki

 • pit-or

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma wyjścia, skoro nikt tego nie kupi na Zachodzie, trzeba wyeksportować łososia do Polski.

 • jamj

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze im tak! Kto to widział żreć łososie !
  Hasło dnia:
  "Żrejmy śledzie, po nich fajnie z mordy jedzie".

 • drupal

  Oceniono 4 razy 4

  U nas takie rzeczy są niemożliwe.
  Po pierwsze nasz premier Tusk nigdy by nie pozwolił opublikować krzywdzących firmę rybną informacji i podać jej nazwy. Po drugie sama firma poszłaby w zaparte, że nie ma z tym nic wspólnego. Po trzecie prezes Kaczyński już dawno by zdymisjonował premiera i zarządził nowe wybory po takiej aferze a zatrutych i tak miałby w dupie. Po czwarte Sanepid opublikowałby wyniki badań, z których by wynikało, że ta odmiana Salmonelli jest dla Polaków całkowicie nieszkodliwa.

  Jesteśmy dobrze chronioną wyspą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje