Setki osób w Holandii i USA zaraziły się salmonellą po zjedzeniu łososia

02.10.2012 19:01
Setki ludzi w Holandii i Stanach Zjednoczonych zaraziło się salmonellą po zjedzeniu wędzonego łososia. Producentem łososia skażonego salmonellą jest holenderska firma Foppen. Zarażonych osób może być więcej.
Producentem skażonego salmonellą łososia jest holenderska firma Foppen - ustalił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (część ministerstwa zdrowia Holandii). Foppen dostarcza ryby do wielu sklepów zarówno w Holandii, jak i na świecie, m.in. w USA. I to tam właśnie doszło do kolejnych poza Holandią zachorowań.

Instytut poinformował w komunikacie, że w samej Holandii od końca czerwca tym samym typem pałeczki salmonelli zaraziło się co najmniej 200 osób, a w Stanach Zjednoczonych - ponad 100.

Ryba z salmonellą trafiła tylko do Holandii i USA?

Ale według firmy Foppen zarażonych osób może być więcej. W ciągu dwóch dni, które upłynęły od uruchomienia specjalnego numeru kontaktowego, skorzystało z niego ok. 1400 osób, a ok. 350 z nich "wykazywało objawy zarażenia salmonellą" - powiedział rzecznik firmy Bart de Vries. Dodał, że w USA Foppen sprzedaje łososia jedynie hurtowni Costco i że to ona zajmie się wycofywaniem produktu z amerykańskiego rynku.

Nie jest jasne, ile skażonej ryby trafiło do USA. Costco na razie nie komentuje sprawy. W Holandii trefna ryba już jest wycofywana z rynku, Foppen zapewnia, że nie trafiła na półki sklepowe w innych krajach.

Skąd przywędrowała skażona ryba? Grecki ślad

Testy potwierdzające epidemię salmonelli przeprowadził Roel Vincken z holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa żywności. Jak zapewnia, nie dotarły do niego informacje na temat wycofywania produktu z USA.

Według rzecznika firmy Foppen skażona ryba nie trafiła na półki sklepowe w innych krajach. Obecnie Foppen, która przetwarza ryby w Holandii oraz w fabryce w Grecji, ustala przyczyny epidemii. "Dochodzenie zostało zawężone do linii produkcyjnej w fabryce" w Grecji - powiedział rzecznik firmy w rozmowie z agencją Associated Press. Do czasu ustalenia przyczyn epidemii Foppen wstrzymała produkcję wędzonego łososia.

Zobacz także
Komentarze (59)
Setki osób w Holandii i USA zaraziły się salmonellą po zjedzeniu łososia
Zaloguj się
 • as-zalogowany

  Oceniono 178 razy 96

  Jak można tak podać nazwę firmy w takim kontekście? Przecież wśród ton ryb tego producenta część może być zdrowa i można by spokojnie poczekać z tydzień z publikacją takich danych, co pokazuje przykład naszego Sanepidu przy aferach z solą drogową i mączką rybną. Doprawdy, mocno niefrasobliwe działanie tamtejszych służb.

 • dublet

  Oceniono 109 razy 73

  Panstwo holenderskie nie działa, nie potrafilo uchronić swoich obywateli przed atakiem salmonelli! To samo z USA! Obama do dymisji! Powstanie rząd techniczny, prezes wyznaczy prezydenta.

 • anders76

  Oceniono 66 razy 66

  Dziwna ta "produkcja". losos jest z Norwegi, kupuje Holandia i wysyla na "wedzenie" do Grecji bo tam troche taniej. Tam "wedza" metoda zanurzeniowa i pewnie do wanny jakis ptaszek nakakal albo szczur wpadl. Potem sie sksportuje jako delikates. Tylko pogratulowac globalizacji i otwartych rynkow. Karas ze stawu uwedzony na dzialce to delikates w porownaniu.

 • bearfootlady

  Oceniono 93 razy 57

  Holandia producent najbardziej toksycznych warzyw i owocow na swiecie jak widze made in Holland to odkladam na bok

 • gss87

  Oceniono 46 razy 30

  To ewidentnie kryzys państwa holenderskiego. Premier "nic nie mogę" ... winien jest zagrożeniu życia setek
  niewinnych obywateli.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 21 razy 21

  zechlali łososia jak świnie bez vódki to się rybsko zemsciło

 • georgeb

  Oceniono 18 razy 14

  Podobno można się zarazic też margaryną ??Chyba tak ??
  Słyszałem, że w krzeszowicach mieszają stara zjełczałą ze zwrotów margarynę z nową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje