Trybunał w Niemczech: Właściciel komputera musi płacić abonament RTV

02.10.2012 18:45
Trybunał orzekł, że właściciel komputera musi płacić abonament rtv

Trybunał orzekł, że właściciel komputera musi płacić abonament rtv (Fot. CARLOS BARRIA CHINA)

Właściciel komputera z dostępem do internetu musi płacić abonament RTV, nawet jeśli nie ogląda telewizji i nie słucha radia - orzekł dziś niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny. Od 2013 roku abonament pobierany będzie od każdego gospodarstwa domowego.
Ze skargą na niekorzystny dla niego wyrok Federalnego Sądu Administracyjnego zwrócił się do Trybunału w Karlsruhe adwokat, który korzysta w swojej kancelarii z osobistego komputera (PC), jednak - jak zapewnia - nie słucha audycji radiowych i nie ogląda telewizji. Nie posiada w swoim biurze również żadnych tradycyjnych odbiorników - pisze, informując o wyroku, agencja dpa.

Sędziowie uznali, że obowiązek opłaty abonamentu nie narusza praw podstawowych autora skargi i odmówili dalszego rozpatrywania pozwu. Wpływy z abonamentu są konieczne dla finansowania publicznoprawnego radia i telewizji - argumentowali sędziowie. Blokada dostępu do internetu nie jest skutecznym środkiem, ponieważ można ją ominąć - czytamy w uzasadnieniu.

Miesięczna opłata za radioodbiornik wynosi obecnie w Niemczech 5,76 euro, natomiast za radio i telewizor - 17,98 euro.

Telewizja publiczna nie kryje zadowolenia z wyroku

Rzecznik pierwszego programu telewizji publicznej ARD Hermann Eicher zareagował z zadowoleniem na wyrok, podkreślając, że sędziowie uznali zagwarantowanie stacjom publicznym zdolności do działania za "wybitną wartość prawną".

Jak zauważa przy tej okazji agencja dpa, system, polegający na związaniu opłaty z konkretnym odbiornikiem lub innym urządzeniem stanie się wkrótce przeszłością. Od 1 stycznia 2013 roku w życie ma wejść reforma abonamentu, przewidująca obowiązek wnoszenia opłat RTV od każdego gospodarstwa domowego i zakładu pracy, niezależnie od tego, czy znajdują się w nich telewizory, radioodbiorniki, komputery lub smartfony.

Jeden z przeciwników reformy abonamentu, pochodzący z bawarskiej Pasawy niemiecki prawnik zapowiedział już skargę przeciwko tej regulacji do bawarskiego trybunału konstytucyjnego.

Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • mini1592

  0

  Jestem zameldowana od stycznia w Niemczech i osoba z mieszkania palci abonament ale ja nie wyslalam ankiete z danymitej osoby, czy jesli wyslalam ja we wrzesniu to musze zaplacic od stycznia do wrzesnia czy jesli oni zaakceptowali moja ankiete to nie musze uregulowywac za poprzednie miesiace?

 • muakasze

  0

  Gdyby u nas coś takiego wprowadzono..hah! już widzę te protesty! i sam bym się do nich przyłączył, bo telewizora nie używam i nie mam od niemal 5 lat. Ale i tak uważam, że coś trezba zmienić, bo obecna sytuacja jest absurdalna!! tu ja opisano: e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/abonament-rtv-2012-kolejna-podwyzka.html - pokrótce: jak ktoś ma telewizor i go nie używa - musi płacić. Jak ktoś nie ma telewizora, ale codziennie ogląda tv przez kompa - placić nie musi - czy to jest normalne???

 • plorg

  0

  Socjalizm znowu zwyciężył!

  BRAWO!

 • villk

  0

  obawiam sie że tobedzie wzrastający trend w Europie
  a przeciez to jest chore ... to podatek od dodsepu do informacji, dlaczego panstwo w ramach swoich zadan włąsnych nie ma działań , które maja upowszechniać informacje , kulture, powodujac wzrost świadomości obywateli , Dlkaczego dostep do kultury ma byc reglamentowany nowym (starym) podatkiem , to działania rowazrstwiajace nie tlko rkonomicznie ale i światopoglądowo społeczeństwa .
  Uawżam,że głownym zadaniem państwa jest dbanie o zscalnie społeczeństwa wspolnej świadomośći i kultury , uważam ,że to zadnie powinno być finasowane w ramach podatków dochodowych jakie płaca Obywatele , bo idąc ta świeżka myslenia za jakis czas Państwo może ustanowic podatek za dostęp do powetrza ...Wiem wiem kulture trzeba z czegoś finasować, ale naprawde są inne sposoby rejestrowania wejsc na serwery i płacenia za to niz kolejny powszechnu podatek ..
  Kiedyś był podatek "podymny" placiło sie od komina-nie wazne czy sie w piecu paliło czy nie jest komin jest podatek , chiałbym aby rowinięta demiokracja umiała odrórznić komin dymiący od komina nie dymiącego , to naprawde nie jest takie trudne , bo inaczej okaże sie ze jestesmy w tym samym miejscu co w średnioweczu.

 • dolorata

  Oceniono 1 raz 1

  to ile ma Hans zapłacić skoro Miesięczna opłata za radioodbiornik wynosi obecnie w Niemczech 5,76 euro, natomiast za radio i telewizor - 17,98 euro. O on ma komputer?

 • yyyama

  0

  Mam nadzieję ,że fiskus i tak zapierdzieli tą kasę i TV dalej gó... będzie miała.Nieroby zasr.....

 • mary.popins

  0

  zebyscie sie nie zdziwili...slyszalam w tokfm, ze polski projekt placenia abonamentu rowniez przewiduje nakaz placenia wszyskim, nawet tym bez odbiornikow, czy chcesz czy nie, bedziesz utrzymywala to badziewie

 • kot_ikkk

  0

  W radio słyszałem że u nas w Polsce mają POmysły wprowadzić nawet obowiązek płacenia abonamentu gdy masz telefon komórkowy. Ale pewnie będzie tak jak w Niemczech czyli każdy ma płacić nieważne co ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje