Trybunał w Niemczech: Właściciel komputera musi płacić abonament RTV

02.10.2012 18:45
Trybunał orzekł, że właściciel komputera musi płacić abonament rtv

Trybunał orzekł, że właściciel komputera musi płacić abonament rtv (Fot. CARLOS BARRIA CHINA)

Właściciel komputera z dostępem do internetu musi płacić abonament RTV, nawet jeśli nie ogląda telewizji i nie słucha radia - orzekł dziś niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny. Od 2013 roku abonament pobierany będzie od każdego gospodarstwa domowego.
Ze skargą na niekorzystny dla niego wyrok Federalnego Sądu Administracyjnego zwrócił się do Trybunału w Karlsruhe adwokat, który korzysta w swojej kancelarii z osobistego komputera (PC), jednak - jak zapewnia - nie słucha audycji radiowych i nie ogląda telewizji. Nie posiada w swoim biurze również żadnych tradycyjnych odbiorników - pisze, informując o wyroku, agencja dpa.

Sędziowie uznali, że obowiązek opłaty abonamentu nie narusza praw podstawowych autora skargi i odmówili dalszego rozpatrywania pozwu. Wpływy z abonamentu są konieczne dla finansowania publicznoprawnego radia i telewizji - argumentowali sędziowie. Blokada dostępu do internetu nie jest skutecznym środkiem, ponieważ można ją ominąć - czytamy w uzasadnieniu.

Miesięczna opłata za radioodbiornik wynosi obecnie w Niemczech 5,76 euro, natomiast za radio i telewizor - 17,98 euro.

Telewizja publiczna nie kryje zadowolenia z wyroku

Rzecznik pierwszego programu telewizji publicznej ARD Hermann Eicher zareagował z zadowoleniem na wyrok, podkreślając, że sędziowie uznali zagwarantowanie stacjom publicznym zdolności do działania za "wybitną wartość prawną".

Jak zauważa przy tej okazji agencja dpa, system, polegający na związaniu opłaty z konkretnym odbiornikiem lub innym urządzeniem stanie się wkrótce przeszłością. Od 1 stycznia 2013 roku w życie ma wejść reforma abonamentu, przewidująca obowiązek wnoszenia opłat RTV od każdego gospodarstwa domowego i zakładu pracy, niezależnie od tego, czy znajdują się w nich telewizory, radioodbiorniki, komputery lub smartfony.

Jeden z przeciwników reformy abonamentu, pochodzący z bawarskiej Pasawy niemiecki prawnik zapowiedział już skargę przeciwko tej regulacji do bawarskiego trybunału konstytucyjnego.

Zobacz także
Komentarze (136)
Trybunał w Niemczech: Właściciel komputera musi płacić abonament RTV
Zaloguj się
 • plenik

  Oceniono 333 razy 319

  Nigdy nie zrozumiem dlaczego mam płacić za coś czego zwyczajnie nie chce. Toż to zwykły podatek ponad te już istniejące. Nie oglądam TV w ogole.... A już zdecydowanie nie życzę sobie finansować kretyńskich polskich seriali i różnorakich tańców na lodzie, ladzie, quadzie czy jak tam.

 • bossot

  Oceniono 195 razy 179

  A podobno to my żyjemy w chorym państwie. Jak widać za granicą też się potrafią na wyżyny absurdu wznieść. Swoją drogą czemu posiadacze komputerów mieli by finansować relikt ubiegłego wieku? Równie dobrze można by posiadaczy telewizora/radia obciążyć kosztami zakupu gazet, związek jest równie "oczywisty".

 • od-or

  Oceniono 156 razy 146

  skazali faceta za bimbrownictwo facet pyta dlaczego bo znależli u pana aparature na to facet odpowiada to za gwałt mnie też skażcie bo też mam aparature.w tych Niemczech podobnie.

 • peem

  Oceniono 146 razy 138

  Mam ogrzewanie olejowe, tankuję? Tankujesz, odpowiada Urząd Skarbowy. Tankujesz? - pyta policja - A gdzie OC, przegląd techniczny i dowód rejestracyjny? Ale ja mam tylko piec olejowy - odpowiadam. _No i co z tego? - dziwi się sąd. - Używasz oleju opałowego, a więc gdybyś miał auto, to mógłbyś pojechać!
  Ale nie mam - odpowiadam - i nie chcę mieć. Sąd uważa co innego. No i wyrok!
  Jak masz prąd, to płać za wszystko, co się da do niego wpiąć. Nawet za wibrator!

 • tsuranni

  Oceniono 108 razy 100

  lol, hahahahahaha - arogancja tych rzadowych sku...eli przekracza już wszelkie granice przyzwoitości....

 • synanki

  Oceniono 99 razy 91

  należy odwołać się do Strasburga....ostatnia szansa , bo nas też tak załatwią !

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 69 razy 59

  Normalnie skurw...

  und dann gab's keines mehr

 • adam-bielsko

  Oceniono 185 razy 53

  No i powiedźcie w jakim my kraju żyjemy ?? Szybkie porównanie Niemcy i Poska

  1 - Abonament : Niemcy - 75 zł. - Polska - ponad 120 zł.
  2 - Zarobki : Niemcy - 8 000 zł. - Polska - 2 000 zł.
  3 - Bezpłatne kanały HD : Niemcy - ponad 8 kan. HD , polska - 1 kanał HD

  Wniosek .... straszne badziewie ten kraj (-; , niestety

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 76 razy 28

  Tak jak w kościele- płaci się czy się to komuś podoba czy nie ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje