Grecja w kryzysie, a chce budować tor Formuły 1 za 100 mln euro

Plany toru wyścigowego w Grecji

Plany toru wyścigowego w Grecji

Mimo recesji Grecy chcą zbudować u siebie tor, który może służyć nawet do wyścigów Formuły 1. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na niemal 100 mln euro. Rząd chce na ten cel przeznaczyć 28,9 mln euro z właśnie odblokowanych międzynarodowych subsydiów - poinformował Notis Mitarakis, minister rozwoju Grecji.
Według portalu Bloomberg minister podpisał już stosowne dokumenty. Całkowity koszt toru w miejscowości Xalandritsa niedaleko portowego miasta Patras ma wynieść 94,6 mln euro - pisze portal Totalf1.com.

Tor ma wybudować prywatny inwestor Racetrack Patras SA. Po raz pierwszy o pomyśle wybudowania nadmorskiego toru służącego wyścigom Formuły 1 mówiło się w ubiegłym roku. Ma on służyć także innym wydarzeniom sportu motorowego, takim jak m.in. wyścigi motocyklowe.

W budżecie dziura, a planują tor za miliony

Te plany mogą wydać się dziwne, bo w poniedziałek w greckim parlamencie złożony został projekt budżetu na 2013 rok. Oznacza on dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji dalszy ciąg recesji i kolejne posunięcia oszczędnościowe. Związki zawodowe zapowiadają strajki.

Rząd przedstawił projekt budżetu po rozmowach ministra finansów Jannisa Sturnarasa z inspektorami trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy), od których opinii zależy przekazanie Grecji kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego, bez której kraj musiałby zbankrutować.

Komentarze (37)
Grecja w kryzysie, a chce budować tor Formuły 1 za 100 mln euro
Zaloguj się
 • rawahecht

  Oceniono 42 razy 38

  "Chce budować", nie jest jednoznaczne z "chce finansować".
  Szczególnie w Grecji!

 • tak.bo.tak

  Oceniono 34 razy 26

  To jakies drobne na waciki. W Krakowie kryzys jeszcze wiekszy, misato tonie w długach, a dwa stadiony powstały (za duzow wieksze pieniadze niż ten tor), buduje sie hala widowiskowo-sportowa. Kto by sie przejmował.... Najwyzej zgodnie z planami znow podniesie sie ceny biletów tramwajowych oraz podatki i bedzie git.

 • m33h0w

  Oceniono 25 razy 21

  Taniutki ten tor. U nas za tyle to by wybudowali parę kilometrów ekspresówki.

 • 1966jerry

  Oceniono 16 razy 10

  brak qrwa slów !!!! byłem na Halkidiki i takich nierobów jakimi są Grecy nie spotkałem na żadnej szerokości geograficznej,. słoneczko,kawka pod parasolem ,Metaxa a wieczorkiem dupy na lewo i prawo.,ja bym im nie pożyczył nawet zyla .,Merkel dobrze robi,że ich temperuje .,ale to może potrwać dziesiątki lat ,by taką patologię przywołać do porządku.,

 • queserasera

  Oceniono 57 razy 9

  Tak trzymać, Grecy, a być może kiedyś będzie u was jak w POlsce. Bo w POlsce to się chorych na raka odsyła do chałupy, bo brak pieniędzy na radioterapie. A na stadiony forsa jest, na milionowe premie dla urzędników też.

  Zielona Wyspa, bo zupełnie zieleni ludkowie po raz drugi z kolei obstalowali sobie zielony rząd

 • cztery44442

  Oceniono 10 razy 8

  W czasach kryzysu rządy uwielbiają budować "piramidy" lud potrzebuje igrzysk w/g rządzących.
  W Polsce wybudowano stadiony, dlaczego Grecja nie może budować toru formuły 1.

  Nawet u mnie na wsi sołtys się tak zainspirował poczynaniami rządzących i chce wybudować fontannę nad jeziorem. Jednak ten lud wiejski jakiś taki nie kumaty i bez entuzjazmu jak chodzi o fontannę, woli chodzić na grzyby. Już wiem, podpowiem sołtysowi aby wybudował tor formuły , z pewnością pomysł chwyci i lud się ucieszy.

 • gregv5

  Oceniono 6 razy 6

  Wystarczy zobaczyć w jakim nie znajdują się obecnie obiekty olimpijskie w Atenach po przecież nie tak bardzo odległych w czasie igrzyskach: www.milanos.pl/vid-80138-Opuszczony-kompleks-olimpijski-w-Atenach.html
  Grecja to kraj bez gospodarza, wszystko się sypie i wali i nikogo to nie obchodzi. Po klęsce pożarów na południu Grecji gdzie zniszczeniu uległy tysiące hektarów winnic i gajów oliwnych, teraz ziemia stepiowieje bo nie ma żadnej polityki nasadzeń nowych sadów i winnic. Ludzie nie mają już z czego żyć, bo teraz nawet turyści tych miejsc nie chcą już tych miejsc odwiedzać.

 • koloratura1

  Oceniono 5 razy 5

  Reszta - jeśli nie świata - to przynajmniej Europy, ma psi obowiązek utrzymywać Greków na właściwym poziomie.
  Przecież tak było zawsze...

 • tom.plamka

  Oceniono 31 razy 5

  Oszczędności oszczędnościami, ale ich gospodarkę trzeba jakoś rozruszać by mogli zacząć spłacać długi. Mogą dalej zaciskać pasa, ale czy to pomoże wyjść im z recesji??
  Grecja nie ma wielu możliwości jeśli chodzi o duże inwestycje. Mają drogi, stadiony, fabryki, lotniska, porty, hotele itd. Ciężko znaleźć coś nowego do b udowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje