Grecja w kryzysie, a chce budować tor Formuły 1 za 100 mln euro

02.10.2012 18:26
Plany toru wyścigowego w Grecji

Plany toru wyścigowego w Grecji

Mimo recesji Grecy chcą zbudować u siebie tor, który może służyć nawet do wyścigów Formuły 1. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na niemal 100 mln euro. Rząd chce na ten cel przeznaczyć 28,9 mln euro z właśnie odblokowanych międzynarodowych subsydiów - poinformował Notis Mitarakis, minister rozwoju Grecji.
Według portalu Bloomberg minister podpisał już stosowne dokumenty. Całkowity koszt toru w miejscowości Xalandritsa niedaleko portowego miasta Patras ma wynieść 94,6 mln euro - pisze portal Totalf1.com.

Tor ma wybudować prywatny inwestor Racetrack Patras SA. Po raz pierwszy o pomyśle wybudowania nadmorskiego toru służącego wyścigom Formuły 1 mówiło się w ubiegłym roku. Ma on służyć także innym wydarzeniom sportu motorowego, takim jak m.in. wyścigi motocyklowe.

W budżecie dziura, a planują tor za miliony

Te plany mogą wydać się dziwne, bo w poniedziałek w greckim parlamencie złożony został projekt budżetu na 2013 rok. Oznacza on dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji dalszy ciąg recesji i kolejne posunięcia oszczędnościowe. Związki zawodowe zapowiadają strajki.

Rząd przedstawił projekt budżetu po rozmowach ministra finansów Jannisa Sturnarasa z inspektorami trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy), od których opinii zależy przekazanie Grecji kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego, bez której kraj musiałby zbankrutować.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • grant_1

  Oceniono 1 raz 1

  Fajny tor, nie to co te nowe projekty Hermanna Tilkego, tj. prosta-nawrót-prosta-nawrót... Ten widać, że jest bardzo dynamiczny, szybkie, długie zakręty. W Polsce by się przydał tor, bo jeden Poznań to trochę mało, w Wyścigowych Mistrzostwach Polski jest jeden tor w Polsce i kilka za granicą. Jak widać koszty takiego toru są mniejsze niż stadionu na Euro, a na dodatek nie musi to być zaraz tor F1. FIA grade 2 by wystarczył.

 • jarek_lojalka_klamczynski

  Oceniono 2 razy 2

  To przedsięwzięcie komercyjne a nie topienie pieniędzy. Grecja to turystyka i taka inwestycja wydaje się całkiem dobrze przemyślana.

 • koloratura1

  Oceniono 5 razy 5

  Reszta - jeśli nie świata - to przynajmniej Europy, ma psi obowiązek utrzymywać Greków na właściwym poziomie.
  Przecież tak było zawsze...

 • gregv5

  Oceniono 6 razy 6

  Wystarczy zobaczyć w jakim nie znajdują się obecnie obiekty olimpijskie w Atenach po przecież nie tak bardzo odległych w czasie igrzyskach: www.milanos.pl/vid-80138-Opuszczony-kompleks-olimpijski-w-Atenach.html
  Grecja to kraj bez gospodarza, wszystko się sypie i wali i nikogo to nie obchodzi. Po klęsce pożarów na południu Grecji gdzie zniszczeniu uległy tysiące hektarów winnic i gajów oliwnych, teraz ziemia stepiowieje bo nie ma żadnej polityki nasadzeń nowych sadów i winnic. Ludzie nie mają już z czego żyć, bo teraz nawet turyści tych miejsc nie chcą już tych miejsc odwiedzać.

 • balbina1_0

  Oceniono 5 razy -1

  Nie rozumiem skąd ten krytyczny i ironiczny ton, w momencie kiedy są inwestorzy i jest szansa pracy dla paru tysięcy ludzi i teraz przy budowie i potem przy eksploatacji toru. Gdzie ci Grecy mają pracować ??? Przerzucać piasek z kupki na kupkę za państwowe pieniądze ??? Bezrobocie w Grecji szacuje się na ok 30% a z czegoś ci ludzie muszą żyć !!!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 3

  Zbudują za nasze, a potem pośpiesznie opuszczą unię...

 • 1966jerry

  Oceniono 16 razy 10

  brak qrwa slów !!!! byłem na Halkidiki i takich nierobów jakimi są Grecy nie spotkałem na żadnej szerokości geograficznej,. słoneczko,kawka pod parasolem ,Metaxa a wieczorkiem dupy na lewo i prawo.,ja bym im nie pożyczył nawet zyla .,Merkel dobrze robi,że ich temperuje .,ale to może potrwać dziesiątki lat ,by taką patologię przywołać do porządku.,

 • ali3n7

  Oceniono 8 razy -6

  Nie rozumiem o co chodzi autorowi tego artykułu.

  Przecież jak chcą budować, to znaczy że zatrudnią ludzi, ruszy gospodarka.

  Więc o co chodzi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje