Gruzja: Iwaniszwili domaga się dymisji Saakaszwilego

02.10.2012 17:25
Bidzina Iwaniszwili, miliarder i lider zwycięskiej koalicji Gruzińskie Marzenie

Bidzina Iwaniszwili, miliarder i lider zwycięskiej koalicji Gruzińskie Marzenie (Fot. Georgy Abdaladze AP)

Lider koalicji Gruzińskie Marzenie, która wygrała poniedziałkowe wybory parlamentarne, Bidzina Iwaniszwili, zażądał, aby prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podał się do dymisji. Koalicja pokonała w wyborach prezydencki Zjednoczony Ruch Narodowy.
- Jedyną właściwą decyzją, którą powinien podjąć Saakaszwili, to dymisja - powiedział Iwaniszwili podczas konferencji prasowej w Tbilisi. Kadencja obecnego prezydenta Gruzji upływa na wiosnę 2013 roku. Po uznaniu porażki swojego ugrupowania Saakaszwili powiedział, że jako szef państwa obiecuje zwycięzcom wyborów pomoc w utworzeniu nowego rządu.

Mówiąc o priorytetach polityki zagranicznej Iwaniszwili wskazał, że Gruzja powinna polepszyć swe stosunki - obecnie bardzo złe - z Rosją, a także przystąpić do NATO.

- Jeśli pytacie mnie: "Ameryka czy Rosja?", to odpowiadam, że Gruzja potrzebuje dobrych stosunków z całym światem - podkreślił. - Powinniśmy znormalizować nasze stosunki z Rosją, a nasza strategia mająca na celu członkostwo w NATO pozostaje niezmienna - zadeklarował szef koalicji Gruzińskie Marzenie, który prawdopodobnie zostanie premierem.

Napięte stosunki między Rosją a Gruzją

Rosja i Gruzja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od czasu kilkudniowej wojny o Osetię Południową w sierpniu 2008 roku. Po wojnie Rosja uznała niepodległość tej zbuntowanej prowincji Gruzji i drugiego jej separatystycznego regionu - Abchazji.

Iwaniszwili zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że funkcjonariusze państwowi, którzy złamali prawo w czasie kadencji odchodzącego rządu Gruzji, zostaną postawieni przed sądem. - Nie będzie ścigania dawnych urzędników państwowych z wyjątkiem tych, którzy popełnili przestępstwa - podkreślił.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • habemus_papam666

  Oceniono 1 raz 1

  Ubezwłasnowolniony prowokator niedorozwinięty umysłowo , męska prostytutka działająca na polecenie CIA za judaszowe srebrniki , chory psychicznie śmieć opóźniony w rozwoju , krwawy zbrodniarz wojenny mąjący na brudnych łapskach krew tysięcy niewinnych cywilnych ofiar podczas udzielania wywiadu brytyjskiemu BBC w schizofrenicznym obłędzie jak świnia z uporem maniaka żre własny krawat !!! www.youtube.com/watch?v=eAKWetSl7JU

 • conn-x-5

  Oceniono 6 razy 4

  Narescie te bydle bedace a uslugach CIA dostalo po ryju
  Powinien jeszcze byc postaionym pod sad i powieszonym jak na sprzedajna dziwke przystalo na centralnym placu stolicy za wywolana awanture z Rosja i smieci nieinnych ludzi jak i zubozenia swego kraju

 • pieszo

  Oceniono 9 razy -1

  Saakaszwili pokazał, że umie przegrywać.
  Iwaniszwili pokazuje, że nie umie wygrywać.

 • amaz47

  Oceniono 9 razy 3

  Teraz bedzie można postawic tego Saakaszwilegho przed Trybunałem za zbrodnie wojenne popełnione w roku 2008, a szczególnie za wydanie rozkazu o zbombardowaniu bezbronnego miasta Chinwalli i śmierć kilkuset cywilów

 • kendziorhunter

  Oceniono 8 razy -4

  Gruzini jak Białorusini, tracą wolność i niepodległość z uśmiechem na twarzy. Za kilka lat się obudzą z ręką w nocniku, ale już będzie za późno.

 • vomitorium1

  Oceniono 22 razy 14

  saakaszwili da sobie radę
  (ale co będzie robiło
  jego 160 doradców
  z usa (???))

 • jozef.ok

  Oceniono 7 razy -5

  No to radocha na Kremlu i w Tuskokomorolandii

 • bandierarossa

  Oceniono 11 razy 7

  Zimny pewno przewraca się w krypcie z szybkością turbiny w elektrociepłowni Siekierki

 • kat-kk

  Oceniono 6 razy 2

  Miał rację Lech Kaczaszwili,że wspomógł Gruzję.Ma to takie same znaczenie, jak Jarosław Kaczaszwili usówąjacy Donalda Tuskoszwilego.Naprawdę opłacało się zniszczyć samolot i 95 ofiar,żeby to nie miało kompletnie żadnego znaczenia.Współczuję rodzinom ofiar PISowskim,że stary cap napuszcza je na swoje krętactwa a one przyjmują to za dobrą monetę.Jestem za obaleniem kościelnego dyktatora ale żaden jełop z rodziny Kaczaszwili juz do władzy nie dojdzie.Tylko Palikot!!!.I zrubta co chceta,żeby NIE!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje