"Die Welt": Kaczyński ustąpił pierwszeństwa komuś innemu

02.10.2012 15:04
Kaczyński ustąpił miejsca - pisze niemiecki

Kaczyński ustąpił miejsca - pisze niemiecki "Die Welt"

To wielki krok dla Jarosława Kaczyńskiego: w poniedziałek przywódca narodowo-konserwatywnej opozycji w Polsce ustąpił pierwszeństwa komuś innemu - pisze niemiecki dziennik "Die Welt" o wystawieniu przez PiS kandydatury Piotra Glińskiego na premiera.
"A zatem wielki krok dla Kaczyńskiego, ale na razie mały krok dla Polski. Bo dotąd Piotra Glińskiego niemal nikt nie znał i bardzo niepewne jest, czy zdoła zostać premierem" - dodaje niemiecki dziennik, opisując krótko życiorys profesora Glińskiego i założenia jego programu. Jak pisze, Gliński zaprezentował się jako osoba, która chce pojednania i zaapelował o kres nienawiści w walce politycznej.

PiS poczuł wiatr w żaglach

Według gazety w ostatnim czasie partia Jarosława Kaczyńskiego mogła poczuć wiatr w żaglach, a "nowy sondaż daje jej tylko o dwa punkty procentowe mniej, niż ma rządząca Platforma Obywatelska". Sobotnia demonstracja w Warszawie pod hasłem "Obudź się, Polsko!" była "jedną z największych manifestacji minionych dwóch dziesięcioleci".

"Kaczyńskiemu udało się odzyskać zwierzchnictwo nad polityczną prawicą. Wielu młodych polityków, których zraził do swojej partii, założyło własne ugrupowania, ale odgrywają nieznaczną rolę. Za to Kaczyński, organizując we wrześniu konferencję o polityce gospodarczej, narzucił rządowi publiczną debatę" - ocenia "Welt". Dodaje, że napięcie wywołują także konsekwencje katastrofy smoleńskiej i ekshumacje ciał ofiar.

Gliński na plan pierwszy

Także "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje posunięcie PiS. "To, że Kaczyński, zamiast samemu stanąć na czele, na pierwszy plan wysuwa Glińskiego, osobę bezpartyjną i o małym znaczeniu politycznym, ma zapewne związek z próbą zaprezentowania jego narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość jako umiarkowanej siły centrum" - pisze "FAZ".

Dodaje, że wcześniej partia ta "podążała kursem na konfrontację i polaryzację - także odwołując się do sugestii, że katastrofa samolotu w rosyjskim Smoleńsku w 2010 r., w której zginął narodowo-konserwatywny prezydent Lech Kaczyński, mogła być rosyjskim zamachem, a polski rząd sabotuje jego wyjaśnienie".

Wizerunek umiarkowanego polityka

"FAZ" ocenia, że Jarosław Kaczyński w przeszłości próbował już - szczególnie przed ważnymi wyborami - na krótko przybrać wizerunek umiarkowanego polityka, aby w decydującej chwili móc przekonać szersze grono wyborców. Zdaniem gazety właśnie to prezes PiS miał na celu, stawiając na pierwszym planie 58-letniego profesora socjologii Glińskiego.

"Ponadto w minionych tygodniach zmienił temat (wystąpień). Kaczyński koncentruje się teraz na rosnącym niezadowoleniu w kraju. Aby dotrzeć do wyborców, którzy obawiają się reform Tuska, razem z częścią Kościoła i związkiem zawodowym Solidarność, od lat stojącym po stronie narodowej prawicy, wypracował konserwatywno-paternalistyczny program, który zawiera zarówno lewicowe obietnice opieki, jak i narodowo-katolickie sformułowania. Krytykuje też reformatorski kurs Tuska i praktyki zagranicznych inwestorów, którzy 'wyzyskują' swoje załogi w Polsce, podczas gdy w ich krajach przysługuje 'siedem tygodni urlopu'" - pisze niemiecki dziennik.

Zobacz także
Komentarze (81)
Zaloguj się
 • skazuk

  0

  Najbardziej mnie cieszy Duda ktory przyznal w wywiadzie dla TVPolonia ze wie jak walczyc o prawa robotnikow bo sam jest przedsiebiorca.Rydzyk tez pewnie wie jak prosperuje KK bo na jej wzor jego sekta kase robi niezgorsza,a Kaczynski mysli ze ciemny lud po raz drugi kupi "wyru...ie "Marcinkiewicza.
  Paranoja w PISim wydaniu

 • litrahalf

  Oceniono 2 razy 2

  Oni są naiwni, albo to ignoranci. Przede wszystkim PiS to nie paratia narodowo-konserwatywna, ale narodowo-socjalistyczna, a na takich to przecież oni powinni znać się najlepiej. Po drugie uważają politycznego karła za normalnego polityka, a to przecież polityczny dewiant, którego zachowania są zrozumiałe tylko w tedy gdy analizuje się je przy pomocy pojęć z dziedziny psychopatologii.

 • zigzaur

  0

  Potrafi ustąpić pierwszeństwa? To niech się zapisze na kurs nauki jazdy. Będzie miał zajęcie.

 • andyis

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt nie przeczy ze rzady Tuska są złe, ale to co pokazał Kaczyński w ciągu swoich "pięciu minut" - dwóch lat to całkowita beznadzieja więc PiS w tej postaci nie będzie nigdy lepsza alternatywą. Na wiecu było wiele słów o braku demokracji w Polsce. to dlaczego, w ramach PiSowskiego pojęcia demokracji nie dano dojśc do głosu Ziobrze?????Czyli demokracja dla wybranych? JK i Rydzego?

 • palantunio2

  Oceniono 2 razy -2

  trybuna ludu znowu truje,
  az z ciekawosic przeczytalem ten artykul w Die Welt, co prawda tylko tlumaczony przez translator na angielski ale zawsze.
  artykul wydaje sie obiektywny wbrew temu co twierdzi gazeta, i nikt tam sie nie rozwodzi nad kaczynskim specjalnie, jest mowa za to o smolensku, tv trwam, jezusie ktory ma zostac krolem polski i..........
  prorzadowej gazecie wyborczej

 • prof-antoni

  Oceniono 2 razy 2

  Na Wawelu spoczywa maz stanu
  rowny krolom

  KTO WIEC PODMIENIL CIALA ?

 • rezun-one

  Oceniono 3 razy 3

  Głupi ten kto tak myśli, jeszcze głupszy który to mówi.
  Jarek chce wszelkimi sposobami uchwycić się władzy a potem wykończy konkurentów.
  Cieszył mnie sobotni widok pochodu, Kaczyński, Duda i Rudzyk.
  Jakoś wyświetliła mi się projekcja, Kaczyński, Leper i Gertych.
  Do dziś zastanawiam się który podzieli los Lepera? Rydzyk czy Duda?

 • prof-antoni

  Oceniono 3 razy 3

  wielka sciema

  Jaroslaw Palac dziedziczy po bracie i wybory sa zbedne.

  Pani Szydlo mgr kulturoznastwa uratuje nasza gospodarke.

 • darmen987

  Oceniono 2 razy 2

  Gliński wygląda prawie jak James Bond ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje