Saakaszwili uznał porażkę swej partii: "Chcę pomóc w rządzeniu"

02.10.2012 13:31
Micheil Saakaszwili

Micheil Saakaszwili (Fot. Efrem Lukatsky AP)

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili uznał we wtorek przegraną swej partii w wyborach parlamentarnych i zapowiedział jej przejście do opozycji. Według wstępnych cząstkowych danych wybory wygrała opozycyjna koalicja Gruzińskie Marzenie.
Według wstępnych częściowych wyników w wyborach do jednoizbowego parlamentu Gruzji zwyciężyła koalicja Gruzińskie Marzenie utworzona przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego. Koalicja pokonała partię prezydencką - Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN). Żadne inne ugrupowanie nie przekroczyło wymaganego progu wyborczego - piszą gruzińskie media.

Przemawiając we wtorek w telewizji Saakaszwili, którego partia pozostawała u władzy niemal dziewięć lat, powiedział, że przejdzie ona do opozycji, a on sam - jako prezydent - pomoże zwycięskiemu Gruzińskiemu Marzeniu w formowaniu nowego rządu.

Założyciel koalicji Gruzińskie Marzenie Bidzina Iwaniszwili, który już w poniedziałek ogłosił zwycięstwo, powiedział w telewizji, że jego plan polityczny jest bardzo prosty. - Kiedy nasze zwycięstwo zostanie oficjalnie potwierdzone, mam nadzieję, że parlament zatwierdzi mnie jako premiera - mówił.

Po obliczeniu kart wyborczych z 29,1 proc. lokali Gruzińskie Marzenie ma 53,11 proc. głosów, a partia Saakaszwilego - 41,57 proc. Dane dotyczą na razie jedynie okręgów, w których obowiązuje proporcjonalna ordynacja wyborcza, gdzie jest wyłanianych 77 ze 150 wszystkich deputowanych. Pozostałych 73 parlamentarzystów jest wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, z których na razie nie ma danych.

Obserwatorzy chwalą wybory

Poniedziałkowe wybory mogą skutkować pierwszym pokojowym przekazaniem władzy między rywalizującymi ugrupowaniami w Gruzji od czasu jej uniezależnienia się od Moskwy po upadku ZSRR w roku 1991.

Zagraniczni obserwatorzy pozytywnie ocenili wybory i wezwali obydwie partie do współpracy w rozwijaniu demokracji. - Mimo bardzo spolaryzowanej kampanii naród gruziński w sposób nieskrępowany dał wyraz swej woli przy urnach wyborczych - powiedział szef misji obserwacyjnej OBWE Tonino Picula.

Saakaszwili pozostanie prezydentem do przyszłego roku, kiedy wygasa jego druga, ostatnia kadencja, lecz rządzenie państwem może być teraz dla niego znacznie trudniejsze, gdyż nie będzie miał uległego parlamentu, a premierem zostanie Iwaniszwili.

Zobacz także
Komentarze (33)
Saakaszwili uznał porażkę swej partii: "Chcę pomóc w rządzeniu"
Zaloguj się
 • m50w

  Oceniono 87 razy 45

  Musi się jeszcze długo uczyć od prezesa...który każda swoją wyborczą porażkę ogłaszał jako zwycięstwo...

 • 28plk7b

  Oceniono 80 razy 24

  Na Wawelu słychać szloch w krypcie ,to L.Kaczyński łka z żalu po przegranej Sziliszwilego.

 • kartownik

  Oceniono 68 razy 24

  Tak się wpada we własne sidła. Saakaszwili który ma za sobą dwie kadencje jako prezydent i chciał powtórzy ć manewr Putina i parę miesięcy temu zmienił konstytucje przyznając więcej władzy premierowi niż prezydentowi. A tu taka niespodzianka. PO latach szwindli teraz tylko szybka ewakuacja do USA lub Izraela. No i się okazało, że "genialna" polityka Kaczyńskiego będzie stanowiła obciążenie dla Polski nawet w małej Gruzji.

 • franek-janek

  Oceniono 38 razy 18

  Znajac zazyle stosunki Kaczynskich z Saakaszwili ciekawa bedzie reakcja Prezesa na wydarzenia w Gruzji, i moze tez lekcja dla niego ze przegrani nie bluzgaja na wygranych tylko zadeklarowali pomoc w formowaniu rzadu. Oj duzo, duzo sie ten nasz gnom musi uczyc.

 • dublet

  Oceniono 21 razy 17

  Jutro prezes Kaczyński poda nazwisko premiera Gruzji i nazwiska ministrów. I wyjdzie z sali.

 • markusv

  Oceniono 31 razy 13

  Nosil wilk razy kilka, poniesli i wilka. A jego pomoca to tak, jakby lisa poprosic o liczenie kurczat w kurniku!!

 • costa3500

  Oceniono 24 razy 10

  Biedny mąż stanu Kaczorek w trumnie się przewraca na taką niesprawiedliwość

 • cubanski_kazak

  Oceniono 18 razy 8

  no a kiedy Kaczyniec z rodzina i wierchuszka PIS pojedzie do Israela czy na Brooklyn? tez chciał wojny z Rosja jak Kupaszwili i tez by to przegrał
  . Jak wszystko ha ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje