Amfetamina najpopularniejszym narkotykiem w Poznaniu - wynika z badań... ścieków

02.10.2012 13:27
Aparatura Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu badająca ścieki

Aparatura Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu badająca ścieki (screen z WTKplay.pl)

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu dysponuje specjalistyczną aparaturą badającą ścieki, dzięki której naukowcy określą m.in., w jakiej ilości i jakie narkotyki są zażywane przez poznaniaków. Ze wstępnych badań wynika, że najwięcej spożywa się amfetaminy, a najmniej kokainy. Natomiast sam poziom spożycia wzrasta wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.
- Dzień lub dwa po imprezie będzie już można powiedzieć, jakie pojawiły się na niej narkotyki i ile ich było - mówi w rozmowie z nami prof. dr hab. Zenon Kokot, kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wyjaśnia, że aparatura, która jest "przyrządem światowej klasy", pozwala na oznaczanie środków odurzających i narkotyków.

W jaki sposób działa aparatura i jak badanie ścieków może pomóc poznańskiej policji pokazała poznańska WTK.

Prof. Kokot zaznacza, że badania prowadzone będą regularnie i pozwolą na sprawdzanie, jak się zmienia samo spożycie. - Do niedawna nie było metamfetaminy, teraz metamfetaminę wykrywamy, i to w znacznych ilościach - mówi. Oprócz niej w Poznaniu spożywa się również amfetaminę i ekstazy, natomiast bardzo mało w ściekach jest śladów kokainy.

A jak Poznań wygląda na tle innych miast, gdzie prowadzi się analogiczne badania? Tutaj stężenie amfetaminy wynosi 0,08 mg na dzień na 1000 osób, podczas gdy w Mediolanie jest to 2,7 mg. - Jednak to Londyn bije wszystkich - mówi prof. Kokot. Spożywa się tam aż 27 mg amfetaminy.

Badania naukowców mają być wykorzystywane również przy monitorowaniu skuteczności kampanii antynarkotykowych. - Urząd Marszałkowski będzie mógł powiedzieć, jaka jest efektywność stosowania metod prewencyjnych - mówił prof. Kokot.

Planowana jest również współpraca policji i poznańskich naukowców. Niedawno dzięki aparaturze udało się wykryć metamfetaminę, która wcześniej była dostępna w Czechach i na Słowacji. Okazało się, że została wyprodukowana w Bogatyni przez Piotra B. ps. Chemik.

Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • jiss

  0

  Prawda jest taka ,że jakby zapaliła skręta to by nie chciała jechać , a gdyby już jechała to nie 100 km/h tylko 30-40 km/h z myślą ,że to i tak stanowczo za szybko . Nie wrzucajcie marihuany do tego samego wora co chemiczne ścierwa

 • wodakrolewska

  Oceniono 3 razy 3

  Wczoraj nad nami cały dzień latał kukuruźnik, robił zdjęcia.
  Władza na każdym kroku czuwa nad naszym "bezpieczeństwem".

 • mryetan

  Oceniono 1 raz 1

  Stare ale jare:

  "Everything comes down to Poo"

 • blski

  Oceniono 3 razy 3

  Straszny narkotyk z nieprawdopodobnie dewastujacymi konsekwencjami.
  Ciekawostka: w latach 1960tych matka oferowala mi go przed egzaminami i prawie napewno sama go uzywala gdy byla przemeczona. W domu nazywane to bylo "pigulka na budowanie socjalizmu".
  Wspomne, ze matka byla pediatra i w czasie Wojny i Okupacji (ze strachu) wpadla w nalog uzywania morfiny.
  Wlasnie z tego powodu zawieszono jej na kilka lat prawo wykonywania zawodu.

 • abhaod

  Oceniono 3 razy 3

  czyli biedota...w Berlinie pokazują, że kokaina

 • jegorism

  Oceniono 7 razy 3

  O ile uważam ,że kupa komu do tego co kto ćpie .To już w przypadku dyplomu wyjechanego na amfie to już takie proste nie jest , bo po miesiącu od egzaminu to taki koleś pamięta tylko gdzie towar kupić.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 1 raz -1

  profesur sfiksował do reszty! rewelacja za miliony! można zapytać policjanta i wszystko jest jasne co gdzie i kto sprzedaje i komu. w powszechnym obiegu nie ma nawet testów narkotykowych.za to są fotoradary i alkomaty.Kokot przestań hańbić zasłużone nazwisko!

 • badziewiak66

  Oceniono 14 razy -4

  Polacy , bądźcie postępowi , nowocześni , dorównajmy Londynowi !! Przegońmy Londyn. 5 kg !! Uwolnić konopie , uwolnić konopie ( mam obiecane od Salvatore premie jak zdepenalizują narkotyki ). Narkotyki nie szkodzą , i to wasza prywatna sprawa czym się trujecie ( za to zdanie wziąłem 500 EUR , podobno najmocniej działa na idiotów ). Uwolnić konopie, ja nie mam żadnego interesu w propagowaniu narkotyków ( za to zdanie Salvatore dał mi 200 EUR ). Chcecie żeby tu był faszyzm PiS ( za to od agencji pr dostałem 100 złotych ). Precz z Ziobrą , bądźmy wolni ( za to kolejną 100 - wę ).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje