Czy to Polak był powiernikiem papieskiego kamerdynera? "Tajemniczy ksiądz B."

02.10.2012 07:43
Kamerdyner papieża Paolo Gabriele przed sądem

Kamerdyner papieża Paolo Gabriele przed sądem (Fot. AP)

Czy polski ksiądz był kierownikiem duchowym papieskiego kamerdynera Paola Gabriele sądzonego w Watykanie za kradzież dokumentów? - pytają włoskie media. Tożsamość spowiednika majordomusa to największa teraz zagadka skandalu z wyciekiem poufnych not i listów.
Wątek kierownika duchowego, czyli spowiednika i powiernika Gabriele, pojawił się, gdy ujawniono w sierpniu fragmenty zeznań złożonych przez niewiernego kamerdynera postawionego przed watykańskim wymiarem sprawiedliwości.

To właśnie w nich Paolo Gabriele mówił o tajemniczym "księdzu B.", który na jego prośbę przechowywał kopie tajnych dokumentów wyniesionych zza Spiżowej Bramy, a następnie je spalił.

Przed dzisiejszą, drugą rozprawą w procesie przed sądem w Watykanie prasa oraz agencja Ansa zwracają uwagę na to, że pytania są tym bardziej zasadne, że żaden ksiądz, który mógłby być powiernikiem i spowiednikiem majordomusa, nie figuruje na liście powołanych świadków.

Obserwatorzy przypuszczają, że być może nazwisko to nie zostanie ujawnione w trakcie całego postępowania. To by zaś znaczyło, że cały ten wątek dotyczący - jak wszystko na to wskazuje - osoby pełniącej szczególnie ważną rolę w tej sprawie, pozostałby niewyjaśniony.

Kim jest "ksiądz B."? Dwie hipotezy

Włoskie media poszukujące "księdza B." wskazują dwie hipotezy. Jedna z nich mówi, że chodzi o naczelnika wydziału w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Według drugiej zaś tym kierownikiem duchowym jest polski ksiądz z rzymskiego kościoła Santo Spirito in Sassia, ośrodka kultu świętej Faustyny Kowalskiej w Wiecznym Mieście, znajdującego się bardzo blisko Watykanu. Ksiądz ten, jak podaje Ansa, został jakiś czas temu "oddalony" z tego kościoła, do którego często chodził Gabriele jako żarliwy czciciel polskiej świętej.

Jak wynika z ustaleń dochodzenia, ujawnionych przez Watykan w sierpniu, Paolo Gabriele powiedział przesłuchującemu go promotorowi sprawiedliwości, czyli odpowiednikowi prokuratora, że skopiował wszystkie tajne dokumenty, jakie przekazał włoskiemu dziennikarzowi Gianluigiemu Nuzziemu, autorowi wydanej później książki "Jego Świątobliwość". Kopie wszystkich tych materiałów kamerdyner dał następnie swemu kierownikowi duchowemu, który w zeznaniach figuruje właśnie jako "ksiądz B.".

Przesłuchany duchowny zasłania się tajemnicą spowiedzi

Z dokumentów śledztwa wynika, że 28 czerwca ksiądz ten został przesłuchany jako świadek przez watykański wymiar sprawiedliwości. W zeznaniach potwierdził, że w lutym i marcu tego roku otrzymał od Gabriele "serię dokumentów przechowywanych w pudle z herbem papieskim".

Ponadto duchowny wyjaśnił, że nie znał zawartości skrzyni i że majordomus nie udzielił mu żadnych wskazówek. Powiedział tylko, że są to "bardzo ważne dokumenty dotyczące Stolicy Apostolskiej". Ksiądz B. oświadczył, że przechowywał je przez kilka dni, a następnie spalił.

- Wiedziałem, że są one owocem nielegalnej, nieuczciwej działalności, i obawiałem się, że mogą one zostać również wykorzystane w sposób nielegalny i nieuczciwy - powiedział duchowny. Poinformował również, że nie zamierzał nikogo zawiadamiać o kradzieży dokumentów, zasłaniając się tajemnicą spowiedzi.

Z kolei Paolo Gabriele zeznał, że gdy znalazł się w maju w kręgu podejrzeń jako sprawca kradzieży dokumentów, zaprzeczał, jakoby był za to odpowiedzialny, kierując się wskazówkami swego kierownika duchowego, który poradził mu, by poczekał na rozwój wydarzeń. Poza tym ksiądz sugerował kamerdynerowi, by przyznał się tylko wtedy, gdyby zapytał go o to sam papież.

Agencja Ansa zwraca uwagę, że nasuwa się pytanie, czy o tym wszystkim będzie mowa podczas procesu. Na razie, zauważa, wiadomo tylko to, że - o ile nie dojdzie do żadnych zaskakujących wydarzeń - ksiądz B. nie pojawi się przed sądem jako świadek.

Zobacz także
Komentarze (9)
Czy to Polak był powiernikiem papieskiego kamerdynera? "Tajemniczy ksiądz B."
Zaloguj się
 • rawahecht

  Oceniono 14 razy 14

  A ja "znam" kardynała, który wbrew ostatniej woli jedngo papieża, przywłaszczył sobie jego osobiste zapiski i w nagrodę został potem metropolitą w zachodniej Azji.

 • andrzej.frant

  Oceniono 11 razy 7

  Po przeczytaniu tytułu miałem nadzieję że polski ksiądz wspólnie z kamerdynerem walczył z watykańską mafią, a tu niestety rozczarowanie :(((

 • baby1

  Oceniono 8 razy 6

  Coś czuję, że ten "kierownik duchowy", to jakiś zaufany człowiek kardynała D.

 • alfredxy

  Oceniono 7 razy 5

  znajda ich po jakims czasie pod mostem?

 • jerzysm42

  Oceniono 1 raz 1

  Wtyczka Dziwisza.

 • czesarna

  0

  Nie ma co się tak znowu dziwić, znamy takie powiedzenie od dawna. Polak potrafi, co powiedział śp Gierek. Ponieważ tu jednak chodzi o przedziwny a święty Watykan, to z dumą podkreślmy - bez Polaka ani rusz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje