Porażka Polski na Białorusi: ambasada w budynku firmy związanej z Łukaszenką

02.10.2012 06:36
Prezydent Aleksander Łukaszenka w lokalu wyborczym

Prezydent Aleksander Łukaszenka w lokalu wyborczym (Fot. VASILY FEDOSENKO REUTERS)

PRZEGLĄD PRASY. Polska wynajmie lokal na ambasadę w Mińsku od firmy związanej blisko z Aleksadrem Łukaszenką - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". W dodatku placówka nie może przesyłać do kraju informacji tajnych i ściśle tajnych.
To kolejna porażka MSZ w strategicznym z punktu widzenia Polski państwie. Nowa ambasada RP będzie się mieściła w budynku należącym do firmy, która za bliskie relacje z Aleksandrem Łukaszenką została objęta sankcjami UE. - Wynajem pomieszczeń od osoby znajdującej się na indeksie nieco nas kompromituje - komentuje poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Dotychczasową siedzibę dyplomaci musieli opuścić, bo wygasła umowa najmu. Cztery lata temu wydzielono działkę na budowę nowego budynku, ale do tej pory udało się tylko wybrać projektanta.

Dyplomatów przygarnął konsulat przy ul. Krapotkina. Najpoważniejszą przeszkodą - oprócz tłoku - jest jednak brak kancelarii tajnej. Zgodnie z Ustawą o ochronie informacji niejawnych są w niej przechowywane i przetwarzane dokumenty opatrzone klauzulą "tajne" i "ściśle tajne".

"Placówka posiada taką łączność i ogniwa niejawne, na jakie pozwalają w takich warunkach obowiązujące przepisy" - napisał przedstawiciel biura rzecznika prasowego MSZ. Chodzi o bezpieczne, szyfrowane notebooki. Za ich pomocą można jednak przesyłać dokumenty opatrzone najwyżej klauzulą "zastrzeżone", najniższą z czterech klauzul informacji niejawnej.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • tetradrachma

  0

  Oj, cosik mi się widzi, że ten nasz minister - o twarzy gracza w "trzy karty" - mówiąc słowami posła Tyszkiewicza..........nieco (sic !) nas kompromituje !!!
  !

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 3 razy 1

  Tłyterowy minister Radzio niech nakaże wysyłanie depeszy poprzez swoje ulubione medium - tłyter.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 6 razy 0

  Radek ,weź wynajmij chate na ambasadę od opłacanych przez Ciebie "opozycjonistów" ,same korzyści ! Ty wynajmiesz taniej a oni bedą mieli wypraną kasę i ich gospodarne żony nie będą już musiały się kryć z kasą w Polsce albo na Litwie i kasa tak nie będzie śmierdziała cia

 • tenare

  Oceniono 6 razy 4

  Szyfrować notebooki i pliki mogą TrueCryptem za darmo.
  Przesyłać pliki do Polski mogą Tor-em. Też za darmo.
  Wystarczy chcieć.

  Zresztą co oni mogą mieć tajnego?
  Szkalować Łukaszenkę mogą przecież jawnie.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 2 razy 0

  Może za to przeniesiemy ambasadę białorusi do jakiegoś pawilonu w Złotych Tarasach... albo kilka toi-toi postawimy gdzieś na obrzeżach Warszawy - będą mieli urzędasy gdzie siedzieć, do kibla nie muszą się fatygować, a laptopa można trzymać na kolanach...

 • pumpernik

  Oceniono 1 raz 1

  Sprawdźcie, przy okazji, z kim związane są lokale, które RP wynajmuje na ambasady w innych krajach.
  A, tajnych i ściśle tajnych dokumentów nie trzeba wysyłać, bo można je przecież znaleźć na Twitterze.

 • hydrograf

  Oceniono 3 razy -1

  To chyba dobry powód, by obniżyć rangę kontaktów dyplomatycznych z Białorusią do poziomu konsula... Oczywiście z zachowaniem zasady wzajemności.

 • odkurzacz-1

  Oceniono 2 razy 0

  Jaka porażka swój do swojego ciągnie, przejrzyjcie na oczy.

 • grajag

  Oceniono 17 razy 9

  Co za głupota! Tam WSZYSTKIE firmy są Łukaszenki albo związane z nim! A gazeta rżnie głąba i udaje, że o tym nie wie. Byle tylko "dokopać rządowi"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje