Porażka Polski na Białorusi: ambasada w budynku firmy związanej z Łukaszenką

02.10.2012 06:36
Prezydent Aleksander Łukaszenka w lokalu wyborczym

Prezydent Aleksander Łukaszenka w lokalu wyborczym (Fot. VASILY FEDOSENKO REUTERS)

PRZEGLĄD PRASY. Polska wynajmie lokal na ambasadę w Mińsku od firmy związanej blisko z Aleksadrem Łukaszenką - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". W dodatku placówka nie może przesyłać do kraju informacji tajnych i ściśle tajnych.
To kolejna porażka MSZ w strategicznym z punktu widzenia Polski państwie. Nowa ambasada RP będzie się mieściła w budynku należącym do firmy, która za bliskie relacje z Aleksandrem Łukaszenką została objęta sankcjami UE. - Wynajem pomieszczeń od osoby znajdującej się na indeksie nieco nas kompromituje - komentuje poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Dotychczasową siedzibę dyplomaci musieli opuścić, bo wygasła umowa najmu. Cztery lata temu wydzielono działkę na budowę nowego budynku, ale do tej pory udało się tylko wybrać projektanta.

Dyplomatów przygarnął konsulat przy ul. Krapotkina. Najpoważniejszą przeszkodą - oprócz tłoku - jest jednak brak kancelarii tajnej. Zgodnie z Ustawą o ochronie informacji niejawnych są w niej przechowywane i przetwarzane dokumenty opatrzone klauzulą "tajne" i "ściśle tajne".

"Placówka posiada taką łączność i ogniwa niejawne, na jakie pozwalają w takich warunkach obowiązujące przepisy" - napisał przedstawiciel biura rzecznika prasowego MSZ. Chodzi o bezpieczne, szyfrowane notebooki. Za ich pomocą można jednak przesyłać dokumenty opatrzone najwyżej klauzulą "zastrzeżone", najniższą z czterech klauzul informacji niejawnej.

Zobacz także
Komentarze (26)
Porażka Polski na Białorusi: ambasada w budynku firmy związanej z Łukaszenką
Zaloguj się
 • rawahecht

  Oceniono 42 razy 34

  Niech wezmą z Warszawy do Mińska kilkanaście gołębi pocztowych.
  Przepływ (przelot) informacji będzie szybki i pewny, no i przyjemnie będzie wiedzieć, że na strategicznie ważnej placówce - w ogóle w MSZ - "pracują" nareszcie inteligentne istoty.

 • jamj

  Oceniono 23 razy 19

  "Cztery lata temu wydzielono działkę na budowę nowego budynku, ale do tej pory udało się tylko wybrać projektanta."
  ===================================================================================
  Niech zrobią na tym terenie ziemiankę, wszak w MSZ nie brakuje byłych działaczy podziemia, więc będą się czuli komfortowo.

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 42 razy 16

  MSZ pod wodzą Radka Sikorskiego to nie dyplomatołki, to dorodne pełnokrwiste matoły!

 • lakman

  Oceniono 18 razy 14

  A co na Białorusi nie jest związane z Łukaszenką? Przed 1989 rokiem przedstawicielstwa obcych państw mogły w Polsce wynajmować lokale wyłącznie od Dipservisu kontrolowanego przez służby.

 • crimen

  Oceniono 26 razy 10

  Cała polityka wschodnia jest jedną, wielką porażką. Nic się nie zmieni, jeśli za jej kształt odpowiadać będzie banda niedouczonych rusofobów!!!

 • grajag

  Oceniono 17 razy 9

  Co za głupota! Tam WSZYSTKIE firmy są Łukaszenki albo związane z nim! A gazeta rżnie głąba i udaje, że o tym nie wie. Byle tylko "dokopać rządowi"!

 • a.k.traper

  Oceniono 5 razy 5

  A nie mógłby poseł pomóc wynająć cos konkretnego i od prywatnego?:)))
  To władze Białorusi decydują czy i gdzie wydadzą zgodę, taki element uprzykrzania sobie życia i będą z tego korzystać.
  To pana panie pośle to kompromituje, pana miejsce to bazar i sprzedaż zielieniny a nie sprawy troszke poważniejsze od pilnowania parkingu

 • tenare

  Oceniono 6 razy 4

  Szyfrować notebooki i pliki mogą TrueCryptem za darmo.
  Przesyłać pliki do Polski mogą Tor-em. Też za darmo.
  Wystarczy chcieć.

  Zresztą co oni mogą mieć tajnego?
  Szkalować Łukaszenkę mogą przecież jawnie.

 • bioder65

  Oceniono 25 razy 3

  Sikorski wie co robi.Żonka nad wszystkim panuje,a to co tajne już dawno zostało ustalone z Waszyngtonem więc PO co się przejmować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje