Kij i marchewka. To znajdzie się w jesiennym exposé Tuska

02.10.2012 06:00
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Reforma emerytur górniczych, zmiany na wsi, dodatkowe pieniądze na walkę z bezrobociem i na przedszkola... W jesiennym exposé na posiedzeniu Sejmu 10-12 października premier trochę postraszy i trochę poobiecuje - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Głównymi tematami mają być gospodarka i polityka prorodzinna.
Jak ustaliła "Gazeta", premier zaapeluje o europejską solidarność wobec kryzysu. "Politycy PO uważają, że sytuacja Polski jest trudniejsza niż podczas pierwszej fali kryzysu w 2009 r. Nie mamy już dopalaczy w postaci inwestycji publicznych finansowanych z unijnych funduszy ani pobudzenia konsumpcji spowodowanego obniżką składki rentowej, którą Polacy odczuli w swoich portfelach. Przeciwnie - pensje spadają, rośnie bezrobocie, które wynosi 12,4 proc. i jest na rekordowym poziomie od sześciu lat. Dlatego Tusk będzie mówił o tym, jak pobudzić wzrost gospodarczy" - czytamy.

Żeby zachęcić przedsiębiorców do inwestycji, premier ogłosi dalszą deregulację, czyli uproszczenie przepisów, np. łatwiejsze uzyskiwanie zezwoleń na budowę. Sygnałem dla agencji ratingowych ma być zapowiedź dalszego reformowania. Rząd zamierza ograniczyć przywileje emerytalne górników. Prawo do wcześniejszych emerytur będą mieli tylko ci pracujący bezpośrednio przy wydobyciu. Zmiany obejmą też rolników - od 2014 r. mają płacić podatek dochodowy.

Co z marchewką? To przede wszystkim pakiet prorodzinny: "Budżet państwa opłaci składki emerytalne nie tylko za rodziców zatrudnionych na etatach, którzy są na urlopach wychowawczych, ale także za rodziców samozatrudnionych, bezrobotnych, a nawet studentów. W przyszłorocznym budżecie znajdzie się też 320 mln zł na żłobki i przedszkola. Tusk ma zapowiedzieć też zwiększenie środków na walkę z bezrobociem. Minister finansów Jacek Rostowski odmroził niedawno na ten cel 0,5 mld zł z Funduszu Pracy".

Co jeszcze powie Tusk? Czytaj w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej"

Komentarze (146)
Zaloguj się
 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz -1

  Nie lubię Tuska , nie lubię Kaczyńskiego . Od towarzystwa takich typów ciekawsze wydaje się towarzystwo psa.G ó w n o mnie to expose obchodzi.

 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz -1

  PO to takie samo g ó w n o jak PiS z tym że PiS jest g ó w n e m bardziej śmierdzącym a PO bardziej uperfumowanym.

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 2

  Gonić darmozjadów! Niezależnie: górnik, rolnik, ksiądz czy mundurowy. Pieniądze przeznaczać na rozwój kraju, oświatę i zapewnienie opieki zdrowotnej.

 • darekfordon

  Oceniono 6 razy 2

  jakby zlikwidowac kosciół katoli[organizacje zbrodniczo- złodziejska]-zyło by sie lepiej

 • domektomek

  Oceniono 5 razy -3

  Najpierw sprawdźmy jak wywiązał się z zobowiązań z przed roku, bo ten pan obiecuje gruszki na wierzbie.
  Rozliczmy go z tego co zrobił.

 • zbycholj23

  Oceniono 9 razy -1

  Tusk obiecuje- hahahahahaha. Żałosny Pinokio. Ile razy można okłamywać społeczeństwo? Ale wyborcy mu się odpłacą.

 • hobog

  Oceniono 5 razy 1

  bez zerwania Konkordatu, wszystko psu na budę!

 • ulanzalasem

  Oceniono 5 razy 5

  Mundurowi bo ta niby reforma to żadna zmiana! Trzeba włączyć wszystkich, wszystkich do powszechnego systemu emerytalnego
  www.polityka.pl/rynek/1530087,1,dlaczego-mundurowym-spieszno-do-emerytury.read
  "Mundurowi – żołnierze, policjanci, funkcjonariusze Agencji Wywiadu, ABW, kontrwywiadu, CBA, Straży Granicznej, BOR, państwowej straży pożarnej i służby więziennej – nadal nie będą płacić składek na ZUS, nadal będą przechodzić na emeryturę wcześniej, nadal lata nauki w szkołach wojskowych czy policyjnych będą im się liczyć tak jak lata pracy. W dalszym ciągu ich emerytury będą wyższe niż cywili, a możliwości dorabiania o wiele większe. To wszystko najwcześniej za 26 lat. Przez najbliższe ćwierć wieku będzie tak jak było, czyli jeszcze korzystniej."
  KRUS, kościół, przyznawane niesłusznie renty, pomoc socjalna, ubezpieczenie pracujących na czarno, górnicy, redukcją zatrudnienia urzędników zatrudnianych na różnych umowach (przynajmniej do stanu z 2004 roku), informatyzacja itd. itp.
  Niestety jak pokazuje pseudo reforma w Policji, Tusk udaje że coś zmienia, to są kosmetyczne, drobne zmiany, które nie rozwiązują kompletnie żadnego problemu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje