Kij i marchewka. To znajdzie się w jesiennym exposé Tuska

Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Reforma emerytur górniczych, zmiany na wsi, dodatkowe pieniądze na walkę z bezrobociem i na przedszkola... W jesiennym exposé na posiedzeniu Sejmu 10-12 października premier trochę postraszy i trochę poobiecuje - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Głównymi tematami mają być gospodarka i polityka prorodzinna.
Jak ustaliła "Gazeta", premier zaapeluje o europejską solidarność wobec kryzysu. "Politycy PO uważają, że sytuacja Polski jest trudniejsza niż podczas pierwszej fali kryzysu w 2009 r. Nie mamy już dopalaczy w postaci inwestycji publicznych finansowanych z unijnych funduszy ani pobudzenia konsumpcji spowodowanego obniżką składki rentowej, którą Polacy odczuli w swoich portfelach. Przeciwnie - pensje spadają, rośnie bezrobocie, które wynosi 12,4 proc. i jest na rekordowym poziomie od sześciu lat. Dlatego Tusk będzie mówił o tym, jak pobudzić wzrost gospodarczy" - czytamy.

Żeby zachęcić przedsiębiorców do inwestycji, premier ogłosi dalszą deregulację, czyli uproszczenie przepisów, np. łatwiejsze uzyskiwanie zezwoleń na budowę. Sygnałem dla agencji ratingowych ma być zapowiedź dalszego reformowania. Rząd zamierza ograniczyć przywileje emerytalne górników. Prawo do wcześniejszych emerytur będą mieli tylko ci pracujący bezpośrednio przy wydobyciu. Zmiany obejmą też rolników - od 2014 r. mają płacić podatek dochodowy.

Co z marchewką? To przede wszystkim pakiet prorodzinny: "Budżet państwa opłaci składki emerytalne nie tylko za rodziców zatrudnionych na etatach, którzy są na urlopach wychowawczych, ale także za rodziców samozatrudnionych, bezrobotnych, a nawet studentów. W przyszłorocznym budżecie znajdzie się też 320 mln zł na żłobki i przedszkola. Tusk ma zapowiedzieć też zwiększenie środków na walkę z bezrobociem. Minister finansów Jacek Rostowski odmroził niedawno na ten cel 0,5 mld zł z Funduszu Pracy".

Co jeszcze powie Tusk? Czytaj w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej"

Komentarze (146)
Kij i marchewka. To znajdzie się w jesiennym exposé Tuska
Zaloguj się
 • stanislawolek

  Oceniono 125 razy 109

  ..."Rząd zamierza ograniczyć przywileje emerytalne górników. Prawo do wcześniejszych emerytur będą mieli tylko ci pracujący bezpośrednio przy wydobyciu. " .....
  ....
  ..do do tej pory przez 25 lat górnikiem był dozorca , opas związkowy i klozetowa ! ....i to było tolerowane ?

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 140 razy 68

  "Uważajcie na swoje portfele, muszę was ostrzec, że zabiera się za nie doprawdy niezła ekipa" - Donald Tusk

 • yani-51

  Oceniono 113 razy 59

  A kiedy uslyszymy o....

  odcieciu od kassy panstwowej biskupow i Koscioly?.....

 • remo29

  Oceniono 60 razy 48

  Jeden chce mnie obudzić, drugi uśpić. Co za czasy...
  --
  parada karzełków

 • nessuno

  Oceniono 72 razy 44

  Przy ostatnich wyborach Tusk z ekipą dostał głos mój i mojej rodziny.
  Patrząc na "dokonania" i zestawiając je z przedwyborczymi obietnicami mogę stwierdzić jedno.
  Za te wszystkie afery, za gigantyczny rozwój biurokracji i wzrost liczby śmierdzących urzędasów, za słowa, które okazały się pustą sieczką i za wiele jeszcze...Takiego wała.
  A najgorsze jest to,że nie ma na kogo oddać swój głos, bo wszyscy przy korycie już byli i wszyscy się zeszmacili.

 • chi_neng1

  Oceniono 86 razy 44

  Czas najwyzszy zeby sie zajac tymi "swietymi krowami" : gornikami i rolnikami.

  No i po drodze jeszcze konkordat.

  Panie premierze, prosze dotrzymac slowa w tych trzech sprawach to gwarantuje panu, ze pisowskie aspiracje nie beda nas ni ziebic ni parzyc.

 • malgoska_k

  Oceniono 80 razy 32

  Tusk obieca wszystko swoim ukochanym lemingom, a te, cokolwiek nie powie i cokolwiek nie zrobi, i tak beda szczesliwe, ze nie rzadzi Kaczynski

  glupota POwskich lemingow siegnela szczytow

 • von_seydlitz

  Oceniono 102 razy 32

  Kiepski aktor z prowincjonalnego teatru....
  i będzie znowu truł i obiecywał...

  ..

 • ulanzalasem

  Oceniono 5 razy 5

  Mundurowi bo ta niby reforma to żadna zmiana! Trzeba włączyć wszystkich, wszystkich do powszechnego systemu emerytalnego
  www.polityka.pl/rynek/1530087,1,dlaczego-mundurowym-spieszno-do-emerytury.read
  "Mundurowi – żołnierze, policjanci, funkcjonariusze Agencji Wywiadu, ABW, kontrwywiadu, CBA, Straży Granicznej, BOR, państwowej straży pożarnej i służby więziennej – nadal nie będą płacić składek na ZUS, nadal będą przechodzić na emeryturę wcześniej, nadal lata nauki w szkołach wojskowych czy policyjnych będą im się liczyć tak jak lata pracy. W dalszym ciągu ich emerytury będą wyższe niż cywili, a możliwości dorabiania o wiele większe. To wszystko najwcześniej za 26 lat. Przez najbliższe ćwierć wieku będzie tak jak było, czyli jeszcze korzystniej."
  KRUS, kościół, przyznawane niesłusznie renty, pomoc socjalna, ubezpieczenie pracujących na czarno, górnicy, redukcją zatrudnienia urzędników zatrudnianych na różnych umowach (przynajmniej do stanu z 2004 roku), informatyzacja itd. itp.
  Niestety jak pokazuje pseudo reforma w Policji, Tusk udaje że coś zmienia, to są kosmetyczne, drobne zmiany, które nie rozwiązują kompletnie żadnego problemu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje