Harem na socjalu. Muzułmańscy poligamiści żyją w Niemczech na koszt państwa

01.10.2012 21:28
Wielożeństwo jest popularniejsze w Niemczech niż się powszechnie sądzi

Wielożeństwo jest popularniejsze w Niemczech niż się powszechnie sądzi (Fot. YVES HERMAN REUTERS)

Mogłoby się wydawać, że mężczyzna żyjący z kilkoma żonami to sytuacja z "Baśni 1001 nocy" albo z arabskiego sułtanatu. Tymczasem wielożeństwo jest popularniejsze w Niemczech, niż się powszechnie sądzi.
Eksperci szacują, że 10 do 20 proc. małżeństw muzułmańskich w Niemczech to tylko tak zwane małżeństwa religijne, które zawierane są przed imamem w meczecie. Nie są one ważne w świetle prawa obowiązującego w Niemczech, ale są istotne w świetle prawa islamskiego - szariatu. W tym kręgu kulturowym mają nawet wyższą rangę niż małżeństwa zawierane w urzędzie stanu cywilnego.

Coraz częstsze zjawisko

Dane te potwierdza Claus Roechert z berlińskiej policji zajmujący się kwestiami integracji i migracji. - Wielożeństwo w arabskich kręgach jest często spotykanym zjawiskiem, szczególnie wśród Libańczyków i Palestyńczyków - przyznaje.

Działający w tych kręgach palestyński opiekun młodych przestępców Nader Khalil ocenia, że 20 proc. jego przyjaciół w Berlinie ma dwie żony. Także libański pracownik socjalny Abed Chaaban uważa, że 30 proc. mieszkańców Berlina pochodzących z krajów arabskich to bigamiści: z jedną żoną wzięli ślub cywilny, z drugą ślub religijny. I jak wszyscy zgodnie podkreślają, zjawisko to w ostatnich latach zdaje się stawać coraz częstsze.

Poparcie imamów

Według niemieckiego prawa poligamia jest zakazana. Imigranci obchodzą jednak ten zakaz, stosując zwyczajowe islamskie prawo szariatu, dopuszczające jednoczesne posiadanie nawet czterech żon. Sprzymierzeńcami bigamistów są imamowie, przed którymi zawiera się śluby w meczetach. Zazwyczaj nie pytają oni, czy narzeczony nie jest już w innym związku. Nie mają oni też obowiązku zgłaszania nigdzie faktu udzielenia ślubu i nie interesuje ich to, czy jest to drugi, trzeci czy czwarty związek mężczyzny.

Poligamię jest też dość łatwo ukryć w anonimowym współczesnym społeczeństwie, gdzie nikogo nie dziwi rodzina z "dochodzącym" ojcem czy matki samotnie wychowujące dzieci. Regułą jest właściwie bowiem, że bigamista nie żyje ze swoimi żonami i wspólnymi dziećmi pod jednym dachem, tylko dzieli swój czas między dwie rodziny. W ten sposób dzieci w jednej klasie w szkole w Berlinie ustaliły kiedyś, że mają wspólnego ojca i są przyrodnim rodzeństwem, ponieważ matki dzieci nic nie wiedziały o istnieniu "konkurencji" mieszkającej parę ulic dalej. Mężczyznom też łatwo jest zniknąć na jakiś czas z jednego domu bez jakichkolwiek wyjaśnień, bo kobieta w takim tradycyjnym związku nie ma w ogóle prawa go o to pytać. Tylko niewielki ułamek takich wielożennych rodzin mieszka wspólnie i kobiety wiedzą, że nie są wyłączną partnerką mężczyzny.

Wachlarz świadczeń

Takim modelom wielożeństwa sprzyja także system zapomóg socjalnych w Niemczech, kłócący się w tym punkcie z szariatem. W myśl zwyczajowego islamskiego prawa mężczyzna może pozwolić sobie na tyle żon, ile jest w stanie utrzymać. Tymczasem mieszkający w Niemczech islamscy bigamiści mają ten problem z głowy. Muszą łożyć tylko na utrzymanie tej żony, z którą zawarli ślub cywilny, i utrzymywać dzieci z tego związku. Druga żona, zaślubiona w rytuale religijnym, z punktu widzenia niemieckiego prawa jest niezamężna, więc przysługuje jej wachlarz zapomóg socjalnych z zasiłkiem na dzieci, przejęciem kosztów mieszkania i dodatkiem dla samotnych matek włącznie.

Religijne śluby nie podlegają także żadnej generalnej rejestracji. Zapisywane są tylko w księgach meczetu, gdzie zostały zawarte. Meczety nie wymieniają nawet tych informacji między sobą.

Bezsilne władze

Niemieckie władze przyznają, że problem ten jest im znany, lecz ze względu na jego marginalność nikt nie rozdmuchuje tego tematu.

Carsten Kosterski z urzędu pracy w Berlin-Mitte przyznaje, że jak do tej pory znane są mu "pojedyncze przypadki". Jenny Brautzsch, pełnomocniczka tego urzędu ds. migracji, przyznaje, że sytuacja jest "niezadowalająca". - Jesteśmy oszukiwani - mówi.

Bezsilność władz bierze się stąd, że nie mają prawie żadnych możliwości udowodnienia kobietom, że kłamią, kiedy zapewniają one, że nie ma u ich boku żadnego mężczyzny i nie wiedzą, kto jest ojcem ich dzieci.

Znawca kultury islamskiej, poseł SPD w parlamencie miasta-landu Berlina (Izbie Deputowanych) Erol Oezkaraca uważa tę sytuację za groteskową. - Nie ma kobiet chodzących w burkach, które miałyby nieślubne dziecko. W takich przypadkach natychmiast musi nasuwać się podejrzenie, że jest to druga lub trzecia żona poligamisty - mówi.

Pomimo że powoli zaczyna się publicznie mówić o tym problemie, można się spodziewać, że po artykule, jaki ukazał się na ten temat w "Die Welt", dyskusja rozwinie się na dobre. Organizacje imigranckie jak do tej pory uparcie milczą na ten temat, odpierając wszelkie próby skłonienia ich do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''


Zobacz także
Komentarze (232)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Ojej! Jak możecie sie czepiać? Oni wzbogacają kulturę Europy i wogóle, jest fajniej, kolorowo, postępowo! Wstrętni rasiści/naziści/faszyści/ksenofoby/blabla... A fe!

 • camel_3d

  Oceniono 2 razy 0

  oj..usmialem sie.... to w PL nie ma facetow ktorzy maja dzieci na boku i o ktorych stnieniu ofiacjalna zona nie wie? :))))))

 • organizator_org.domow_inc

  Oceniono 2 razy 0

  gdybyście Państwo wiedzieli ile rodzin w naszym monogamicznym katolandzie żyje z Waszych podatków..śmiejąc się z frajerów...!

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  Skalpel i po jajach,wtedy nie będzie poligmanii nwet ta pierwsza żona odejdzie od wykajsrofanego luja.

 • zwyczajnae

  Oceniono 3 razy 3

  Bo Niemcy to GLUPI kraj.
  I wiele spraw zalatwia sie w imie "poprawnosci politycznej",gdyz bardzo sie sie obawiaja ,by nie zostali posadzeni o dyskryminacje,dlatego tak,czyli placza i....placa wcale nie takie znowu male pieniadze na leniow Arabow i brudasow.
  Ot i cala prawda.

 • kot789

  Oceniono 1 raz 1

  proponuję zwiększyć import kóz

 • arahat1

  Oceniono 3 razy 3

  więc przysługuje jej wachlarz zapomóg socjalnych z zasiłkiem na dzieci, przejęciem kosztów mieszkania i dodatkiem dla samotnych matek włącznie......podobny problem w anglii..angole i w tym polacy zapierd..na utrzymanie n/n grupy spolecznej ktora splywa do europy be zadnych barier...

 • jagger2009

  Oceniono 2 razy -2

  nie wiem co lepsze bo w/g islamu moga miec 4 zony i jak juz je maja to jest ich obowiazkiem dbac o te rodziny a jak to wyglada u nas???? ma facet jedna zone jeden dba o rodzine inny wcale ale czest gesto chodzi na boki i bzyka inne baby i uwaza ze to jest w porzadku a niech to kobieta pojdzie na bok to nie ma zmiluj czesto gesto konczy sie podbitym okiem lub powybijanymi zebami

 • hssxy

  Oceniono 1 raz 1

  Rozwiązanie jest tak proste że .......
  Samotna matka chce otrzymywać socjal
  Niech udowodni że jest samotna matka tzn niech wystąpi o alimenty
  Jeśli nie może/chce wskazać ojca to :
  a> musi złożyć zawiadomienie o gwałcie
  ( oczywiście uświadomiona o konsekwencji składania fałszywych zeznań i o tym jak przebiega śledztwo)
  b> uważa że "padłą ofiarą " niepokalanego poczęcia - socjal + darmowe leczenie psychiatryczne
  c> trzeciej opcji nie ma :))
  -- Liczba samotnych matek muzułmanek spada do 0

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje