Wynik wyborów w Gruzji - niepewny. Multimiliarder prowadzi w badaniach exit poll

01.10.2012 19:19
Wybory parlamentarne w Gruzji

Wybory parlamentarne w Gruzji (Fot. REUTERS/DAVID MDZINARISHVILI)

Niepewny był w poniedziałek wieczorem rezultat wyborów parlamentarnych w Gruzji, gdzie po ogłoszeniu sondaży powyborczych tzw. exit polls, główni rywale utrzymywali, że to ich ugrupowanie będzie mieć większość w liczącym 150 miejsc parlamencie.
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przyznał, że jego Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) przegrał z koalicją opozycji Gruzińskie Marzenie w proporcjonalnej części wyborów parlamentarnych, lecz wygrał w większościowej - poinformował portal internetowy civil.ge. Saakaszwili powiedział, że choć liczenie głosów trwa, oczywiste jest, że wybory są ważne i teraz wszyscy powinni postarać się współdziałać.

Gruzińska ordynacja wyborcza ma charakter mieszany; 73 parlamentarzystów zostanie wybranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a 77 z ogólnokrajowych list partyjnych w systemie proporcjonalnym.

Gruzińskie Marzenie uzyskało 35 proc. głosów

Według sondażu powyborczego (exit poll) telewizji państwowej Gruzińskie Marzenie uzyskało 35 proc. głosów, a partia Saakaszwilego 30 proc. w proporcjonalnej części wyborów. Inny sondaż powyborczy dotyczący tej części wyborów, przeprowadzony dla telewizji Rustawi-2 i Imedi, daje koalicji Iwaniszwilego 51 proc., a prezydenckiemu ZRN - 41 proc. głosów.

Po opublikowaniu wyników sondaży powyborczych, dotyczących proporcjonalnej części wyborów, lider Gruzińskiego Marzenia, miliarder Bidzina Iwaniszwili, ogłosił zwycięstwo swojej koalicji, a rządzący ZRN oznajmił, że zdobył co najmniej 53 z 73 miejsc w jednomandatowych okręgach wyborczych.

"Wygraliśmy! Gruziński naród wygrał"

- Wygraliśmy! Gruziński naród wygrał - powiedział Iwaniszwili w wystąpieniu transmitowanym przez opozycyjną telewizję TV9. - Chcę podziękować Gruzinom - oświadczył opozycjonista zwracając się do tysięcy swych zwolenników zgromadzonych na placu Wolności w centrum Tbilisi.

Prezydent Saakaszwili podziękował współobywatelom za to, że większość z nich głosowała, że przyszli, by wyrazić swą polityczną wolę; podkreślił, że mieli pełną swobodę uczynienia tego.

Frekwencja - według Centralnej Komisji Wyborczej - wyniosła 61 proc.

Skandal z nagraniami pogrzebał zwycięstwo Saalaszwilego?

Partia Saakaszwilego utrzymywała znaczną przewagę w sondażach jeszcze na początku września. Jednak jej szanse na zdecydowane zwycięstwo wyraźnie zmalały po ujawnieniu 18 września nagrań z więzienia w Tbilisi, pokazujących brutalną przemoc strażników wobec osadzonych.

Wstępne częściowe wyniki wyborów są spodziewane w nocy z poniedziałku na wtorek. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną ogłoszone ostateczne rezultaty głosowania, które jest uważane przez obserwatorów za test demokracji w Gruzji.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • habemus_papam666

  Oceniono 1 raz 1

  Upośledzony ,ubezwłasnowolniony prowokator niedorozwinięty umysłowo , męska prostytutka działająca na polecenie CIA za judaszowe srebrniki , chory psychicznie śmieć , krwawy zbrodniarz wojenny mąjący na brudnych łapskach krew tysięcy niewinnych cywilnych ofiar podczas udzielania wywiadu brytyjskiemu BBC w schizofrenicznym obłędzie jak świnia z uporem maniaka żre własny krawat !!!www.youtube.com/watch?v=eAKWetSl7JU

 • teaforme

  Oceniono 2 razy 0

  I znowu sie nie udalo! Kurdupel z kremlina powiekszyl ze zmartwienia wage swojej pieluchy.

 • doni72

  Oceniono 4 razy -2

  @supertlumacz
  Problem polega na tym ze nauka histori dzisiaj to porazka.Wybiorczosc,brak obiektywizmu a nawet przeklamania czyli podobnie jak za tak zwanej komuny.Problemem i to powaznym jest to ze nasza polityke i wszystko z tym zwiazane w 80% robi sie w oparciu o historie.Co z tego wychodzi to widac w osiagach naszej polityki jak i niestety w metalnosci spoleczenstwa.Wypada dodac ze osiagi naszego kraju podobnie sie kreuje jak za Edwarda Gierka.W spolecznstwach zachodnich znajomosc histori to katastrofa ale polityke robi sie w 80% oparta na pragmatyzmie,a w 20% o historie.Mniej,wiecej tak to sie ma.

 • supetlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  www.lenta.ru/news/2012/10/02/opposition/
  119 na 150 możliwych, nieźle... Powieszą Sakaszwiliego czy zdąży uciec do Polski?

 • supetlumacz

  Oceniono 7 razy -1

  Przepraszam Pana Bidzinę Iwanaszwili że dałem się zwieść amerykańskiej propagandzie i pisałem jakoby miał zdobyć tylko 100 miejsc w parlamencie, na 150.
  www.lenta.ru/news/2012/10/02/opposition/
  Wg już oficjalnych danych jego ugrupowanie zdobyło 119 miejsc na 150. Oczywiście umożliwia to wszystko, łącznie ze zmianą konstytucji i polowaniem nie tylko na Sakaszwili ale i nawet na jego stronników.

  CZY ABCHAZJA I OSETIA POŁUDNIOWA BĘDĄ SIĘ DOMAGAĆ EKSTRADYCJI SAKASZWILI PO TYM JAK POLSKA UDZIELI MU AZYLU? USA i Izrael na pewno odmówią...

 • supetlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  Kto udzieli Szakaszwilemu azylu? Major Olgierd Cieśla, dowódca bazy w Afganistanie, twierdzi że Polska, jedno z 3 supermocarstwv okupacyjnych w Iraku, powinna dotrzymać zobowiązań zaciągniętych na rynku w Tbilili w pamiętnym przemówieniu przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  Ale w jaki sposób Polska będzie blokować informację na temat prawdziwego przebiegu wojny Gruzji z Rosją nie mam pojęcia...
  Może zigzaur coś wymysli?

 • supetlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Amerykanie zdradzili! Amerykańskie agencje informacyjne już ujawniły że prorosyjski miliarder zdobędzie około 100 miejsc na 150 w parlamencie, a twierdzenie Sakaszwili o rzekomej przewadze w okręgach jednomandatowych, podchwycone przez rodaków masowego mordercy spod Smoleńska, było tylko mrzonką. Póki co, nawet w okręgach jednomandatowych Marzenie Gruzji prowadzi 27:25. W okręgach proporcjonalnych przewaga MG nad obozem Sakaszwili wynosi 54,3%: 40, 6% i ma tendencję rosnącą.

  With ballots from 21 percent of polling stations counted under the party list system, Georgian Dream had 54.3 percent and Saakashvili's United National Movement had 40.6 percent, the Central Election Commission said. It said preliminary counts showed Georgian Dream won 27 of the 73 races in constituencies, and the UNM had won 25 and the ballots from the other 21 remained uncounted.
  The UNM had said on Monday it believed it won at least 53 of those races, but the results showed its hopes were fading. Ivanishvili, a former reclusive who made his estimated $6.4 billion fortune mainly by doing business in Russia and rejects UNM accusations he is a Russian stooge, said Georgian Dream could win 100 seats in parliament.

  Wprawdzie Iwaniszwili odrzuca oskarżenia że jest narzędziem Moskwy, ale powiedz ZIGZAUR, czy można mu wierzyć. Morderczy polski karzeł na tyle upamiętnił się przemówieniem na rynku w Tbilisi że Szakaszwili będzie szukał azylu w Polsce i nie da się schwytać żywcem.

 • aja_88

  Oceniono 4 razy 4

  kto wygrał to sprawa Gruzinów,ważne że było demokratycznie

 • adammichnikoff

  Oceniono 15 razy 3

  Po Ukraińcach nawet Gruzinom udało się odsunąć od władzy lokajów amerykańskiego imperializmu. Tylko solidaruchy trzymają się mocno, bo głupi naród dał się zmanipulować, zastraszyć i ubezwłasnowolnić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje