Nie będzie dronów. MON zerwał kontrakt z izraelską firmą

01.10.2012 17:24
Samolot bezzałogowy Aerostar

Samolot bezzałogowy Aerostar (Fot. www.aeronautics-sys.com)

W najbliższym czasie wojsko nie dostanie samolotów bezzałogowych Aerostar. Resort obrony narodowej zerwał kontrakt z izraelską firmą na dostawę tego typu sprzętu. Po raz kolejny nie wywiązała się ona z umowy - dowiedział się portal polska-zbrojna.pl.
Producent aerostarów, izraelska firma Aeronautics Defense System znowu nie dotrzymała terminów dostaw sprzętu oraz nie zapewniła usługi rozpoznania obrazowego na rzecz polskich żołnierzy w Afganistanie. Taką informację przekazał Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony odpowiedzialny w Ministerstwie Obrony Narodowej za zakupy.

- Staraliśmy się uniknąć decyzji o zerwaniu kontraktu - wyjaśnia wiceminister Skrzypczak. - Nie mogliśmy jednak dłużej zwlekać. Byłoby to z naszej strony działanie na szkodę wojska i skarbu państwa.

To był kluczowy kontrakt

Już na początku roku informowano, że izraelski producent spóźnia się z dostawą bezzałogowych samolotów dla polskiej armii. Miał za to obiecywać MON, cztery dodatkowe drony za darmo.

Przetarg na bezzałogowe samoloty średniego zasięgu był jednym z kluczowych dla polskiej armii w ostatnich latach. Wojsko potrzebuje ich, by kontrolować sytuację w prowincji Ghazni w Afganistanie. 

O możliwość produkcji dronów walczyły trzy izraelskie firmy. Wybrano ofertę Aeronautics Defense System. Kontrakt na 88 mln zł został podpisany w lutym 2010 roku, teraz MON chce odzyskać pieniądze wypłacone Aeronautics oraz wyegzekwować kary umowne. Na konto Aeronautics wojsko przelało 30,3 mln zł, a pieniądze te są objęte gwarancją bankową.

Proszący o zachowanie anonimowości urzędnik MON przypomniał, że głównym kryterium przetargu była cena, dodatkowo obniżona w ostatniej chwili podczas aukcji internetowej.

- Przedstawiciele rządu izraelskiego od dawna byli uprzedzani o istniejących problemach i naszym niezadowoleniu z usługi. Dziwili się wręcz decyzji strony polskiej. Nie dawali autoryzacji dla tej firmy - twierdzi źródło w MON.

Jednostka nie osiągnęła gotowości bojowej

"Jeden zestaw samolotów bezzałogowych średniego zasięgu miał trafić do naszych żołnierzy w Afganistanie we wrześniu 2010 roku. Drugi natomiast miał być wykorzystywany w kraju do szkolenia. Stworzono już 50-osobową jednostkę wojskową, która miała obsługiwać bezzałogowce. Jej żołnierze przeszli skomplikowaną procedurę rekrutacji, potem były kosztowne szkolenia również za granicą. Tymczasem sprzętu kupionego przez armię do dziś nie ma" - pisze portal polska-zbrojna.pl.

- Niestety przez to, że producent nie wywiązał się z kontraktu, jednostka nie osiągnęła gotowości bojowej - mówił dziś Skrzypczak.

Obecnie Inspektorat Uzbrojenia MON prowadzi badania rynku przed przetargami na kolejne bezpilotowce. Skrzypczak zapowiedział, że zostaną one ogłoszone w przyszłym roku. Jego zdaniem wojsku brakuje bezzałogowych maszyn zdolnych do przenoszenia uzbrojenia.

Zobacz także
Komentarze (149)
Zaloguj się
 • drupal

  0

  Kupowali drony na allegro i zapłacili z góry 10 baniek.
  Żydom.
  Dziurawe wojsko lepiej by sprawy załatwiło.
  Wam faktycznie tylko na drzwiach od stodoły latać, miał rację prezydent.

 • mariolablondi

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli historia :jak nasi zydzi z tropikalnymi zydami gojów wykiwali na ::???€

 • misiupisiu2

  Oceniono 6 razy 0

  Zydzi w Polskim rządzie fundują Zydom z Izraela uzbrojenie , bomby do rozbijania bunkrów , uczestniczą i finansują żydowskie wojny z muzułmanami jak w Iraku , czy Afganistanie . Gina ludzie .
  Kogo ten rzad reprezentuje?
  Komu służy ?
  Ma przecież służyć narodowi polskiemu. Dlaczego ich nie kontrolujemy?

 • pumpernik

  0

  Może Gawrona przerobić na drona.

 • mean.1

  Oceniono 2 razy 2

  PRZEPRASZAM ...???; polskie (?!) wojsko "POTRZEBUJE TYCH SAMOLOTOW W...afganistanie !!!???; Q.....,W,;A --niech " obalony " placi !!!; podobna ma "problem z wizami dla Polakow ..." !?

 • gtpress

  Oceniono 2 razy 0

  to Polakow nie stac na budowe swoich samolotow tego typu? to skandal, ze zamawiamy gdzies poza Krajem.....co robia nasi konstruktorzy? odbudowac wydzialy na politechnikach i dac ludziom prace, My jestesmy b. zdolni.......

 • calli

  Oceniono 3 razy 1

  Czyżby w końcu ktoś w MONie poszedł po rozum do głowy?? Nie wierzę :)

 • kurzyrozumek

  Oceniono 8 razy 8

  Przetarg na bezzałogowe samoloty średniego zasięgu był jednym z kluczowych dla polskiej armii w ostatnich latach. Wojsko potrzebuje ich, by kontrolować sytuację w prowincji Ghazni w Afganistanie. -
  .
  .
  Co nasze wojsko jeszcze robi w Afganistanie? I ile ta wojna nas jeszcze bedzie kosztowała?
  Reparacje wojenne, zakupy sprzętu, żołnierze których pobyt trzeba opłacać, renty, emerytury itd..
  Kolejki do lekarzy specjalistów wydłużą się do 6 lat oczekiwania, a na emeryturę będzie można iść w wieku lat 80?
  Nie stać nas na machanie szabelką,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje