Nie będzie dronów. MON zerwał kontrakt z izraelską firmą

Samolot bezzałogowy Aerostar

Samolot bezzałogowy Aerostar (Fot. www.aeronautics-sys.com)

W najbliższym czasie wojsko nie dostanie samolotów bezzałogowych Aerostar. Resort obrony narodowej zerwał kontrakt z izraelską firmą na dostawę tego typu sprzętu. Po raz kolejny nie wywiązała się ona z umowy - dowiedział się portal polska-zbrojna.pl.
Producent aerostarów, izraelska firma Aeronautics Defense System znowu nie dotrzymała terminów dostaw sprzętu oraz nie zapewniła usługi rozpoznania obrazowego na rzecz polskich żołnierzy w Afganistanie. Taką informację przekazał Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony odpowiedzialny w Ministerstwie Obrony Narodowej za zakupy.

- Staraliśmy się uniknąć decyzji o zerwaniu kontraktu - wyjaśnia wiceminister Skrzypczak. - Nie mogliśmy jednak dłużej zwlekać. Byłoby to z naszej strony działanie na szkodę wojska i skarbu państwa.

To był kluczowy kontrakt

Już na początku roku informowano, że izraelski producent spóźnia się z dostawą bezzałogowych samolotów dla polskiej armii. Miał za to obiecywać MON, cztery dodatkowe drony za darmo.

Przetarg na bezzałogowe samoloty średniego zasięgu był jednym z kluczowych dla polskiej armii w ostatnich latach. Wojsko potrzebuje ich, by kontrolować sytuację w prowincji Ghazni w Afganistanie. 

O możliwość produkcji dronów walczyły trzy izraelskie firmy. Wybrano ofertę Aeronautics Defense System. Kontrakt na 88 mln zł został podpisany w lutym 2010 roku, teraz MON chce odzyskać pieniądze wypłacone Aeronautics oraz wyegzekwować kary umowne. Na konto Aeronautics wojsko przelało 30,3 mln zł, a pieniądze te są objęte gwarancją bankową.

Proszący o zachowanie anonimowości urzędnik MON przypomniał, że głównym kryterium przetargu była cena, dodatkowo obniżona w ostatniej chwili podczas aukcji internetowej.

- Przedstawiciele rządu izraelskiego od dawna byli uprzedzani o istniejących problemach i naszym niezadowoleniu z usługi. Dziwili się wręcz decyzji strony polskiej. Nie dawali autoryzacji dla tej firmy - twierdzi źródło w MON.

Jednostka nie osiągnęła gotowości bojowej

"Jeden zestaw samolotów bezzałogowych średniego zasięgu miał trafić do naszych żołnierzy w Afganistanie we wrześniu 2010 roku. Drugi natomiast miał być wykorzystywany w kraju do szkolenia. Stworzono już 50-osobową jednostkę wojskową, która miała obsługiwać bezzałogowce. Jej żołnierze przeszli skomplikowaną procedurę rekrutacji, potem były kosztowne szkolenia również za granicą. Tymczasem sprzętu kupionego przez armię do dziś nie ma" - pisze portal polska-zbrojna.pl.

- Niestety przez to, że producent nie wywiązał się z kontraktu, jednostka nie osiągnęła gotowości bojowej - mówił dziś Skrzypczak.

Obecnie Inspektorat Uzbrojenia MON prowadzi badania rynku przed przetargami na kolejne bezpilotowce. Skrzypczak zapowiedział, że zostaną one ogłoszone w przyszłym roku. Jego zdaniem wojsku brakuje bezzałogowych maszyn zdolnych do przenoszenia uzbrojenia.

Zobacz także
 • Dron Obama wskazuje, drony rozstrzeliwują, a gdzie prawo
 • Do Polski nadciąga armia dronów
 • Samolot bezzałogowy Aerostar Czekanie na drony
Komentarze (149)
Nie będzie dronów. MON zerwał kontrakt z izraelską firmą
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 227 razy 221

  Może doinwestować udane próby z polskimi dronami np.BSL Fly Eye, a nie bez przerwy ładować w import i być uzależnionymi.

 • staalkeer

  Oceniono 125 razy 93

  To jest jakas masakra to sie dzieje w naszym wojsku

  W Polsce jest firma ktora produkuje takie drony i sprzedaje je do innych krajów a my kupujemy to samo od Izraela. Tak jak kupiliśmy pociski przeciwpancerne Spike gdzie jeden kosztuje 100 tys $, zamiast kupic od ruskich licencje na RPG-32 Hashim i byśmy mieli własną produkcje, tańsze 10 razy, przenośne i tak samo efektywne. A kto wie że nas rząd kupił uzbrojenie do f16 i trzyma je gdzie?..... w Izraelu. Przecież to się w pale nie mieści.

 • piotrns

  Oceniono 106 razy 80

  A w Polsce nikt takiego samolociku nie potrafi skonstruować? Przecież to prawie można poskładać z części kupionych w sklepie z modelami RC... W każdym razie nie jest to żadna kosmiczna technologia.

 • bastiasz

  Oceniono 57 razy 45

  Miało być tanio, terminowo i bardzo dobrze. A wyszło jak z autostradami...Dupą po ziemi

 • srbm

  Oceniono 56 razy 40

  czy ktoś jescze pamieta jak Klich chwalił sie tym kontraktem i mówił ile udało sie zaoszczędzić?
  Czy ktos jeszce pamieta, że pilny zakup obiecywał Tuysk w sierpniu 2009?

 • morgenroth

  Oceniono 73 razy 23

  Olać drony. Należy skonstruować pod patronatem Bronka Bula niewidzialne, szpiegowskie drzwi od stodoły

 • c.t.k

  Oceniono 17 razy 15

  W wojsku jest tylu wypasionych,nierobów- kapelanów,że działając razem mogliby wymodlić u Pana
  eskadrę aniołów rozpoznawczych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje