Gdzie się podziały kobiety w katalogu IKEA na Arabię Saudyjską? Koncern pod ostrzałem

01.10.2012 12:41
IKEA odnosi sukcesy

IKEA odnosi sukcesy (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Szwedzki koncern meblowy IKEA usunął postacie kobiece z przeznaczonej dla Arabii Saudyjskiej wersji swojego katalogu na rok 2013 - poinformował dziś szwedzki bezpłatny dziennik "Metro".
Jako przykład gazeta zamieściła dwie wersje zdjęcia, przedstawiającego czteroosobową rodzinę w łazience. W wersji dla Arabii Saudyjskiej widać na nim tylko ojca i dwoje dzieci, podczas gdy postać matki oraz odbicie jej twarzy w lustrze całkowicie zniknęły.

Według "Metra", uczyniono tak ze względu na obowiązujący w saudyjskim królestwie zakaz publikowania wizerunków kobiet z odsłoniętą skórą. Decyzję IKEA skrytykowała szwedzka minister handlu Ewa Bjoerling.

IKEA: Mamy jasny kodeks postępowania z równością płci

- Kobiet nie można wyretuszować z rzeczywistości - powiedziała dziennikowi, dodając, iż sprawa zdjęć stanowi "kolejny smutny przykład na to, jak daleka jest jeszcze droga do równouprawnienia mężczyzn i kobiet w Arabii Saudyjskiej".

Rzeczniczka IKEA Yiva Magnusson oświadczyła agencji , iż koncern ma "jasny kodeks postępowania" z równością mężczyzn i kobiet jako częścią składową. Za przeznaczony dla Arabii Saudyjskiej katalog odpowiedzialna jest spółka holdingowa Inter IKEA, od której nie udało się na razie uzyskać komentarza.

"Nie chcemy być wykorzystani do żadnego rodzaju agitacji"

W ubiegłym tygodniu IKEA usunęła z interaktywnej części swej rosyjskiej strony internetowej zdjęcie ludzi w kolorowych maskach narciarskich, używanych również przez członkinie zespołu Pussy Riot, których proces o chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną toczy się obecnie w Moskwie.

W informacji o usunięciu nadesłanego w ramach konkursu zdjęcia zaznaczono, że "IKEA jest instytucją komercyjną, która prowadzi swą działalność poza sferami polityki i religii". - Nie możemy pozwolić, by nasz projekt reklamowy został wykorzystany dla jakiegokolwiek rodzaju agitacji - podkreślono.

Zobacz także
 • Twórca firmy Ikea odchodzi na emeryturę
 • Ateny publikują zdjęcia prostytutek zakażonych HIV - panika wśród klientów
Komentarze (38)
Gdzie się podziały kobiety w katalogu IKEA na Arabię Saudyjską? Koncern pod ostrzałem
Zaloguj się
 • universal_soldier

  Oceniono 58 razy 56

  Strach pomyśleć, jak wyglądałby "Playboy" w wersji dla Arabii Saudyjskiej.

 • romikus

  Oceniono 33 razy 27

  Nie można tam nie odpowiednio ubranych kobiet pokazywać w katalogach.Nie odpowiednio ubrana kobieta to źródło grzechu!!!! Allah tego sobie nie życzy!!! A ponadto mogłoby dochodzić wśród arabów do masowego onanizmu.

 • wessling

  Oceniono 28 razy 18

  Gdyby jakaś polska firma miała możliwość podpisać lukratywne, wieloletnie, wielomilionowe kontrakty z Arabią Saudyjską to kierownictwo firmy wraz z większością załogi pewnie przeszłoby na islam. I to bez szemrania.
  Ale nie wiedzieć czemu AS woli robić interesy i kupować towary z IKEA.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 26 razy 14

  religia,obojetnie jaka ,jest szkodliwa dla wyznawcy,bowiem piewcy religii dążą najpierw do zawładnięcia rozumem wyznawcy a potem jego kasą ,NIE MA 'DOBRYCH' RELIGII

 • blue911

  Oceniono 18 razy 10

  My nawet najlepszej na swiecie wodki nie potrafimy skomercjalizowac i zrobic na nia mode wsrod elit ,a co tu dopiero o jakichs towarach o wyzszym stopniu skomplikowania! Hahhha. Krytykanci za dyche. W biznesie jest zasada: polityka i religia oraz inne elementy - za okno. Tam gdzie w gre wchodza pieniadze kazdy tanczy odpowiedni balet.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 5

  Nie do końca rozumiem o co chodzi? Przecież Arabia Saudyjska ma status państwa demokratycznego, więc wszystko co tam sobie wymyślą jest OK. W przeciwieństwie do takiej Syrii, Białorusi, Rosji itp. Tak jak tam kochają i szanują wolność jednostki, to nigdzie na świecie tak nie ma, no chyba że w Korei Północnej.

 • twczupakabra

  Oceniono 36 razy 4

  Wiec pisze raz jeszcze :

  Bajeczki o prawach kobiet oraz ich emancypacji sa przeznaczone na "rynek wewnetrzny" UE !!
  Poza nim , zasada jest jedna : MORDA w KUBEL !!
  Zeby nasi dzicy bracia z Polwyspu Allaha , sie przypadkiem nie zdenerwowali !

  Szwedzi jestescie GNIDAMI !!
  Gardze Wami !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje