Gdzie się podziały kobiety w katalogu IKEA na Arabię Saudyjską? Koncern pod ostrzałem

01.10.2012 12:41
IKEA odnosi sukcesy

IKEA odnosi sukcesy (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Szwedzki koncern meblowy IKEA usunął postacie kobiece z przeznaczonej dla Arabii Saudyjskiej wersji swojego katalogu na rok 2013 - poinformował dziś szwedzki bezpłatny dziennik "Metro".
Jako przykład gazeta zamieściła dwie wersje zdjęcia, przedstawiającego czteroosobową rodzinę w łazience. W wersji dla Arabii Saudyjskiej widać na nim tylko ojca i dwoje dzieci, podczas gdy postać matki oraz odbicie jej twarzy w lustrze całkowicie zniknęły.

Według "Metra", uczyniono tak ze względu na obowiązujący w saudyjskim królestwie zakaz publikowania wizerunków kobiet z odsłoniętą skórą. Decyzję IKEA skrytykowała szwedzka minister handlu Ewa Bjoerling.

IKEA: Mamy jasny kodeks postępowania z równością płci

- Kobiet nie można wyretuszować z rzeczywistości - powiedziała dziennikowi, dodając, iż sprawa zdjęć stanowi "kolejny smutny przykład na to, jak daleka jest jeszcze droga do równouprawnienia mężczyzn i kobiet w Arabii Saudyjskiej".

Rzeczniczka IKEA Yiva Magnusson oświadczyła agencji , iż koncern ma "jasny kodeks postępowania" z równością mężczyzn i kobiet jako częścią składową. Za przeznaczony dla Arabii Saudyjskiej katalog odpowiedzialna jest spółka holdingowa Inter IKEA, od której nie udało się na razie uzyskać komentarza.

"Nie chcemy być wykorzystani do żadnego rodzaju agitacji"

W ubiegłym tygodniu IKEA usunęła z interaktywnej części swej rosyjskiej strony internetowej zdjęcie ludzi w kolorowych maskach narciarskich, używanych również przez członkinie zespołu Pussy Riot, których proces o chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną toczy się obecnie w Moskwie.

W informacji o usunięciu nadesłanego w ramach konkursu zdjęcia zaznaczono, że "IKEA jest instytucją komercyjną, która prowadzi swą działalność poza sferami polityki i religii". - Nie możemy pozwolić, by nasz projekt reklamowy został wykorzystany dla jakiegokolwiek rodzaju agitacji - podkreślono.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • alinaw1

  0

  Ale zaraz, kto tu protestuje? Szweckie ministerstwo? Oni tam mają lekki odlot na temat równouprawnienia, niech sobie je uprawiają na własnym poletku, ale wtrącają się w działalność gospodarczą, a takowa polega m.in. do stosowania się do mody, kultury, czy zasad kraju konsumenta.

 • ulebyk

  0

  Arabia Saudyjska, najbardziej radykalny islamsko kraj, największy przydupas USA i Izraela nie jest pod ostrzałem?

 • jamj

  Oceniono 3 razy 1

  Wałęsa chcąc wejść do Knesetu musiał wypiąć z klapy Maryśkę, a tu brak zwykłych bab oburza.?! Czym niby wymóg Arabów gorszy jest od wymogów żydowskich?

 • jamj

  Oceniono 4 razy -2

  I co w tym dziwnego, że IKEA liczy się z odczuciami partnerów handlowych? Może mi ktoś pokaże producenta, który reklamuje swoje wyroby w sposób sprzeczny z wymogami klienta.

 • 1sizeer1

  Oceniono 1 raz -1

  Taki katalog z kobietami w bikini byłby dobry do chrystianizacji zacofanych islamskich krajów.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 5

  Nie do końca rozumiem o co chodzi? Przecież Arabia Saudyjska ma status państwa demokratycznego, więc wszystko co tam sobie wymyślą jest OK. W przeciwieństwie do takiej Syrii, Białorusi, Rosji itp. Tak jak tam kochają i szanują wolność jednostki, to nigdzie na świecie tak nie ma, no chyba że w Korei Północnej.

 • cucurucu

  Oceniono 4 razy -2

  A ja nie widze powodu dla ktorego w katalogu Ikea na polske wystepuja jacys murzyni tudziez inni kolorowi. W ogole jest jakis dziwny trend aby pokazywali sie w reklamach pieluch dla dzieci itp.

 • laksmana

  Oceniono 1 raz 1

  To podobnie, jak z polską wersją pamiętnej reklamy MIcrosoft, z której usunięto Murzyna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje