Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie. "Porażające"

Studenci

Studenci (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

- W Polsce mamy 470 szkół wyższych. Siedem z nich jest uważanych za uczelnie prestiżowe. 25 proc. jest zaliczonych do najgorszych szkół świata. Takich, które nie wnoszą ani w naukę, ani w kształcenie, ani w życie ludzi, którzy na tych uczelniach studiują, kompletnie nic - mówiła w TOK FM Zofia Wojtkowska, dziennikarka "Wprost".
Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego w TOK FM cały dzień dyskusja na temat (marnej) jakości szkolnictwa wyższego.

Debata TOK FM - po co nam tacy magistrzy?

Już dzisiaj, o godzinie 19.05, zapraszamy na debatę TOK FM o polskim szkolnictwie wyższym: czy opłaca się dzisiaj studiować? Czy studia są niezbędne do znalezienia pracy? A może wręcz przeciwnie - studia dzisiaj są "bańką spekulacyjną"? O to wszystko naszych gości będzie pytał Grzegorz Chlasta. Zapraszamy do oglądania dyskusji na portalach TOKFM.pl i Gazeta.pl oraz do słuchania w Radiu TOK FM

"Studiuje masa ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych" >>

Te instytucje nie wnoszą nic

W "Komentarzach Radia TOK FM" Paweł Sulik pytał o znaczenie rankingów dziennikarkę "Wprost" Zofię Wojtkowską ("Wprost" co roku przedstawia swój ranking uczelni wyższych).

- Bardzo ważne są rankingi międzynarodowe, na których można się oprzeć - mówiła Wojtkowska. - Zupełnie niedawno w wakacje pokazał się ranking hiszpańskiej instytucji. Badają ponad 20 tysięcy uczelni na całym świecie. Sprawdza się kilka najważniejszych parametrów: jak naukowcy pracują naukowo, gdzie publikują, gdzie są cytowani, jakie są losy absolwentów - opowiadała.

- W Polsce mamy 470 szkół wyższych. Siedem z nich jest uważanych za uczelnie prestiżowe. 25 proc. jest zaliczonych do najgorszych szkół świata. Takich, które nie wnoszą ani w naukę, ani w kształcenie, ani w życie ludzi, którzy na tych uczelniach studiują, kompletnie nic - mówiła Wojtkowska. - To porażające. Zwłaszcza że potwierdzane przez inne rankingi - dodała dziennikarka.

Za dużo szkół prywatnych. "Trudno je nazwać uczelniami"

Zdaniem Wojtkowskiej, jeśli chodzi o polskie szkolnictwo, jeszcze bardziej niepokojąca jest dominacja liczby uczelni prywatnych nad publicznymi. - Na 470 uczelni, mamy 132 uczelnie publiczne, reszta to niepubliczne. W Stanach Zjednoczonych, 75 procent to uczelnie publiczne, w Portugalii tak samo, we Francji 83 proc., w Kanadzie 100 proc. W większości krajów Europejskich to jest między 75 a 90 procent - wyliczała.

Jak podkreślała dziennikarka, uczelnie niepubliczne w Polsce to w absolutnej większości bardzo małe szkoły, zatrudniające bardzo niewielu pracowników naukowych na wyłączność. Akademicy są wynajmowani na parę godzin, po to, żeby dać pewien certyfikat jakości.

- Te instytucje proponują niebywale mało kierunków nauczania. Trudno je nawet nazwać uczelniami. To są po prostu szkoły, które służą tak naprawdę produkcji niczemu nie przydatnych dyplomów - krytykowała Wojtkowska. - No i niestety, służą do tego, żeby pracownicy naukowi bardzo źle opłacani na uczelniach publicznych mogli dorobić parę złotych - dodała.

Byłem rektorem, osobą wynajętą do podpisywania indeksów >>>

Kiepska organizacja, marny dostęp do profesorów, fatalnie wykształceni kandydaci

- Mamy kiepską organizację szkolnictwa wyższego, kiepski dostęp do profesorów w szkołach wyższych i fatalnie wykształconych młodych ludzi, którzy na te uniwersytety idą - mówi twardo Wojtkowska.

Przekonywała, że aby poprawić szkolnictwo wyższe, konieczne jest lepsze kształcenie ogólne. - A moim zdaniem będzie coraz gorzej - przewiduje.

Jeśli chodzi o liczne szkoły wyższe, do 2020 wiele z nich prawdopodobnie zniknie. - Idzie niż demograficzny i będą weryfikowane jakością - tłumaczyła dziennikarka.

Wojtkowska podkreśliła, że wśród uczelni niepublicznych jest "kilka czy kilkanaście" dobrych.

Kiedyś to studia...

W edukacji wyższej dyskutowali także goście Macieja Głogowskiego w "EKG":

Kiedyś studia były przepustką do lepszego życia, teraz trzeba lubić to co się robiCasus pierwszej pochodnej - dlaczego maturzysta nie ma podstaw by zostać magistrem?Zobacz także
 • Wejście do uczelni im. Jerzego Giedroycia Miliony długów uczelni - rektor rezygnuje, rekrutacja trwa
 • Robot Husar zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej Polscy studenci zaprojektowali najlepszą w Europie księżycową koparkę
 • prof. Roman Kuźniar w TOK FM "Studiuje masa ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych"
Komentarze (11)
Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie. "Porażające"
Zaloguj się
 • yyyama

  Oceniono 24 razy 22

  Tych Akademii Pana Kleksa w ogóle nie powinno być.Są to firmy krzaki do zarabiania pieniędzy.

 • endrju1521

  Oceniono 19 razy 17

  Faktycznie. Uczelnie nie są najlepsze, ale... pecunia non olet.

  W tym "systemie kształcenia", wcale nie chodzi o KSZTAŁCENIE , ale o pieniądze!!!!

 • jamj

  Oceniono 15 razy 7

  Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie"
  =============================================
  Ale za to uczelnie katolickie są sowicie finansowane i ludne. Polska nie musi być bogata, a tym bardziej Polacy nie muszą być mądrzy. Polska musi być katolicka a Polacy pobożni, jak głosił klasyk ...
  Wystarczy jak kler będzie bogaty, a pospólstwo bogactwem kleru cieszyć się powinno...Amen.

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 1 raz 1

  Rzuciłem studia po tym, jak podczas egzaminu egzaminator przekonywał mnie, że proponowana przez niego teza to okazja do wzięcia łapówy (studiowałem ekonomię). To było prawie 20 lat temu, daruję sobie szczegóły. Inny delikwent na zajęciach z marketingu testował naszą inteligencję zadając pytanie, co wzięliśmy na Księżyc. To była totalna bzdura. Nic się nie zmieniło - przyjmując nowych pracowników muszę im od razu mówić, że 90% z tego, co było na studiach, mogą zapomnieć, to wiedza sprzed 30 lat i zupełnie nieadekwatna do rzeczywistości. Co więcej, nikt ich nigdy nie uczył wykorzystywania wiedzy: brak myślenia i rozwijania umiejętności. Studia w Polsce to tylko papier.

 • twczupakabra

  Oceniono 5 razy 1

  Jest jeszcze gorzej , biorac pod uwage wskazniki World Citation Index , ale...sa i jaskolki.
  I to jakie :
  Wlasnie dzisiaj otwieraja na Polibudzie w Gliwicach , obok mojego bylego wydzialu , dwa supernowoczesne obiekty :

  gliwice.gazeta.pl/gazetagliwice/1,95519,12571865,To_bedzie_wazny_dzien_w_historii_Politechniki_

 • roztoka

  Oceniono 4 razy 0

  PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE ZADANIEM WYŻSZYCH UCZELNI NIE JEST ZASPOKAJANIE WYŁĄCZNIE POTRZEB POLSKIEJ NAUKI. ZASPOKAJAJĄ ONE RÓWNIEŻ POTRZEBY SPOŁECZEŃSTWA (na przykład kształcąc nauczycieli, administrację, dziennikarzy, twórców kultury, działaczy i animatorów kultury, działaczy społecznych, działaczy gospodarczych itp., itd).

  Uniwersytety kształcą również ludzi aktywnych umysłowo, odbiorców kultury których chłonność i zaspokajanie potrzeb kulturalnych stwarza rynek kultury i sztuki i umożliwia utrzymywanie się twórcom. Bez rynku kultury i sztuki niemożliwe jest prawidłowe życie kulturalne. A do tego dochodzi problem poziomu życia umysłowego – odbiorcy coraz gorzej są przygotowani do odbioru serwowanych im treści, już nie mówiąc o osobistej aktywności.

  A więc coraz niższy poziom odbiorców wymusza, wpływa na obniżanie sie poziomu przekazu i koło się zamyka. Potwierdził to ostatnio Miecugow kierując pretensje do odbiorców, według niego wyłącznie odpowiedzialnych (niesłusznie zresztą) za niski poziom mediów. Bo odpowiedzialna jest głównie katastrofalna edukacja, zniszczona przez rządy Tuska i w dużym stopniu same media, skutecznie ogłupiające odbiorców.

  Tak więc jest jasne, że KATASTROFA GIMNAZJUM, SZKOŁY ŚREDNIEJ I WYŻSZYCH UCZELNI, którą nam przygotowało środowisko Gazety Wyborczej - TO KATASTROFA POLSKI.

 • rawahecht

  Oceniono 6 razy 0

  "Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie."

  Ale za to te pozostałe trzy na cztery należą do światowej elyty i to się liczy. No!

 • na_grobli

  Oceniono 7 razy -1

  Kiedy w Polsce rządzi trampkarz - nauka, wiedza, rozum są w odwrocie...

  P.S. PO ma w herbie jedynie szmal - ich rozwój Polaków, Polski kompletnie nie interesuje.....

 • koniu150

  Oceniono 3 razy -1

  no tym się złodzieje z po i pslu nie przejmują, zbyt są zajęci rabowaniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje