Bez precedensu: 11 gimnazjalistów przed sądem za znieważanie nauczycieli

01.10.2012 08:44
Gimnazjum w Suwałkach

Gimnazjum w Suwałkach (Fot. TVN24/x-news)

To sprawa bez precedensu. Jedenastu gimnazjalistów stanie przed sądem rodzinnym w Suwałkach. Uczniowie będą odpowiadać za znieważenie nauczycieli swojej szkoły.
- Wszystko zaczęło się od nauczycielki matematyki, która przyszła do tej klasy na roczne zastępstwo, ale problemy miało też wielu innych nauczycieli - przypomina Grażyna Suchocka z suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Dzieciom postawiono sześć zarzutów: między innymi to, że na lekcjach nie reagują na polecenia nauczyciela, mają włączone telefony komórkowe i używają wulgarnych słów. Rodzice są zaskoczeni całą historią i mają żal do szkoły. Ich zdaniem, tego typu sprawy powinny być rozwiązane na terenie szkoły, a nie na drodze sądowej.Postępowanie wyjaśniające, które w tej sprawie prowadzi sąd rodzinny, może zakończyć się jego umorzeniem, jeśli uczniowie okażą się niewinni. Jeśli sąd uzna inaczej, skieruje sprawę do postępowania opiekuńczo-wychowawczego i zdecyduje o karze.

Zeznania uczniów przed sądem zaplanowano na dziś i na następny poniedziałek. Posiedzenia są niejawne.

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • fredfroiss100

  0

  W szkołach wychowujących , kodeks nauczyciela powinien być ściśle zharmonizowany z kodeksem ucznia.
  (fragment z WIKIPEDII)
  ,,Współodpowiedzialność Ministerstwa Edukacji Narodowej za wychowanie w placówkach oświatowych ustała z momentem uchylenia ,,Kodeksu ucznia? na mocy Zarządzenia nr 14 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 czerwca 1992 roku[4]. Ranga kodeksu ucznia stanowi dzisiaj element dyskusji nad wychowaniem w polskich szkołach[5]. Podejście do kodeksów ucznia w poszczególnych krajach bywa różne. Przykładowo, w Chicago(USA) ,,Kodeks Ucznia? dla szkół publicznych ustanawia wydział oświaty tego miasta, który jako organ prowadzący (odpowiednik naszego kuratorium) czuwa zarazem nad przestrzeganiem ustaleń zawartych w tym dokumencie. Ów Kodeks Ucznia musi być zgodny z Kodeksem Szkolnym stanu Illinois. Na uwagę zasługuje fakt, że rodzice z dziećmi otrzymują kopię ,,Kodeksu Ucznia? wraz z ,,pokwitowaniem?, na którym są zobowiązani potwierdzić otrzymanie tego dokumentu, oraz złożyć pisemną deklarację przestrzegania zawartych w Kodeksie zasad[6].Na ogół kodeksy ucznia występujące w odrębnej postaci składają się ze wstępu (preambuły), praw ucznia, obowiązków ucznia, nagród, kar oraz postanowień końcowych, zgodnie ze swoimi pierwowzorami[7][8]."
  Dr Ferdynand Froissart

 • wezyronly

  0

  Skandalem jest, że dyrekcja szkoły chowa głowę w piasek i nie ma zamiaru tego komentować! To są nauczyciele?! Dyrekcja w ten sposób przyznaje się do klęski zawodowej!

 • 1dref

  0

  ZAMIAST KODEKSÓW POLICJA I SĄDY!
  SZKOŁA JUŻ NIE WYCHOWUJE PONIEWAŻ NAUCZYCIELI stopniowo POZBAWIONO POWINNOŚCI I PRAW W TEJ MATERII. Odkąd szkoła przestała wychowywać, a wiem o czym piszę, ponieważ MEN od kilku lat jest głuche na opracowane przez prowadzony przeze mnie Ośrodek kodeksy: ucznia i nauczyciela
  ( figurują one na wielu witrynach w internecie oraz w prestiżowym czasopiśmie ,, DYREKTOR SZKOŁY" ), nauczycielom pozostało dochodzić swoich praw jedynie na drodze sądowej. Ten ważny a jednocześnie smutny precedens musiał zaistnieć ponieważ w obecnej sytuacji szkoły należy traktować jedynie jako zakłady czysto kształceniowe podlegające,, Ministerstwu Kształcenia Narodowego! Wszakże EDUKACJA ( łac.educatio) to pojęcie w pierwszej kolejności oznaczające wychowanie, a w następnej kształcenie! Proponuję aby nauczycielom, w zależności od rodzaju szkół, przydzielać zróżnicowane dodatki z powodu grożącego im uszczerbku na zdrowiu. RELACJE MIĘDZY NAUCZYCIELEM (nie mylić z edukatorem) A UCZNIEM w sytuacjach konfliktowych powinny być rzeczywiście regulowane jedynie przez policję i sądy!. W tej chwili prawdopodobnie z Karty Nauczyciela usunięto ostatnie ślady powinności i praw tegoż nauczyciela w procesie wychowawczym. Dobrze gdyby sędziowie zapoznali się z owymi projektami kodeksów opracowanymi pod moim kierownictwem - w ciągu kilku lat - przez wiele znanych, kompetentnych osób, z różnych opcji politycznych, którym leżało na sercu wychowanie zgodnie z AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCĄ PREAMBUŁĄ USTAWY OŚWIATOWEJ, czyli w duchu chrześcijańskich i uniwersalnych wartości.
  Przewodniczący OEN
  Dr Ferdynand Froissart
  PS. Nauczycieli obowiązują w ,,procesie wychowawczym" ustalenia wypracowane na szczeblu danej placówki oświatowej - a więc najniższej rangi - do których trudno się im odwoływać w sytuacjach konfliktowych między poważnymi stronami.

 • lukasz1209

  0

  i tak nic im nie zrobią...... co najwyżej paru najbardziej "aktywnych" dostanie kuratora ( ato tak, jakby nic).... o ile sprawa zostanie zakończona przed ich wyjściem z gimnazjum...... Tak niestety zazwyczaj działają sądy w Polsce.......

 • ekarol215

  Oceniono 4 razy -4

  Nieroby nauczycielskie. Byle magister a zadziera nosa i każe mówić do siebie profesorze. Szkołę kończyłem 10 lat temu, ale do dziś pamiętam te aroganckie spojrzenie. Liczę na to, że są zasadzi kopa w tyłek i każe zmienić zawód. Tej leniwej babie płacą za prowadzenie lekcji i robienie sprawdzianów, a nie pozywanie uczniów do sądu. Praca nie pasuje, to się zwolnij leniwa małpo.

 • voyshick

  Oceniono 4 razy 2

  Po ilosci "lajkow" pod wpisami popierajacych nauczycielke (bardzo rzadko bywa taka zgodnosc!!!) widac, ze wiekszosc spoleczenstwa polskiego jest juz zmeczona obecnym stanem polskiej szkoly, a raczej tym co sie dzieje na linii uczen-nauczyciel.

  Wysoki Sadzie, teraz Twoja chwila na odbicie pileczki we wlasciwa strone i ustanowienie precedensu!!! Nie zmarnuj okazji, od tego zalezy bardzo wiele!!!

 • stachu44

  Oceniono 1 raz 1

  "Nauczycielka doniosla na uczniow policji TVN24". I już wiemy kim jest nauczycielka, a kim jest TVN24?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Może to przychamuje przekonanie młodych,że im wszystkow szkole ujdzie płazem.Należałoby też zacząć egzekwować wiedzę i umiejętności,które młodzież powinna zdobyć w szkole.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje