Polak w poszukiwaniu najgłębszej podwodnej jaskini zejdzie na głębokość ponad 200 m

01.10.2012 07:40
Krzysztof Starnawski podczas nurkowania w meksykańskim Sistema Dos Ojos

Krzysztof Starnawski podczas nurkowania w meksykańskim Sistema Dos Ojos (Fot. za ThePolishExplorer / YouTube)

Krzysztof Starnawski z Warszawy, w poszukiwaniu najgłębszej jaskini podwodnej na Ziemi, dziś zanurzy się na głębokość poniżej 200 m w Hranickiej Propasti. Znajdująca się Czechach w pobliżu miasta Ołomuniec studnia wciąż nie jest w pełni poznana.
44-letni Starnawski, do którego od grudnia ubiegłego roku należy rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (283 m w Morzu Czerwonym u wybrzeży Dahabu w Egipcie), odkrył w czerwcu w studni z wodami termalnymi Hranicka Propast zacisk na głębokości 200 m.

- Dziś wczesnym rankiem spotkałem się z siedmioosobową grupą czeskich i polskich nurków jaskiniowych, którzy pomogą mi w przeprowadzeniu akcji. Na miejscu będzie specjalna komora dekompresyjna zamontowana na ciężarówce, a obsługiwana przez specjalistów z czeskiej policji. To oczywiście na wszelki wypadek, gdyby coś poszło nie tak - powiedział eksplorator.

"Łączny czas zejścia i dekompresji - 10 godzin"

Dodał, że zejście nie jest problemem, trwa krótko, natomiast powrót z głębiny - kilka godzin. Jak zaznaczył, celem dzisiejszej wyprawy będzie zmierzenie studni. Ponadto chce oczyścić zacisk z luźnych kamieni i starych pni drzew, które tam przed laty spadły, a mogą stanowić dla nurków zagrożenie, gdyby się dalej obsunęły.

- By wykonać poprawne pomiary, będę musiał zanurzyć się na co najmniej 240 m i dopiero z tego miejsca będę mógł opuścić sondę w dalszą część jaskini. Łączny czas zejścia i dekompresji po tak głębokim nurkowaniu wyniesie około 10 godzin. Myślę, że akcja zakończy się przed północą - dodał Starnawski.

"Hranicka Propast może przebić Pozzo del Merro"

Najgłębsza jaskinia podwodna na Ziemi to Pozzo del Merro, ma ok. 470 m, z czego 392 m wypełnione jest wodą; znajduje się w środkowych Włoszech, w Monti Cornicolani, na północ od Tivoli. Druga co do głębokości jaskinia na świecie - Zacaton leży w Meksyku i ma 319 m.

- Hranicka Propast może przebić Pozzo del Merro. Wynika to z geologii tego terenu i z faktu, że termalna woda wydobywająca się z tej jaskini pochodzi z głębokości ponad 600 m - uważa Starnawski, który w okresie zimowym pracuje w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Jako eksplorator posiada znaczący dorobek w nurkowaniu jaskiniowym.

Zobacz także
Komentarze (7)
Polak w poszukiwaniu najgłębszej podwodnej jaskini zejdzie na głębokość ponad 200 m
Zaloguj się
 • arkadius.muhomory

  Oceniono 23 razy 17

  w morzu głupot, rodzin smoleńskich, okrzyków wąsatych kolesi z solidarności to jedyna pozytywna wiadomość, pozdrawiam tego Pana i życzę sukcesów

 • poljack

  Oceniono 8 razy 6

  Życzę sukcesu.

 • stoj_halina

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Krzysztofie, 3mam kciuki. I czekamy na film z wyprawy :)

 • trener44

  Oceniono 4 razy -2

  No to można w piance nurkować - grzana woda :-)

  TReneR

 • rawahecht

  Oceniono 13 razy -9

  "Na miejscu będzie specjalna komora dekompresyjna zamontowana na ciężarówce, a obsługiwana przez specjalistów z czeskiej policji."

  Specjaliści z czeskiej policji .....
  No to już po jaskiniowcu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje