Lis: Kaczyński z Kopacz robi diablicę. Chce ją odhumanizować, by ją zdeptać

Tomasz Lis

Tomasz Lis (Fot. Bartosz Bobkowski/AG)

- Nie o władzę mu przede wszystkim idzie, lecz o zemstę - tak Tomasz Lis opisuje w "Newsweek" polityczną strategię Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennikarza, logika zemsty prowadzi do odhumanizowania przeciwników i totalnej politycznej wojny. - Marszałek Kopacz trzeba uczynić diablicą, oszustką, która popełniła zbrodnię - pisze Lis.
Tomasz Lis w felietonie "Nienawiść do grobowej deski" stawia tezę, że Jarosław Kaczyński w swoich politycznych działaniach nie kieruje się, jak zwykły polityk, chęcią zdobycia władzy, tylko chęcią zemsty. - Przecież nie o władzę mu przede wszystkim idzie, lecz o zemstę. Władzy chce tylko o tyle, o ile jej posiadanie okaże się niezbędne, by zemsty dokonać - pisze redaktor naczelny tygodnika.

Logika zemsty wymaga, by legitymizować przeciwnika, w tym wypadku polski rząd. By przedstawić sytuacja na scenie politycznej nie jako zwykłą walkę polityczną, ale "stan nadzwyczajny". - Władza nie może być niekompetentna, musi być z nieprawego łoża. Władza nie może popełnić błędów, władza musi z premedytacją popełniać akty bezeceństwa. Rząd nie może być niesprawny, musi być niepolski. Premier nie może być nieudacznikiem, musi być zdrajcą, uzurpatorem, wykonawcą polityki Putina, namiestnika - wylicza Lis.

"Odhumanizować Kopacz"

Lis dowodzi następnie, że w tej zdeformowanej polskiej polityce, PiS zrobił z Tuska nie "konkurenta politycznego", tylko "wroga absolutnego, który zasługuje na polityczną anihilację". To samo dotyczy jego współpracowników. - Marszałek Kopacz trzeba uczynić diablicą, oszustką, która popełniła zbrodnię. Trzeba ją odhumanizować, by ją zdeptać - pisze Lis.

Redaktor naczelny "Newsweeka" twierdzi, że taki podejście prezesa PiS prowadzi do niekończącej się politycznej wojny. - Pokój, czy rozejm zawiera się z wrogiem. Nie można go zawrzeć z potworem. Potwora trzeba unicestwić - tak Lis opisuje wojenną logikę PiS. Sugeruje też, jaki może ona mieć finał: "Domniemana zniewaga krwi wymaga. (...) A gdy narzędziem wojny są groby i trumny, finałem może być tylko grób".

Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Newsweeka" >>

Czy twoim zdaniem Jarosław Kaczyński kieruje się tylko zemstą w swoich działaniach politycznych?
Zobacz także
 • Dorota Wysocka, prowadząca niedzielne wydanie 'Wiadomości' Co było w "Wiadomościach", które tak oburzyły PiS i Solidarnych 2010? Sprawdziliśmy
 • Ewa Kopacz "Ataki na Kopacz uważam za wyjątkowo niskie i chamskie. Ona zachowała się odważnie i przyzwoicie"
 • Monika Olejnik/Adam Hofman "Niech pani nie robi z siebie ofiary systemu" - Hofman do Olejnik [POSŁUCHAJ]
Komentarze (159)
Lis: Kaczyński z Kopacz robi diablicę. Chce ją odhumanizować, by ją zdeptać
Zaloguj się
 • andrzej.frant

  Oceniono 113 razy 37

  Na temat Kaczyńskiego nie wypowiadam się.
  Dysponuję tylko wiedzą ogólną.
  Nie jestem dyplomowanym psychiatrą.

 • zdun66

  Oceniono 84 razy 34

  Trudno nie zgodzić się z Panem Lisem.
  Jarosław Kaczyński ma dziś przedstawić kandydaturę premiera.
  Ta propozycja nie ma żadnych szans na powodzenie.
  Już podstawowa znajomość matematyki pokazuje, że opozycji pisowskiej
  zabraknie głosów poparcia. Kandydaturę można tłumaczyć jedynie jakimś obłędem.
  Tylko ślepy i głuchy nie zauważy, że za czynami Kaczyńskiego kryje się tylko zemsta.

 • chi_neng1

  Oceniono 79 razy 33

  Szanowny panie Lis

  Zgadzam sie co do jednej czesci pana ananlízy wodza klanu Kaczynskich : PRAGNIENIA ZEMSTY.

  Natomias nie zgadzam sie , z ta druga czescia. Z tej prostej przyczyny, ze wladza jest mu konieczna, aby mogl przeprowadzic to, co sobie zalozyl i zaplanownowal W MOMENICE PRZETRANSFORMOWANIA ZALOBY W ROGRYWKI POLITYCZNE.
  Tuz, po pogrzebie, (ja to nazywam od momentu aktu "ukrzyzowanej Joanny") ma on tylko te dwa pragnienia: zemste i wladze. Aby dokonac tej zemsty - potrzebna jest mu wladza.

  Ja juz wtedy ; 2,5 roku temu nazywalam klan kaczynskich Ku- Klux- Klanen , pisalam i alarmowalam do rodzin ofiar katastrofy poprzez "niesamowite" otwarte listy ( wo oczach czytelnikow) zeby wreszcie zajeli stanowisko bo ten bydlak pozbawil ich prawdziwej zaloby, pisalam na forum rzeczy niedopuszczalne i obrazliwe pod adresem "tych swietych krow".

  Ad rem - tylko zemsta ...
  Nie tylko, powtarzam. Bo sama zemsta nie da mu mozliwosci zrobic z calej Polski mauzoleum nieudacznika, to nie da mu mozliwosci posadzenia na tronie (niebawem !!!) MARTY !

  To nie da mu mozliwosci kierowania i manipulowania spoleczenstwem w takim zakresie jak on to sobie wymarzyl.

  Sledze ten proces,jak ja to juz wtedy nazwalam - traumy narodowej , ktory on tak zrecznie i w piorunujacym tempie przksztalcil wlasnie w walke o wladze, a poprzez to o zemste.

  Tak, ze nie bede zdziwiona, jezeli np dzisiaj po prostu zamelduje narodowi, ze nadszedl czas odziedziczenia spadku po jego bracie niemocie i przekazac oficjalnie to dziedzictwo przynalezne corce nieudacznika, Marcie.
  Nie zrobi tego dzisiaj, to dokad zyje, bedzie czekal na odpowiedni moment czy tak , czy siak.

  Z uznaniem i pozdrowieniem

 • kaczkawrydzykach

  Oceniono 63 razy 27

  Już wg. wcześniejszego sondażu Rz prawie połowa Polaków uważa,że Kaczyńskim powinien się zająć psychiatra. Widać teraz,że Kaczyński w swoją paranoje wciąga coraz więcej ciemnego luda,bo jak mówią: Psychologowie twierdzą, że długotrwałe obracanie się wśród bzdur i niedorzeczności prezia Kaczyńskiego może prowadzić nawet u osób przeciętnie inteligentnych do utraty rozumu.

 • pendrakwielki

  Oceniono 58 razy 20

  Tak, całkowicie zgadzam się z red.Lisem. O to właśnie chodzi i na tym polega ta cała pisowska rozróba.
  Szkoda tylko, że tak dużo ludzi daje sobie robić wodę z mózgu i daje się prowadzić na te zakłamane tory
  pisowskiej propagandy nienawiści i zemsty.

 • klarneta8

  Oceniono 41 razy 19

  P. red. LIS ma racje. Uwazam, ze ciagle za malo mamy wyedukowane spoleczenstwo, moze warto pisac, rozmawiac z madrymi ludzmi, kt. byli przy takich katastrofach i wyloza ten ogrom prawdziwej tragedii na ''talerz''. Wtedy moze zmieni sie myslenie i obwinianie wszystkich o wszystko.

 • robole3

  Oceniono 18 razy 12

  do zen3x-a za co Cymbale ma przepraszać ?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje