Żakowski: Nie zgadzam się z Wałęsą i Środą. Jestem wdzięczny tym, którzy byli na marszu

01.10.2012 06:00
Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

- Kompletnie nie zgadzam się ani z Magdaleną Środą ani z Lechem Wałęsą. Rozumiem, że są krytyczni wobec politycznej wymowy tego marszu. Ale kiedy słyszę, co mówią o nim i jego uczestnikach, dźwięczą mi w uszach słowa Czesława Miłosza zaczynające się słynną frazą: "Który skrzywdziłeś człowieka prostego" - pisze o marszu "Obudź się, Polsko!" Jacek Żakowski.
"Z tym, co mówili politycy, co mieli na transparentach i co skandowali, można polemizować. Czasem nawet zdecydowanie trzeba. Ale kiedy upominaliśmy się o wolność i demokrację w Polsce, nie liczyliśmy przecież, że w demokratycznym kraju wolni ludzie będą zawsze mówili tylko rzeczy mądre, trafne i układne. W każdym razie nikt jakkolwiek przytomny nie miał powodu sądzić, że skok do wolności będzie skokiem do świata wszechogarniającej słuszności" - pisze Żakowski.

"Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy w sobotę odwiedzili Warszawę, by w ważnej dla nich sprawie demonstrować na Trakcie Królewskim, zrobiło dokładnie to, co powinien zrobić każdy obywatel, którego jakaś ważna publiczna sprawa frustruje. Zainwestowali swój czas oraz pieniądze, by publicznie dać wyraz. Jestem im za to wdzięczny" - pisze publicysta "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM.

PYTANIE Czy popierasz marsz PiS: Obudź się Polsko, który jest protestem przeciwko: podniesieniu wieku emerytalnego, brakowi dialogu społecznego i ograniczaniu swobód obywatelskich i pluralizmu mediów?

 • Popieram całkowicie postulaty marszu i poszedłbym na niego, jeśli miałbym okazję
 • Popieram tylko niektóre postulaty marszu
 • Nie popieram marszu, ale dobrze, że opozycja może organizować takie wydarzenia
 • Nie popieram marszu. Uważam, że politykę powinno się uprawiać w Sejmie, a nie na ulicy
 • Poparłbym marsz, ale tylko, gdyby wzięły w nim udział wszystkie partie - SLD, Ruch Palikota, PiS i Solidarna Polska
Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • czesarna

  Oceniono 1 raz 1

  Nie można nie dostrzec podobieństw między tym, co serwuje Kaczyński, a tym co dotychczas było potępiane w praktyce wiecowej Hitlera. Są tylko inne epoki i różne strony Odry. Hitler nie miał Rydzyka, bo Rydzyk w Niemczech był, kiedy po tamtym krzykaczu prochy rozwiał wiatr.

 • bez.partyjny

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedyś miałem wrażenie, że Jarosław nie ma granic w swej obłudzie i takim wręcz politycznym prostactwie.
  Jednak czytając fora internetowe nie ma wątpliwości, że tym, którzy go krytykują, taka sama siara śmierdzi z gęby, a może nawet gorsza. Trudno zresztą oczekiwać, że antysemiccy czytelnicy gazety semickiej będą tu świadomi czegokolwiek, skoro kibicują zdrajcom narodu. Ale po co coś wiedzieć, skoro wystarczy przekonanie o właśnej świadomości i nieskrępowany jezór!
  Tak trzymać, w jedności siła głupoty!

 • od-or

  Oceniono 1 raz -1

  panie Żakowski widze że kocha pan być zauważany dlatego pan wybrał metode prezesa wszystko negować.

 • gralp

  0

  do momentu gdy nie zaczną krzyczeć "ten z nami, ten przeciw nam, kto sam ten nasz najgorszy wróg"... mieliśmy już wprawkę przy okazji histe... sorry, historycznej "obrony krzyża"

 • makuzy

  0

  Jak Polska się obudzi, to Kaczyński z Macierewiczem i wszystkimi tymi PiS'owymi sennymi marami będą pierwszymi, który odpłyną do nimbusu...

 • dudibudi

  Oceniono 1 raz 1

  Żakowski niewątpliwie należy do....... wytrawnych politruków.

 • mieszaniec-zopola

  0

  Też tak uważam. Moheru, Solidarności, PiSu i postPiSu nie cierpię organicznie, ale cieszy mnie, że niezadowoleni potrafią się zorganizować i publicznie zamanifestować swój sprzeciw.
  Chciałbym, żeby państwo polskie, tak jak tym razem, tak i w innych przypadkach nie pałowało ludzi. A niestety państwo polskie to czyni, szczególnie wtedy, kiedy domagają się tego właściciele świata.
  Mam na myśli te przypadki, kiedy pałowano i pacyfikowano anty- i alterglobalistów.
  I ja również jestem wdzięczny tym ludziom, że pokazali aroganckiej władzy, że jej nie akceptują.
  Gdyby zorganizowano taką manifestacją antyrządową, w której obok PiS i Moherów, byliby ludzie odmiennych poglądów politycznych, lecz krytyczni wobec rządów PO, to ulice Warszawy prawdopodobnie nie starczyłyby i należałoby zorganizować protest ogólnopolski.
  A może tak trzeba było zrobić? Strajk generalny.
  Koniecznie.

 • genowef2

  Oceniono 3 razy -1

  Żakowski, Wałęsa i Środa toż to sami żydzi - do kibucu z nimi niech się tam kłócą. * TU JEST POLSKA*

 • patriotaa

  0

  co za idiota wymyślił taki sondaż? większego idioty nie widziałem
  A następni idioci oddawali głosy.
  cytat
  ,,Nie popieram marszu. Uważam, że politykę powinno się uprawiać w Sejmie, a nie na ulicy"
  A w 1939 roku też należało politykować w sejmie a nie z bronią w ręku walczyć z politykiem Hitlerem
  a obalanie komunizmu też należało politykować w sejmie? Naród nie miał innego wyjścia musiał wyjść na ulice by obalić komunizm. Dzisiaj jest to samo naród powinien wyjść na ulice i obalić ten rząd komunistyczny sługusów Moskwy i Niemiec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje