Żakowski: Nie zgadzam się z Wałęsą i Środą. Jestem wdzięczny tym, którzy byli na marszu

Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

- Kompletnie nie zgadzam się ani z Magdaleną Środą ani z Lechem Wałęsą. Rozumiem, że są krytyczni wobec politycznej wymowy tego marszu. Ale kiedy słyszę, co mówią o nim i jego uczestnikach, dźwięczą mi w uszach słowa Czesława Miłosza zaczynające się słynną frazą: "Który skrzywdziłeś człowieka prostego" - pisze o marszu "Obudź się, Polsko!" Jacek Żakowski.
"Z tym, co mówili politycy, co mieli na transparentach i co skandowali, można polemizować. Czasem nawet zdecydowanie trzeba. Ale kiedy upominaliśmy się o wolność i demokrację w Polsce, nie liczyliśmy przecież, że w demokratycznym kraju wolni ludzie będą zawsze mówili tylko rzeczy mądre, trafne i układne. W każdym razie nikt jakkolwiek przytomny nie miał powodu sądzić, że skok do wolności będzie skokiem do świata wszechogarniającej słuszności" - pisze Żakowski.

"Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy w sobotę odwiedzili Warszawę, by w ważnej dla nich sprawie demonstrować na Trakcie Królewskim, zrobiło dokładnie to, co powinien zrobić każdy obywatel, którego jakaś ważna publiczna sprawa frustruje. Zainwestowali swój czas oraz pieniądze, by publicznie dać wyraz. Jestem im za to wdzięczny" - pisze publicysta "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM.

Zobacz także
 • Dorota Wysocka, prowadząca niedzielne wydanie 'Wiadomości' Co było w "Wiadomościach", które tak oburzyły PiS i Solidarnych 2010? Sprawdziliśmy
Komentarze (169)
Żakowski: Nie zgadzam się z Wałęsą i Środą. Jestem wdzięczny tym, którzy byli na marszu
Zaloguj się
 • leartios

  Oceniono 202 razy 114

  To było piękne. I ci co wczoraj "maszerowali" zadali sami cios prezesowi! Udowodnili, wbrew temu co głosił nieco wcześnie presesiuńcio, demokracja jest! Nie było gazu łzawiącego, pałowania tak jak w latach 2006-2007 za czasów rzekomej demokracji w wydaniu braci kaczyńskich. Moje gratulacje i oby tak dalej.

 • cillian1

  Oceniono 161 razy 63

  Zapomniano o powodzie tego marszu.
  Nie bieda, nie brak pracy - chodziło o jakieś radio, radio które chce więcej. Więcej niż daje!
  Jak chcę poczytać o żydach itp - to wsiadam w auto - i jadę ulicami miast. Wszystko na nich jest. Włącznie o rydzku czy kańczyńskim. To jest taki przegląd społeczeństwa. Oczywiście bez cenzury - wszak nikt mi oczu nie zamyka - na szczęście!. Napisy namurach nie mają możliwości - przemilczenia, bo ten mur jest akurat za rydzykiem, kaczyńskim czy tuskiem.
  To radio, to główny powód - dać coś idiocie, który uznaje się za lepszego. A taki nie jest.
  PiS i związkowcy - podczepili się jak g..wno do okrętu. Które wiadomo co krzyczało.
  Tylko ten okręt - jest kontenerowcem, z szambem!
  Nie ma czym się zachwycać. Zmiana władzy - też niczego nie zmieni. Tylko zmiany w prawie, obowiązkach urzędników (włącznie z opozycją) - mogę coś zmienić. No i zmniejszyć koszta - utrzymania państwa.

 • wujaszek_joe

  Oceniono 117 razy 53

  Żakowski lubi powiedzieć coś pod włos. Zapomina tylko, że cele Kaczyńskiego i Rydzyka nie są zbyt demokratyczne.

 • 2bankier

  Oceniono 93 razy 19

  Pusta jest ta miarka Jarka,gdy wiocha opuscila Warszawe.

 • marismo

  Oceniono 41 razy 15

  Niestety, nie każdy naród nadaje się do demokracji..... Najczęściej niektórzy mylą demokrację z anarchią.

 • notremak

  Oceniono 42 razy 14

  Dlaczegoś biedny? Boś głupi.
  Dlaczegoś głupi? Bo wierzysz, że oszalały z chęci zemsty Świrosław i rydzy złodziej (dużych pieniędzy oraz innych walorów zebranych od naiwnych na rzekome ratowanie Stoczni Gdańskiej) w sutannie cokolwiek w czymkolwiek ci pomogą!

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 25 razy 5

  Polityka Kaczyńskiego z jego wizją IVRP i komisarzem Ziobrą napawała mnie odrazą,ale dzięki głupawej polityce Tuskowego PO - lekceważącej przeciętnego i biednego Polaka - ta ponura wizja IV RP znowu powraca i to znacznie silniejszą falą.

 • 2bankier

  Oceniono 193 razy 5

  p.Zakowski wyraznie przecenia stan umyslowy demonstrantow.Wiesniacy pokrzyczeli,posmrodzil i wreszcie nabyli upragnione breloczki z Euro.Beda mieli o czym opowiadac nastepnym pokoleniom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje