Izrael: Iran jest w "katastrofalnej sytuacji gospodarczej". Sankcje mogą doprowadzić do powstania

30.09.2012 22:21
Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman (Fot. BAZ RATNER REUTERS)

Sankcje międzynarodowe nałożone na Iran w celu zmuszenia go do rezygnacji z kontrowersyjnego programu nuklearnego mogą doprowadzić do ludowej rewolty w tym kraju, podobnej do egipskiej - uważa izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman.
W wywiadzie zamieszczonym w niedzielę w izraelskim dzienniku "Haarec" minister Lieberman przypomniał manifestacje opozycji w Iranie w czerwcu roku 2009, na których kontestowano reelekcję prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Zdaniem Liebermana takie manifestacje mogą się powtórzyć z jeszcze większą siłą.

"Iran w katastrofalnej sytuacji"

- To będzie rewolucja na placu Tahrir na modłę irańską - powiedział szef izraelskiej dyplomacji, nawiązując do masowych manifestacji na kairskim placu, które doprowadziły do upadku reżimu prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku.

Podkreślił, że Iran jest w "katastrofalnej sytuacji gospodarczej".

"Czerwona" linia dla Iranu?

Wywiad z Liebermanem przeprowadzono w sobotę w Nowym Jorku na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał w czwartek do wytyczenia Iranowi "czerwonej linii" - wyraźnej granicy prac nad programem nuklearnym, której nie wolno mu przekroczyć bez ryzyka interwencji zbrojnej. Netanjahu posłużył się przy tym planszą z rysunkiem bomby i czerwonym markerem.

- Możecie się śmiać, lecz cały świat mówi (...) o czerwonej linii - powiedział Lieberman "Haarecowi".

Zobacz także
Komentarze (169)
Izrael: Iran jest w "katastrofalnej sytuacji gospodarczej". Sankcje mogą doprowadzić do powstania
Zaloguj się
 • trombozuh

  Oceniono 265 razy 83

  Panie Lieberman, a ile głowic atomowych posiada Izrael? I dlaczego Izraelowi wolno je posiadać a Iranowi nie?

 • juikowy

  Oceniono 189 razy 65

  Pomysł nienowy, najpierw sankcje, potem CIA (Mossad) zorganizują "powstanie", potem interwencja militarna mająca na celu pomoc "powstańcom" i zapewnić "demokracje"...a lud ciemny i to kupi :)

 • franek-janek

  Oceniono 156 razy 58

  Czy ktos zrobil czerwona linie dla Izraela? Naiwne pytanie, ale dlaczego wszyscy maja stawac na bacznosc wobec zadan Izraela ktory ustanawia wlasne prawa i zada od swiata przyklaskiwac ich akcjom i zadaniom. A Izrael, kpi z miedzynarodowego porzadku swiata i prawa, ignoruje wszystkie miedzynarodowe rezolucje i nigdy nie otrzymal nakmniejszej sankcji. Drugie naiwne pytanie, dlaczego?

 • kremilek

  Oceniono 174 razy 32

  I kto to mówi? Przedstawiciel pseudo-państewka, którego gospodarka opiera się o coroczną kilkumiliardową jałmużnę z USA plus to co ukradną Palestyńczkom.

 • maxdata

  Oceniono 99 razy 29

  Niebezpieczeństwo żydowskie rozumieli już przed wiekami nasi przodkowie i to ludzie mądrzy, poważni. Poniżej przeczytamy głosy naszych uczonych i pisarzy począwszy od czasów najdawniejszych do ostatnich.

  Roman Dmowski : "Antysemityzm końca dziewiętnastego stulecia był protestem przeciw potędze Żydów i ich zabójczemu wpływowi na społeczeństwa europejskie"

  Antoni Słonimski (żydowski poeta) : "Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew, fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych . Naród ten ,narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata .Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych , są najmniej tolerancyjni .Naród, który krzyczy o nienawiści, jaka budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić "

  Hilary Cotter :"Komunizm i judaizm to jedno i to samo"

  J . Nordman : "Żydzi należą tak do państwa, którego są obywatelami, jak tasiemiec jest obywatelem pacjenta".

  Beniamin Franklin :"Jeśli nie pozbędziecie się ich ze Stanów Zjednoczonych, za niespełna 200 lat przybędą tutaj tak tłumnie, ze opanują i pochłoną ten kraj, zmienią formę rządzenia, za którą my, Amerykanie, przelewaliśmy krew, oddawaliśmy życie i narażaliśmy na szwank naszą wolność. Jeśli ich nie wydalicie, za niespełna 200 lat nasi potomkowie będą pracowali, aby przysporzyć im majątku gdy oni będą w swoich kantorach zacierali ręce" .

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 18 razy 16

  Czy tu cos wogole trzeba komentowac?

  Na waszym miejscu zbieralbym suchy prowiant i roczne zapasy.

 • szpon

  Oceniono 31 razy 15

  Odpowiedź internetu jednoznaczna: www.forbes.com/sites/jasonoberholtzer/2012/09/27/the-internet-responds-to-benjamin-netanyahu/

  Nie łykamy już propagandy :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje