Izrael: Iran jest w "katastrofalnej sytuacji gospodarczej". Sankcje mogą doprowadzić do powstania

30.09.2012 22:21
Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman (Fot. BAZ RATNER REUTERS)

Sankcje międzynarodowe nałożone na Iran w celu zmuszenia go do rezygnacji z kontrowersyjnego programu nuklearnego mogą doprowadzić do ludowej rewolty w tym kraju, podobnej do egipskiej - uważa izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman.
W wywiadzie zamieszczonym w niedzielę w izraelskim dzienniku "Haarec" minister Lieberman przypomniał manifestacje opozycji w Iranie w czerwcu roku 2009, na których kontestowano reelekcję prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Zdaniem Liebermana takie manifestacje mogą się powtórzyć z jeszcze większą siłą.

"Iran w katastrofalnej sytuacji"

- To będzie rewolucja na placu Tahrir na modłę irańską - powiedział szef izraelskiej dyplomacji, nawiązując do masowych manifestacji na kairskim placu, które doprowadziły do upadku reżimu prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku.

Podkreślił, że Iran jest w "katastrofalnej sytuacji gospodarczej".

"Czerwona" linia dla Iranu?

Wywiad z Liebermanem przeprowadzono w sobotę w Nowym Jorku na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał w czwartek do wytyczenia Iranowi "czerwonej linii" - wyraźnej granicy prac nad programem nuklearnym, której nie wolno mu przekroczyć bez ryzyka interwencji zbrojnej. Netanjahu posłużył się przy tym planszą z rysunkiem bomby i czerwonym markerem.

- Możecie się śmiać, lecz cały świat mówi (...) o czerwonej linii - powiedział Lieberman "Haarecowi".

Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • marl57

  Oceniono 1 raz 1

  po cytatach z Dmowskiego, Słonimskiego czy Franklina,
  nie widzę specjalnej róznicy miedzy israelitami a islamami,
  o szkaradności tej kultury więcej na www.euroislam.pl
  i dylemat mam - która zaraza gorsza ....

 • dyzlav

  Oceniono 2 razy -2

  Zamiast rozwalać im gospodarkę, lepiej wesprzeć rewolucję, i na zawsze skończyć z ajatollahami.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 5 razy 1

  Pobożne życzenie kapeluszowych !

 • calli

  Oceniono 13 razy -1

  Zbrodnicze państwo Izrael powinno zostać zlikwidowane tak samo jak powstało - decyzją ONZ. Syjonistów zaś należałoby deportować do bratniego Teksasu, skąd mieliby bliżej do swoich przedstawicieli w Waszyngtonie oraz rodzin w Nowym Jorku.

 • 2560a

  Oceniono 8 razy 0

  jakie jeszcze wymysla powody do wojny z Iranem? jak sie przelicza to "final solution" moze sie spelnic 60 kilka lat pozniej i w innym wykonaniu.

 • muciasgracias

  Oceniono 10 razy 0

  Może niechby Izrael zajął się swoją niezbyt przyjemną sytuacją? Bo paru procentom w Izraelu żyje się może i dobrze, ale przeciętniak cienko przędzie. Tak było zawsze, gdzie by nie mieszkali.

 • metenburg

  Oceniono 7 razy -1

  Liberman, komuch w kolchozie = komuch w kibutz'u.

 • cyniczne_oko

  Oceniono 14 razy 0

  Śmieszne jest że o gospodarce mówi szefu państweka niewydolnego i niezdolnego do samodzielnej egzystencji. Bez ponad 6 miliardowej rokrocznej bezzwrotnej pomocy zza oceanu to ten pasożytniczy kraik przestałby istnieć.

  Zakaz badań? A czy kiedy żydzi prowadzili badania i stworzyli to to było koszerne i w porządku? "Kalemu ukraść krowe to źle, Kali ukraść krowę to dobrze" ta mentalność jak widać nie jest murzyńska ale semicka.

  A co do Iranu i ich broni "A" to zanosi się na overkill. Do tej pory Izrael mógł być bezkarny w swoich np. nalotach na ościnne państwa bo miał wyłączność na broń nuklearną. Tracąc ją powstaje sytuacja zimnej wojny - kto zacznie strzelać zrobi overkill, zagładę i wroga i siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje