"Nie" dla "Europy oszczędności". Wielotysięczny protest w Paryżu

30.09.2012 18:29
Wielotysięczny protest w Paryżu

Wielotysięczny protest w Paryżu (Fot. Michel Euler AP)

Tysiące osób demonstrowały w niedzielę w Paryżu, aby wyrazić sprzeciw wobec "Europy oszczędności". Protest zorganizowano na dwa dni przed rozpoczęciem przez francuski parlament debaty nad zaostrzającym dyscyplinę budżetową paktem fiskalnym.
Do udziału w manifestacji wezwało 60 organizacji, związków zawodowych i ruchów, w tym radykalny Front Lewicowy. Według tego ugrupowania we francuskiej stolicy zebrało się nawet ponad 50 tys. ludzi, ale danych tych nie udało się potwierdzić w źródłach policyjnych.

- To dzień, w którym obywatele Francji rozpoczynają ruch przeciwko polityce oszczędności - mówił wiceprzewodniczący Partii Lewicy i były kandydat na prezydenta, Jean-Luc Melenchon. - To nie jest protest antyrządowy. To manifestacja sprzeciwu wobec polityki oszczędności - podkreślał.

Debata na temat paktu fiskalnego

We wtorek francuscy deputowani mają rozpocząć debatę na temat paktu fiskalnego, który lewicowa partia uważa za ukoronowanie europejskiej polityki reform oszczędnościowych.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe i Senat powinny do końca października ratyfikować pakt, który zobowiązuje 25 krajów sygnatariuszy do większej dyscypliny w finansach publicznych. Pakt przewiduje m.in. tzw. złotą regułę, według której roczny deficyt strukturalny nie może przekroczyć 0,5 proc. nominalnego PKB.

Paktowi sprzeciwia się nie tylko Front Lewicowy, ale także większość Zielonych, lewe skrzydło Partii Socjalistycznej, jak również skrajnie prawicowy Front Narodowy.

Wielka Brytania nie podpisała

Główna siła opozycyjna - Unia na rzecz Polityki Realnej - a także zdecydowana większość socjalistycznych parlamentarzystów popierają pakt, podpisany w marcu przez ówczesnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Jego socjalistyczny następca Francois Hollande domagał się przyjęcia paktu wzrostu i zatrudnienia - jako uzupełnienia do traktatu o pakcie fiskalnym - co stało się na szczycie UE pod koniec czerwca.

Pakt fiskalny podpisali w marcu przywódcy 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii (która ma traktatowe wykluczenie z obowiązku wejścia do euro) i Czech. Polska, jak i inne kraje spoza strefy euro, nie mając wspólnej waluty, nie mogły zablokować przyjęcia nowej umowy, ale też nie muszą wdrażać jej postanowień, póki nie przystąpią do strefy euro.

Zobacz także
Komentarze (123)
Zaloguj się
 • koniu150

  Oceniono 1 raz 1

  chciwość POlityków i bogatych złodziei w końcu zaprowadzi ich na szubienicę

 • beckett7

  0

  Pełny tekst, wyjaśnienie przyczyn obecnego kryzysu: voila.

  karasekus.wordpress.com/2011/11/12/godfrey-bloom-wyjasnie-wam-bo-chyba-nie-rozumiecie/

 • urban_zydokomuna

  Oceniono 1 raz -1

  zobacz co slychac u katarzyny w. ak5.pl/zakupy_wasniewskiej.html

 • le_os

  0

  i Unija rozkłada się na naszych oczach
  gdyby tak jeszcze Ukrainę dołączono rok czy dwa lata temu to gwarantuję już byście byli na ulicy.
  Co poniektórym na pewno wyszłoby to na zdrowie
  Bieda polega na tym, że im większa tym więcej się bierze jako zabezpieczenie na gorsze czasy objawia się to tym, że silniej wycieka pieniądz ze sfery budżetowej, rośnie dług publiczny, za nim podatki, które "zduszają" aktywność gospodarczą i koło się zamyka. Nie ma dobrych wieści, bo ich być nie może...

 • jw11

  Oceniono 2 razy 0

  zjeść tej żaby nie potrafią , żabojady?

 • klaun_szyderca

  Oceniono 5 razy 5

  Unia na rzecz Polityki Realnej? Co do ch.. olery? Korwin się teleportował nad Sekwanę? UNIA NA RZECZ RUCHU LUDOWEGO, analfabeci!

 • tadomowakura

  Oceniono 2 razy 0

  hm...
  "we francuskiej stolicy zebrało się nawet ponad 50 tys. ludzi,"

  po potężnych protestach w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Grecji, Polsce... przyszedł czas
  na Francję...
  ale cóż to za protest... raczej proteścik... w porównaniu z innymi krajami...
  a Francja to wielki i zasobny kraj... dadzą sobie radę mimo protestów... no chyba, że...
  protesty będą tak wielkie jak w Niemczech czy Hiszpanii...

 • misiupisiu2

  Oceniono 11 razy 7

  Wyrzucić żydowsko- bankierską mafie z Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje