Ziobro (znów) apeluje: Cymański na premiera

30.09.2012 17:23
Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski

Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)

Liderzy Solidarnej Polski uważają, że Tadeusz Cymański to najlepszy kandydat na premiera rządu technicznego. Apelują do PiS o poparcie tej kandydatury, bo - jak podkreślają - bez ich głosów nie da się przeprowadzić konstruktywnego wotum nieufności dla rządu.
W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w poniedziałek jego partia przedstawi kandydata na premiera rządu technicznego, a w ciągu kilku tygodni złoży wniosek o wotum nieufności dla rządu.

- Uważamy, że ta inicjatywa nie ma wielkich szans powodzenia, ale żeby można było myśleć o jakichkolwiek szansach, trzeba zrobić wszystko, aby zbudować kompromis, aby zbudować poparcie wszystkich środowisk politycznych - bardzo różnych - w Sejmie, które mogłyby poprzeć jednego kandydata - mówił prezes SP Zbigniew Ziobro na niedzielnej konferencji prasowej.

"Znany, sprawdzony, lubiany"

Dodał, że takim kandydatem jest Tadeusz Cymański, który jest człowiekiem znanym, sprawdzonym, lubianym, o dużej wrażliwości społecznej, a przy tym jest ekonomistą z wykształcenia. Jest człowiekiem, który potrafi budować kompromisy, który potrafi okazać, że szanuje poglądy nawet tych, z którymi się radykalnie nie zgadza - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że ewentualny rząd techniczny, który rządziłby do czasu wcześniejszych wyborów, składałby się z przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych o bardzo różnych poglądach, dlatego na jego czele powinien stanąć "człowiek kompromisu".

Zaapelował do opozycji, bo rozważyć tę kandydaturę i poprzeć Cymańskiego. Ziobro powiedział, że jego ugrupowanie gotowe jest poprzeć lepszego kandydata, jednak wyraził wątpliwość, że PiS jest w stanie takiego zaproponować.

"Mamy lepszego kandydata"

Wiceprezes SP Jacek Kurski podkreślił, że nie da się przeprowadzić konstruktywnego wotum nieufności bez 19 głosów posłów tego ugrupowania. Przypomniał, że aby to się powiodło, zagłosować za wotum nieufności dla rządu musi cała opozycja, a także kilku posłów z koalicji.

- Jeżeli prezes PiS nie przedstawi jutro kogoś bardziej znanego, wiarygodnego, wrażliwego społecznie, doświadczonego, jeśli chodzi o zarządzanie państwem, chociażby na szczeblu samorządowym, jak Tadeusz Cymański, to uznamy, że mamy kandydata lepszego - powiedział Kurski.

Zobacz także
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • m.binkowski

  Oceniono 3 razy 3

  Tadeusz Cymański tak nadaje się na premiera jak Zbigniew Ziobro nadawał się na ministra sprawiedliwości.

 • jbs56

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Ziobro coś się Panu pomyliło ! Aby w tym kraju mieć prawo do desygnowania premiera to trzeba najpierw wygrać wybory.

 • realgniot

  Oceniono 3 razy 3

  Na pewno dojdą do władzy jak nie te karły to inne, a czy w następnych wyborach tego nie wiem, ale wiem jedno, że karty rozdaje sekciarz z Torunia.
  Prowadzą swoje roszady, a my powoli mamy dosyć i opuszczamy granice, kto ostatni gasi światło?

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Cymański koniecznie na pierwszego wicepremiera oraz Ministra Ekshumacji i Pogrzebów.

 • olewus.1

  Oceniono 8 razy 8

  Ziobro z Kurskim, to jednak wredne skur..syny !... Załatwili, ośmieszyli Cymańskiego na cacy.. Cały Malbork chichocze !

 • topiramax

  Oceniono 6 razy 6

  Planują przewrót ? Zamach na premiera, że się tak przymierzaja?

 • wojtas71

  Oceniono 3 razy 3

  nie rozumiem skad ten wysyp premierow, mamy jakies wybory czy co?

 • topiramax

  Oceniono 9 razy 9

  Cymański by musial sie pod murem przemykać, bo by go "lud Kaczyńskiego - cyt. za o.Rydzykiem) nie dopuścił do drzwi URM-u.

 • jankbh

  Oceniono 3 razy 3

  "Człowiek kompromisu" jest potrzebny, by dorwać się do władzy, przeskakując demokratyczne procedury i nie poddając się ocenie wyborców. Skoro więc nie można zdobyć całej waaadzyyy, to można spróbować wyrwać kawałek sukna i pousadzać swoich w chociaż niektórych spółkach. A jaka byłaby zabawa przy ustalaniu technicznych ministrów resortów siłowych - bo nie wiadomo czy np taki Macierewicz to już jest techniczny, czy jeszcze umysłowy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje