Apel Cerkwi do sądu: Pragniemy skruchy Pussy Riot...

30.09.2012 16:28
Członkinie Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela

Członkinie Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Rosyjska Cerkiew prawosławna zaapelowała do Moskiewskiego Sądu Miejskiego, by ten przy orzekaniu w sprawie trzech członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot wziął pod uwagę ich ewentualną skruchę.
Moskiewski Sąd Miejski w poniedziałek rozpatrzy skargę apelacyjną 22-letniej Nadieżdy Tołokonnikowej, 24-letniej Marii Alochiny i 29-letniej Jekatieriny Samucewicz, skazanych w sierpniu przez sąd pierwszej instancji na dwa lata łagru za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu.

- Cerkiew szczerze pragnie skruchy ze strony tych, które sprofanowały święte miejsce, gdyż jest przekonana, że będzie to służyć dobru ich dusz. Ponieważ celem kary jest poprawa, to chciałoby się, aby ewentualne słowa skazanych świadczące o skrusze i przemyśleniu swojego czynu nie pozostały niezauważone i by sprawczynie uzyskały możliwość wejścia na drogę poprawy - oświadczył rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda.

Legojda przypomniał, że już bezpośrednio po wydaniu przez Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie wyroku na członkinie Pussy Riot, rosyjska Cerkiew prawosławna zwróciła się do władz Rosji, by "w ramach prawa okazały skazanym miłosierdzie w nadziei na to, że powstrzymają się od powtórzenia swych bluźnierczych czynów".

"Zasługują na potępienie"

- Takie czyny, raniące uczucia wiernych, zasługują na potępienie i nie mogą pozostać bezkarne - niezależnie od argumentów używanych dla ich usprawiedliwienia - oznajmił rzecznik, dodając, że tak uważa zdecydowana większość Rosjan.

Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu performerek z Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Swój występ nazwały "modlitwą punkową".

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.

Wkrótce po kontrowersyjnej akcji trzy artystki zostały aresztowane. 17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy uznał ich występ w soborze za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał je na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. 27 sierpnia członkinie Pussy Riot odwołały się od tego wyroku.

Zobacz także
Komentarze (39)
Apel Cerkwi do sądu: Pragniemy skruchy Pussy Riot...
Zaloguj się
 • vibhisana

  Oceniono 33 razy 25

  Cerkiew uwikłana w ziemską władze podobnie jak KK w Polsce chce się podobać tylko elektoratowi i stworzyć sobie faryzejskie alibi tzw. zatroskanych o zbawienie dusz. Ci tzw. mistrzowie podobni są naszym polskim. Żyją w pałacach a nam wmawiają że to pustelnie.

 • queserasera

  Oceniono 21 razy 11

  Ta Cerkiew to taka sama qrwa jak KK. Ale to z pewnością żadne odkrycie.

 • fodo-modo

  Oceniono 37 razy 9

  Przecież te kobiety będą surowo ukarane na Sądzie Ostatecznym. Możecie teraz dać im spokój.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Tendencyjność dezinformacji PAP osiągnęła poziom absurdu.

  W kwestii ochrony uczuć wiernych nas terenie Federacji Rosyjskiej miały miejsce dwa znaczące WYDARZENIA , LEGISLACYJNE I PRAWNE.

  1. Przy braku sprzeciwu wniesiono pod obrady Dumy projekt o ZAOSTRZENIU KAR za bluźnierstwo i obrazę uczuć wiernych. Górną granicę grzywny podwyższono 100 razy, a maksymalną karę pozbawienia wolności zwiększono z 3 do 5 lat. Odbyło się już pierwsze czytanie (konieczne3) a Patriarcha Cyryl oficjalnie wyraził poparcie dla tej inicjatywy legislacyjnej.
  2. Sąd rejonowy w Groźnym uznał film NIEWINNNOŚĆ MUZUŁMANÓW za ekstremistyczny i zakazał jego rozpowszechniania. Orzeczenie ważne na terenie całej FR. Czyli na terenie całej FR obowiązuje zakaz dostępu do youtube gdzie film ten jest rozpowszechniany.
  Oczywiście GW wykorzystuje każdą okazję do publikacji obu bluźnierczych filmów: „występu” Pussy Riot i Niewinność Muzułmanów.
  Kiedyś Ukrainiec Żeleźniak powiesił w Homlu obok siebie na kościelnej wieży Żyda , Polaka i …psa. Stąd ludowe powiedzenie ukraińskie : Żyd, Lach i sobaka, wiera u nich odinaka. Obecnie ukraińskie organizacje ekologiczne protestowałyby przeciw nieludzkiemu traktowaniu psa. Przyłączę się do ich protestu.

 • priekrasna.brunhilda

  Oceniono 8 razy 2

  Dziewczyny, nie dajcie się podpuścić tym starym lubieżnym dziadom - popom! Oni chcą was jedynie upokorzyć, abyście uznały ich wyższość. Tylko o to im chodzi by was poniżyć, abyście na kolanach błagały liżąc ich tłuste, nieskażone uczciwą pracą łapska w geście błagania o litość i zlizywały śmietankę z kulasów (to słowo może być też z literą "t" zamiast "l")!
  W tym kryje się cała obłuda i fałsz popów i ich mocodawców. Nie poddawajcie się, nie dajcie się zeszmacić tym kutafonom w sutannach!

 • cillian1

  Oceniono 8 razy 2

  do debili, co chwalą cerkiew!

  Z pomocą cerkwi - więcej Rosjan zginęło, niż za Stalina czy całego komunizmu!
  Carat to nazywamy!!

 • svetn

  Oceniono 8 razy 0

  Założę się, że w Polsce byłoby zupełnie to samo. A nie, przepraszam, mohery by je udusiły różańcem.

  FREE PUSSY RIOT!!!

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 10 razy 0

  Prawdę mówiąc, to żadnego Kościoła nie darzę sympatią, ale jeśli już miałbym wybierać - to zdecydowanie wyżej stawiam taki Kościół, który wspólnie z władzą państwową stara się wzmocnić państwo ( tak jest w Rosji), niż taki, który wszelkimi sposobami stara się państwo osłabić (a tak jest w Polsce).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje