Apel Cerkwi do sądu: Pragniemy skruchy Pussy Riot...

30.09.2012 16:28
Członkinie Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela

Członkinie Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Rosyjska Cerkiew prawosławna zaapelowała do Moskiewskiego Sądu Miejskiego, by ten przy orzekaniu w sprawie trzech członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot wziął pod uwagę ich ewentualną skruchę.
Moskiewski Sąd Miejski w poniedziałek rozpatrzy skargę apelacyjną 22-letniej Nadieżdy Tołokonnikowej, 24-letniej Marii Alochiny i 29-letniej Jekatieriny Samucewicz, skazanych w sierpniu przez sąd pierwszej instancji na dwa lata łagru za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu.

- Cerkiew szczerze pragnie skruchy ze strony tych, które sprofanowały święte miejsce, gdyż jest przekonana, że będzie to służyć dobru ich dusz. Ponieważ celem kary jest poprawa, to chciałoby się, aby ewentualne słowa skazanych świadczące o skrusze i przemyśleniu swojego czynu nie pozostały niezauważone i by sprawczynie uzyskały możliwość wejścia na drogę poprawy - oświadczył rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda.

Legojda przypomniał, że już bezpośrednio po wydaniu przez Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie wyroku na członkinie Pussy Riot, rosyjska Cerkiew prawosławna zwróciła się do władz Rosji, by "w ramach prawa okazały skazanym miłosierdzie w nadziei na to, że powstrzymają się od powtórzenia swych bluźnierczych czynów".

"Zasługują na potępienie"

- Takie czyny, raniące uczucia wiernych, zasługują na potępienie i nie mogą pozostać bezkarne - niezależnie od argumentów używanych dla ich usprawiedliwienia - oznajmił rzecznik, dodając, że tak uważa zdecydowana większość Rosjan.

Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu performerek z Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Swój występ nazwały "modlitwą punkową".

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.

Wkrótce po kontrowersyjnej akcji trzy artystki zostały aresztowane. 17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy uznał ich występ w soborze za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał je na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. 27 sierpnia członkinie Pussy Riot odwołały się od tego wyroku.

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • strongnuklear

  Oceniono 2 razy -2

  HitlerjugendPO sa tu tacy nie?

 • priekrasna.brunhilda

  Oceniono 8 razy 2

  Dziewczyny, nie dajcie się podpuścić tym starym lubieżnym dziadom - popom! Oni chcą was jedynie upokorzyć, abyście uznały ich wyższość. Tylko o to im chodzi by was poniżyć, abyście na kolanach błagały liżąc ich tłuste, nieskażone uczciwą pracą łapska w geście błagania o litość i zlizywały śmietankę z kulasów (to słowo może być też z literą "t" zamiast "l")!
  W tym kryje się cała obłuda i fałsz popów i ich mocodawców. Nie poddawajcie się, nie dajcie się zeszmacić tym kutafonom w sutannach!

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Tendencyjność dezinformacji PAP osiągnęła poziom absurdu.

  W kwestii ochrony uczuć wiernych nas terenie Federacji Rosyjskiej miały miejsce dwa znaczące WYDARZENIA , LEGISLACYJNE I PRAWNE.

  1. Przy braku sprzeciwu wniesiono pod obrady Dumy projekt o ZAOSTRZENIU KAR za bluźnierstwo i obrazę uczuć wiernych. Górną granicę grzywny podwyższono 100 razy, a maksymalną karę pozbawienia wolności zwiększono z 3 do 5 lat. Odbyło się już pierwsze czytanie (konieczne3) a Patriarcha Cyryl oficjalnie wyraził poparcie dla tej inicjatywy legislacyjnej.
  2. Sąd rejonowy w Groźnym uznał film NIEWINNNOŚĆ MUZUŁMANÓW za ekstremistyczny i zakazał jego rozpowszechniania. Orzeczenie ważne na terenie całej FR. Czyli na terenie całej FR obowiązuje zakaz dostępu do youtube gdzie film ten jest rozpowszechniany.
  Oczywiście GW wykorzystuje każdą okazję do publikacji obu bluźnierczych filmów: „występu” Pussy Riot i Niewinność Muzułmanów.
  Kiedyś Ukrainiec Żeleźniak powiesił w Homlu obok siebie na kościelnej wieży Żyda , Polaka i …psa. Stąd ludowe powiedzenie ukraińskie : Żyd, Lach i sobaka, wiera u nich odinaka. Obecnie ukraińskie organizacje ekologiczne protestowałyby przeciw nieludzkiemu traktowaniu psa. Przyłączę się do ich protestu.

 • cillian1

  Oceniono 8 razy 2

  do debili, co chwalą cerkiew!

  Z pomocą cerkwi - więcej Rosjan zginęło, niż za Stalina czy całego komunizmu!
  Carat to nazywamy!!

 • barli1

  Oceniono 5 razy -3

  Cerkiew mnie zadziwiła, ma litość nawet dla takich ... nierządnic, powiedzmy.
  Naprawdę ręce opadają, ale niestety Cerkiew musi być miłosierna, bo ja bym te ku...szony bardzo chętnie widział na Syberii w łagrze. Jedyne czym mi Rosja i Putin zaimponował ostatnim czasem.

 • 1-mark-adams

  Oceniono 2 razy -2

  Potrzebna raczej skrucha Pussy Putina

 • svetn

  Oceniono 8 razy 0

  Założę się, że w Polsce byłoby zupełnie to samo. A nie, przepraszam, mohery by je udusiły różańcem.

  FREE PUSSY RIOT!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje