Papież wybaczy kamerdynerowi i go ułaskawi

30.09.2012 14:11
Paolo Gabriele na zdjęciu na pierwszym planie

Paolo Gabriele na zdjęciu na pierwszym planie (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Benedykt XVI przebaczy swemu kamerdynerowi Paolo Gabriele oraz jego pomocnikowi informatykowi i obu ułaskawi - uważa jeden z najwyższych rangą kardynałów prawników w Kurii Rzymskiej Velasio De Paolis z Sygnatury Apostolskiej, watykańskiego Sądu Najwyższego.
W wywiadzie opublikowanym w dzienniku "La Repubblica" kardynał De Paolis wyraził przekonanie, że rozpoczęty w sobotę w Watykanie proces majordomusa papieża oraz informatyka Claudio Sciarpellettiego, zatrudnionego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, będzie "sprawiedliwy, skrupulatny i przestrzegający praw zarówno obrony, jak i oskarżenia".

Kardynał Velasio De Paolis, jeden z najbliższych współpracowników Benedykta XVI w kwestiach prawnych, zapytany o to, czy oskarżeni otrzymają karę więzienia, czy też papież im przebaczy, odparł: "Przebaczenie jest osobistą prerogatywą Ojca Świętego. Tylko on zdecyduje, w swoim sumieniu, czy go udzielić, czy nie".

- Ja, na podstawie moich studiów procedury karnej stosowanej w Kościele, czuję, że mogę powiedzieć, iż w obliczu pełnego przyznania się do winy, szczerej skruchy i absolutnej pewności, że przestępstwo się nie powtórzy, papieże zawsze podejmowali na korzyść skazanych decyzję o przebaczeniu, podyktowaną przez miłosierdzie, które jest istotą Kościoła, będącego zawsze blisko swych synów, także tych skazanych - zaznaczył kardynał.

Następnie włoski kardynał przypomniał, że kiedy w 1981 roku Jan Paweł II obudził się w szpitalu po zamachu na placu św. Piotra, przebaczył sprawcy, Turkowi Alemu Agcy.

- Nie po raz pierwszy Kościół staje w obliczu trudnych wydarzeń, ciężkich kłopotów, problemów, a nawet tragedii. Ale dzięki modlitwie i wstawiennictwu Bożej Opatrzności wszystkie problemy rozwiązują się - stwierdził hierarcha.

Były papieski majordomus Paolo Gabriele oskarżony jest o kradzież poufnych listów i dokumentów z apartamentu Benedykta XVI. Wszystkie wykradzione materiały, wśród nich tajne noty watykańskiej dyplomacji, zostały wiosną tego roku opublikowane w książce włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego "Jego Świątobliwość".

Obrona kamerdynera ogłosiła w lipcu, że poprosił on papieża o przebaczenie. Informatyk Claudio Sciarpelletti, uznany za pomocnika Gabriele, poprzez swego adwokata przekazał, że uważa się za niewinnego.

Kamerdynerowi grozi do czterech lat więzienia, informatykowi - do roku. Następna rozprawa w procesie Paolo Gabriele odbędzie się we wtorek. Przewodniczący składu sędziowskiego Giuseppe Dalla Torre ogłosił, że cały proces może zakończyć się po czterech następnych rozprawach, a więc nawet w ciągu tygodnia.

Zobacz także
Komentarze (16)
Papież wybaczy kamerdynerowi i go ułaskawi
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 24 razy 8

  "...papieże zawsze podejmowali na korzyść skazanych decyzję o przebaczeniu, podyktowaną przez miłosierdzie, które jest istotą Kościoła."
  ===================================================================
  To tę całą inkwizycje to chyba Kościół prowadził bez wiedzy papieży , a ci spaleni na stosach, to pewnie ochotnicy...

 • alfredxy

  Oceniono 16 razy 6

  "papieże zawsze podejmowali na korzyść skazanych decyzję o przebaczeniu, podyktowaną przez miłosierdzie, które jest istotą Kościoła, będącego zawsze blisko swych synów, także tych skazanych - zaznaczył kardynał".

  zwlaszcza lamanie kolem, palenie na stosie, wymordowanie milionow Katarow i inne tego typu milosierne akty dobroci powinien uwypuklic....
  ze nie wspomniec o tym ze to czarne pijawki wyssysajace z ludzi od tysiacleci rozum i pieniadze......

 • par2.0

  Oceniono 14 razy 4

  Cyrkowa farsa.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 3 razy 3

  Bo to ludzki pan jest, wicie.

 • ampulka01

  Oceniono 9 razy 3

  jasne i za kilka dni w gazeta.pl "ciało kamerdynera znaleziono w watykanie, nieszczesliwy, upadajac na ziemie w lesie pod czas zbierania grzybów nadzial sie na nóz - sześć razy"

 • zbycholj23

  Oceniono 1 raz 1

  Papież go ułaskawi bo kamerdyner wie zbyt wiele a nie ze względu na jakieś tam miłosierdzie.

 • 2560a

  0

  zaprawde powiadam ci ze za prawde bedziesz siedzial!

 • alexy-dwa

  0

  Prędzej wybaczy księżom pedofilom niż zdradę kamerdynera. Kościół tak na prawdę nie wybacza nigdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje