Co było w "Wiadomościach", które tak oburzyły PiS i Solidarnych 2010? Sprawdziliśmy

- Telewizja publiczna wczoraj przeszła samą siebie. Przypomniały się najgorsze czasy - mówił w niedzielę Adam Hofman. - Wczoraj był "Dziennik telewizyjny" zamiast "Wiadomości" - grzmiał rzecznik PiS w Radiu ZET. Nie sprecyzował jednak, co takiego zobaczył w programie. Sprawdziliśmy więc, co mogło oburzyć Prawo i Sprawiedliwość.
W dzisiejszym programie Moniki Olejnik Adam Hofman ostro krytykował relację TVP z marszu Obudź się, Polsko i pikiety przed siedzibą stacji.Co mogło zirytować Hofmana? W sztandarowym programie informacyjnym TVP 1 sobotniemu marszowi poświęcono obszerną, ponad 4-minutową relację. Był też drugi materiał -o ostrym podziale między PO a PiS, przekładającym się na antagonizowanie wyborców obu partii. Program, prowadzony przez Dorotę Wysocką, można obejrzeć na stronie TVP . My też go obejrzeliśmy.

Lemingi biorą się z propagandy

Relację z sobotniego marszu przygotował reporter Leszek Krawczyk. Znalazły się w niej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i szefa "Solidarności" Piotra Dudy. Nadmieniono, że na scenie na placu Zamkowym nie pozwolono przemawiać Zbigniewowi Ziobrze (padło zdanie, że "został zatrzymany w drodze na scenę").

W materiale Krawczyka najwięcej było wypowiedzi ludzi biorących udział w manifestacji - mówili o tym, że chcą bronić Telewizji Trwam ("propaganda, która jest w telewizji, nawet z mądrego człowieka może zrobić leminga"), że nie podoba im się wizja pracy do 67. roku życia ("jest bez sensu"), a młodzi nie mają perspektyw (i emigrują). W materiale znalazły się też wypowiedzi krytykujące rządy Platformy. Zdaniem rozmówców Krawczyka, demokracja w Polsce jest zagrożona.

Jest marsz, czyli jest demokracja

Sam reporter komentował: - To miał być marsz w obronie TV Trwam, ale było dużo haseł antyrządowych. Jak na finiszu kampanii wyborczej.

Krawczyk dodał też, że zarzuty o lekceważenie zdania ludzi, którym nie podoba się obecna władza, są chybione. Dowodem na to miał być właśnie marsz "Obudź się, Polsko", który przeszedł głównymi ulicami stolicy. - Chyba trudno o lepszy dowód dobrze funkcjonującej demokracji - stwierdził reporter.

Skąd ta niechęć?

Drugi materiał nawiązujący do marszu przygotowała Maria Stepan. To analiza stosunków między PO a PiS. Dziennikarka szukała odpowiedzi na pytanie, kiedy zaczęła się wzajemna niechęć obu partii.

W materiale pojawia się słynna wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego ze Stoczni Gdańskiej z 2006 r., kiedy to prezes PiS był premierem. - My jesteśmy tu, gdzie wtedy, oni tam, gdzie stało ZOMO - te słowa zdaniem Stepan to początek wzajemnej niechęci, którą pogłębiły jeszcze przegrane przez PiS wybory w 2007 roku. Zdaniem dziennikarki "to, co było rowem, przemienia się w przepaść" po 10 kwietnia 2010 roku.

Euro pomogło, na chwilę

- Ta wojna domowa będzie trwała w najlepsze - mówi później w komentarzu politolog dr Tomasz Słupik. - Z jednej strony mohery, z drugiej lemingi - komentuje dziennikarka.

Chwila zjednoczenia miała nastąpić w czasie Euro 2012. Ale sprawa Amber Gold i powrót do katastrofy smoleńskiej rozbudziły wzajemną niechęć. W materiale reporterki wypowiadał się też Rafał Grupiński z PO, który mówił, że dopóki PiS i Jarosław Kaczyński są na scenie politycznej, wojna będzie trwać.

Polska jest jedna

- Marsz to nie wojna, to marsz po prawdę - cytowała dziennikarka ludzi protestujących w Warszawie. - Nie ma lepszych, ani gorszych. Prawdy się nie tworzy, prawdy się szuka. Polska nie jest podzielona na pół - na prawdziwych i nieprawdziwych Polaków. Polska jest jedna, każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów - stwierdziła dziennikarka na koniec w tzw. stand-upie, komentarzowym zakończeniu materiału.Marsz i polityka to nie wszystko. W sobotnich "Wiadomościach" znalazł się także materiał o nagrodzie Lecha Wałęsy dla Alesia Bialackiego, politycznego więźnia na Białorusi, o ataku gumowymi kulami na prezydenta Czech, Vaclava Klausa, o rodzinnych przeszczepach nerek, których w Polsce robi się 10 razy mniej niż w innych krajach oraz o ograniczonej puli biletów na mecz Polska-Anglia dla polskich kibiców.

Więcej o:
Komentarze (406)
Co było w "Wiadomościach", które tak oburzyły PiS i Solidarnych 2010? Sprawdziliśmy
Zaloguj się
 • amron53

  Oceniono 1045 razy 787

  TVP nie miała czego specjalnie komentować, bo targowica /PiS, Kościół z Rydzykiem i Solidarni/ jeszcze nie przebrali się w brunatne koszule, a poza tym niezadowoleni wywrotowcy stanowili promilową część narodu...dziwi mnie, że otwarcie nie krytykuje się wojującego Kościoła pod przywództwem Rydzyka, dziennikarze jakby nie zauważają problemu...

 • krzysztof_57

  Oceniono 802 razy 624

  A po co Hofffffmen miał rozwijać temat...On jest cyniczny do bólu,a że i trochę inteligencji sobie przyswoił więc wie,że wystarczy rzucić hasło...a motłoch którym się PiSiory otaczają podchwyci. Oni i tak nie byli by w stanie zrozumieć logicznego wytłumaczenia / o ile ten szczekasz pisowski w ogóle by je znalazł / Ten fanatyczny ludek świecie wierzy,że co pieski Kaczora powiedza czy ewentualnie media oszusta z Torunia to niemal jakby sam Bóg mówił......

 • camparis

  Oceniono 395 razy 313

  Jak tak dalej pójdzie to znowu będę musiała zagłosować na PO (tzn. przeciwko PiSowi) ... Mimo iż mam tak wiele zastrzeżeń odnośnie działań rządu i tego co się dzieje :(
  Jednak mam głębokie przekonanie, że dopuszczenie fanatyków do rządzenia zrobi z nas drugi Iran ...

 • jamj

  Oceniono 441 razy 259

  "W materiale wypowiada się też Rafał Grupiński z PO, który mówił, że dopóki PiS i Kaczyński są na scenie politycznej, wojna będzie trwać."
  =============================================================================
  Niby prawda, ale do wojny, tak jak i do tanga, trzeba dwojga (co najmniej).

 • klawo-egon-jak-cholera

  Oceniono 313 razy 257

  Akurat materiał "Wiadomości" o wczorajszej demonstracji był w pełni obiektywny. To sami uczestnicy, i ich wypowiedzi, spychają ich coraz bardziej na margines społeczny. Sami od siebie powodują, że są tak odbierani a nie inaczej. Hasła jakie noszą z sobą, jakie głośno głoszą są słyszane i odpowiednio oceniane przez widzów, słuchaczy i czytelników.
  A dlaczego są tak oceniani? Bo wychodzi z nich chamstwo, ciemnogród i słoma z butów.

 • klara551

  Oceniono 283 razy 229

  A dlaczego reszta,czyli około 80 procent społeczeństwa a w tym i TVP ma się tłumaczyć ,bo odurzony rzecznik PiS wygrzmiał jak to zwykle robi tuba propagandowa jakieś ogólnikowe pretensje.Niech je wyartykułuje punkt po punkcie,krytykuje transmisję minuta po minucie i czego mu zabrakło. Hofman jak zwykle używając wielkich słów o braku,pretensjach,sekowaniu,obrażaniu usiłuje postawić pod ścianą inaczej a raczej myślących.Zostawmy bez odpowiedzi bezsensowne bełkotanie Hofmana. Komentarz powinien być jeden-prosimy o wyszczególnienie zarzutów.

 • mederes

  Oceniono 247 razy 211

  Wykorzystanie hitlerowskiego hasła Deutche Ervake - fatalne.Od kiedy kościół ma prawo być lub wspierać partie polityczną i organizować mszę poparcia w sobotę na pl.Trzech Krzyży.Jakim prawem manifestanci przypinali sobie plakietkę ze znakiem Polski Walczącej z kotwicą ? Czy i kto odpowiada w tym zakresie za przestrzeganie prawa?

 • moherowy_dresiarz

  Oceniono 244 razy 204

  .

  To była "przygrywka" i badanie gruntu ......

  W dniu wczorajszym ...... PiSlamiści "wymacali" na ile mogą sobie pozwolić i jakie mają poparcie wśród moherowej tłuszczy.
  Naiwny ten , który liczył na rozróbę podczas wczorajszej szopki ...... Kaczyński z Rydzykiem są zbyt cwani, aby narażać zdrowie swoich starszych wyznawców .... przyjdzie na to czas w dniu 11 listopada , kiedy PiSkibolskie bojówki wkroczą do akcji.
  Wtedy zobaczymy do czego zmierza ta faszyzująca partia ..... bo trudno o bardziej obiektywną relację niż dała to wczoraj ...... TVP

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX