Szef Solidarności: Będziemy walczyć o tych, którzy nie dają sobie rady w życiu

29.09.2012 18:53
Przedstawiciele NSZZ

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" na marszu Obudź się Polsko (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Od lat każą nam zaciskać pasa, ale my mamy dość, dlatego czas na zmiany; jesteśmy tu dzisiaj, by walczyć o tych, którzy nie potrafią dać sobie rady w życiu - mówił w sobotę na pl. Zamkowym szef "Solidarności" Piotr Duda na zakończenie marszu "Obudź się, Polsko".
- Jesteśmy tu dziś z solidarności dla telewizji Trwam - powiedział Duda.

Przypomniał, że jednym z postulatów sierpnia 1980 r. był dostęp do wolnych mediów. - Nie pozwolimy na to, by ktoś mówił, że postulaty sierpnia '80 to relikt przeszłości. Te postulaty będziemy realizować - zapowiedział.

Podkreślił, że do realizacji są jeszcze inne postulaty "Solidarności". Przypomniał, że związkowcy zebrali ponad 2 mln podpisów o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. - Ale rządzący mówią: nie, nie będziemy z wami rozmawiać. Ale my nie odpuszczamy, złożyliśmy skargę do Trybunału Konstytucyjnego i mamy nadzieję, że po zmianie władzy ta ustawa trafi tam, gdzie jej miejsce, czyli do kosza - mówił Duda.

"Mamy dość zaciskania pasa!"

Jak podkreślił, kolejna sprawa to umowy śmieciowe, co w szczególności dotyczy młodych ludzi, którzy pracują, nie odkładając składek na emeryturę. - Jesteśmy po to, by wstawić się za tymi ludźmi, którzy pracują, ale są ludźmi ubogimi - mówił.

Przypomniał, że "Solidarność" zebrała podpisy pod projektem ustawy o podwyższeniu płacy minimalnej, ale leży on w Sejmie i nic się z nim nie dzieje. - Dlatego czas na zmiany - przekonywał.

- Od lat mówią nam, że trzeba zaciskać pasa, ale my mamy dość zaciskania pasa! A mówią to ekonomiści, którzy mają pełne portfele. (...) Dlatego jesteśmy tu dzisiaj, by walczyć o wszystkich, którzy nie potrafią dąć sobie rady w życiu. (...) To jest kolejny etap związku zawodowego "Solidarność" w tej ciężkiej walce. Ja wiem, że przed nami ciężka droga, ale my to wyzwanie podejmujemy - zaznaczył Duda.

"Musimy walczyć o miejsce dla krzyża w miejscu publicznym"

- Żyjemy w kraju, w którym musimy walczyć o miejsce dla krzyża w miejscu publicznym, w którym ludzi "Solidarności" nie wpuszcza się do Sejmu i Senatu, a nie wpuszczają ci, którym "Solidarność" utorowała tam drogę - mówił.

Dodał, że obecna władza powinna jak najszybciej odejść, bo rząd Donalda Tuska jest przeciwko społeczeństwu.

- "Solidarność" to nie jest związek lewicowy ani prawicowy, jest to związek chrześcijańsko-pracowniczy. Nie będziemy wasalem żadnej partii, ale będziemy współpracować dla dobra Polski - zapowiedział.

PYTANIE Czy popierasz marsz PiS: Obudź się Polsko, który jest protestem przeciwko: podniesieniu wieku emerytalnego, brakowi dialogu społecznego i ograniczaniu swobód obywatelskich i pluralizmu mediów?

 • Popieram całkowicie postulaty marszu i poszedłbym na niego, jeśli miałbym okazję
 • Popieram tylko niektóre postulaty marszu
 • Nie popieram marszu, ale dobrze, że opozycja może organizować takie wydarzenia
 • Nie popieram marszu. Uważam, że politykę powinno się uprawiać w Sejmie, a nie na ulicy
 • Poparłbym marsz, ale tylko, gdyby wzięły w nim udział wszystkie partie - SLD, Ruch Palikota, PiS i Solidarna Polska
Zobacz także
Komentarze (301)
Szef Solidarności: Będziemy walczyć o tych, którzy nie dają sobie rady w życiu
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 193 razy 149

  Panie Duda Rydzyk jak na razie bardzo dobrze radzi sobie w życiu oskubując moherowych wyznawców

 • puuchatek

  Oceniono 167 razy 131

  Przepraszam, ale jak pan Duda i inni związkowi bonzowie, których jedyną robotaąjest robienie zadym i którzy nie pamiętają już na czym polega uczciwa praca mówią, że mają dość zaciskania pasa, to mnie SZLAG TRAFIA.

 • sadhu_satana666

  Oceniono 157 razy 119

  taaaa, szczególnie zaciskają pasa związkowcy.... za chwilę tchu im zabraknie jak będą tak ściskać tłuste kałduny

 • oko.demona

  Oceniono 148 razy 116

  Duda ponad 10 tysięcy miesięcznie i jeszcze musi zaciskać pasa. Rozpasły się te związkowe pasożyty i jeszcze mają czelność ubolewać nad ubóstwem tych na których żerują.

 • zigzaur

  Oceniono 121 razy 95

  „W masowym zgromadzeniu samotny i czujący się osamotnionym człowiek po raz pierwszy odbiera obraz wielkiej wspólnoty. Gdy pojedynczy człowiek, czujący się małym na swym stanowisku pracy, po raz pierwszy bierze udział w masowym zgromadzeniu i ma wokół siebie tysiące ludzi o tych samych poglądach, gdy jako poszukujący zostanie wessany w potężne działanie sugestywnej euforii tysięcy ludzi, gdy widoczna aprobata tysięcy potwierdza mu prawdziwość nowej nauki, to wtedy on sam podlega mistycznemu wpływowi sugestii masy."

  (z książki "Mein Kampf")

 • ga.1.2

  Oceniono 107 razy 77

  Duda_ Bedziemy walczyc za tych ktorzy nie daja sobie rady w zyciu -----i dlatego chce walczyc za Prezesa ktory wymaga pomocy.

 • led2007

  Oceniono 99 razy 65

  Nie cierpię chamstwa i góralskiej muzyki, a już szczególnie gry na dudach!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje