Eksperci: Bugaj albo Gilowska. Kto będzie kandydatem PiS na premiera? [OPINIE]

Zyta Gilowska czy Ryszard Bugaj? Zdaniem ekspertów jedno z nich może zostać kandydatem PiS na premiera

Zyta Gilowska czy Ryszard Bugaj? Zdaniem ekspertów jedno z nich może zostać kandydatem PiS na premiera (fot. Wojciech Olkuśnik; Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ryszard Bugaj byłby najlepszym kandydatem PiS na premiera - mówi dr Błażej Poboży, politolog. Jego zdaniem miałby on szanse na zyskanie poparcia wśród innych partii opozycyjnych. Z kolei według dr. Wojciecha Jabłońskiego kandydatem powinna zostać Zyta Gilowska.
O tym, kto będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera, dowiemy się w poniedziałek - tak zapowiedział dziś prezes partii Jarosław Kaczyński. - Moim zdaniem najlepszym kandydatem będzie prof. Ryszard Bugaj - mówi Poboży. Dlaczego? Jego zdaniem PiS wyraźnie zmieniło strategię. - W mediach dobrze odebrano debatę PiS z ekonomistami. Wybór Bugaja byłby jej naturalnym uzupełnieniem.

Bugaj - solidarny, kompetentny, lewicowy

- Ryszard Bugaj jest z wykształcenia ekonomistą. Jego wybór idealnie wpisywałby się w tradycje dwudziestolecia międzywojennego, kiedy ekonomiści stawali na czele rządu, by wyrwać kraj z kryzysu - mówi. Poboży dodaje, że PiS nie chce, by jego kandydat budził podobne emocje, co Tadeusz Cymański w przypadku Solidarnej Polski. To musi być poważny kandydat, który da chociaż cień szansy na zebranie większej liczby głosów, niż tylko głosów członków PiS.

"SLD i RP zagłosują przeciw? Pseudolewicowość"

- Gdyby to się udało, byłby to niewątpliwie duży sukces tej partii. Bugaj to człowiek, którego powinna poprzeć również Solidarna Polska. Pamiętajmy, że ma on barwną przeszłość po lewej stronie sceny politycznej. Gdyby SLD i Ruch Palikota nie poparły takiego kandydata, byłby to piękny argument dla Kaczyńskiego, by mówić o ich udawanej opozycyjności i pseudolewicowości - dodaje Poboży.

Jabłoński: kandydat inny niż Kaczyński

- Dobrym pomysłem Kaczyńskiego byłoby wykreowanie na stanowisko premiera osoby innej niż on sam, bo prezes PiS jest ostrym straszakiem na wyborców. Ta partia potrzebuje Marcinkiewicza bis - mówi dr Wojciech Jabłoński.

Jego zdaniem członek Rady Polityki Pieniężnej, była minister finansów Zyta Gilowska byłaby w tej sytuacji najlepszym kandydatem. - Dla porównania wystawienie prof. Staniszkis mogłoby PiS bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jest za bardzo z nimi kojarzona - dodaje.

"Nie ma kandydatur folklorystycznych, ale..."

Błażej Poboży ma swoją listę kandydatów. Oprócz Ryszarda Bugaja ciekawymi propozycjami byłyby kandydatury Anny Streżyńskiej (byłej szefowej UKE) i Michała Kleibera. - Streżyńska, choć nie ma doświadczenia politycznego i nie bardzo wpisuje się w koncepcję solidarnego państwa, byłaby ciekawą alternatywą - mówi. Na trzecim miejscu wystawiłby prof. Michała Kleibera, podkreśla jednak, że brak mu zmysłu politycznego. - Poza tym kandydatura pojawiała się tak często, że zaskoczeniem byłoby, gdyby to faktycznie był on. Reszta kandydatów tak jednoznacznie kojarzy się z PiS, że przekreślam je od razu - dodaje.

Zobacz także
 • Obudź się, Polsko: PiS, Radio Maryja i "S" w Warszawie [MINUTA PO MINUCIE]
Komentarze (222)
Eksperci: Bugaj albo Gilowska. Kto będzie kandydatem PiS na premiera? [OPINIE]
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 118 razy 88

  Do wyborów trzy lata, większości w parlamencie pis nie ma, więc po jakie licho te dyrdymały komentować?

 • jamcijest44

  Oceniono 107 razy 87

  Ponoć szukali długo i starannie, i wyszło im, że tylko Chuck Norris dałby radę. Ale odwlekli ogłoszenie tego o 2 dni, bo musi jeszcze zdobyć tytuł profesorski.

 • miki2012

  Oceniono 87 razy 73

  niestety, dla wymienionych w tekście osób, fakt zgłoszenia ich przez PiS dyskwalifikuje ich na wstępie! dlaczego? ano dlatego, że PiS zrobi wszystko by dorwać się do władzy dając wszystkim to czego zapragną, ale gdy władzę zdobędą do głosu dojdzie macierewicz and company i będziemy mieli od rana do wieczora rozliczenia, itp. ale (mam nadzieję!?) Polacy nie są idiotami i nie dadzą sie nabrać raz jeszcze....

 • jaro_znow_przegralem_jaro

  Oceniono 98 razy 70

  .

  Znów przebrała się miarka .... POlska nie chce Jarka ....

  .

 • ga.1.2

  Oceniono 74 razy 58

  Prezes sam by chcial ale Rydzyk Ojciec nie wyraz zgody

 • anasz

  Oceniono 63 razy 57

  Gilowska stara i chorowita- nadaje sie.
  Bugaj stary, dużo gada nic nie robi - nada sie.
  Marionetki prezesa?

 • ptak57

  Oceniono 69 razy 55

  Bugaj ? Mam nadzieję że ten pan na to nie pójdzie, przecież to lewicowiec cała gębą a Kaczyński to komuch-katol.Mam nadzieję .

 • philosophe

  Oceniono 55 razy 49

  Czy Polacy sa durni? Kaczynski w intrygancki sposob przejal byla poslanke PO Gilowska i zrobil ja vicepremierem ( nie biorac pod uwage za co wyrzucono ja z PO oraz ze byla ona TW Beata). Dlaczego w Polsce nie mozna byc uczciwym ? Wszedzie zlodzieje i manipulatorzy !

 • jamj

  Oceniono 57 razy 43

  Gilowska czy Bugaj jako kandydaci PiS na premiera, to klasyczne dzielenie skóry na niedźwiedziu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje