Tymoszenko apeluje do Ukraińców: Obalcie w wyborach mafię Janukowycza

29.09.2012 16:44
Kadr z nagrania Julii Tymoszenko, stworzonego w więzieniu

Kadr z nagrania Julii Tymoszenko, stworzonego w więzieniu (Fot. AP)

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała do rodaków, by w wyborach parlamentarnych 28 października obalili - jak mówiła - "rządzącą krajem mafię". Odbywająca karę więzienia opozycjonistka wystąpiła w nagraniu wykonanym telefonem komórkowym.
Przemówienie Tymoszenko, zdenerwowanej nieudzieleniem jej przez władze penitencjarne zgody na widzenie ze współpracownikami politycznymi, zarejestrował jeden z jej obrońców w szpitalu w Charkowie, gdzie była premier leczona jest pod strażą ze schorzenia kręgosłupa - przekazała dziś Natalia Łysowa z partii Tymoszenko-Batkiwszczyna (Ojczyzna).

- Albo ludzie powstaną i obalą w wyborach to przestępcze ugrupowanie, albo potem spotkają się z takim traktowaniem wszyscy, którzy są dziś ich (władz) własnością - oświadczyła Tymoszenko, mówiąc o ukraińskich władzach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele.

"Nic nie ma dla nich znaczenia. Czuję to na własnej skórze"

Dzień wcześniej, w piątek, opozycyjna polityk nie dostała zgody na widzenie m.in. z zajmującym pierwsze miejsce na liście wyborczej Batkiwszczyny byłym przewodniczącym parlamentu Arsenijem Jaceniukiem. Obrona Tymoszenko utrzymuje, że odmawiając prawa do widzenia, służby więzienne złamały prawo.

Opublikowany dziś na stronie internetowej Batkiwszczyny film to pierwsze nagranie z wystąpieniem opozycyjnej polityk od czasu jej uwięzienia. Widać na nim siedzącą na krześle Tymoszenko z charakterystycznym długim warkoczem, a także strażniczkę więzienną i czyjąś rękę, która zasłania obiektyw kamery. - Zwracam się do wszystkich ludzi: jeśli nie zrozumiecie dziś, że Ukrainą kierują kryminaliści, że Ukrainą rządzi mafia, to nic nie obroni was przed tym, do czego dochodzi w państwie z Janukowyczem na czele - mówi na filmie wyraźnie poruszona Tymoszenko.

Była premier podkreśliła, że bezprawie, którego dopuszczają się ukraińskie władze, ona sama odczuwa każdego dnia. - Czuję to na własnej skórze; cokolwiek, co zapisano w prawie i co dotyczy ludzi, nie ma dla mafii Janukowycza żadnego znaczenia. Dla nich ważne jest tylko ich bogacenie się, korupcja i wszystko inne, co robią dziś dla siebie samych na Ukrainie - powiedziała.

Odpowiedź: film, na którym Tymoszenko wali butem w kraty

W odpowiedzi na pokazany przez Batkiwszczynę film ukraińska służba więzienna opublikowała własne nagranie. Widać na nim Tymoszenko, która domagając się od strażnika widzenia z adwokatami i partnerami politycznymi, najpierw uderza ręką w zamknięte drzwi, a następnie zaczyna w nie bić zdjętym z nogi pantoflem na obcasie.

Była ukraińska premier, najważniejsza konkurentka Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2010 r., odbywa karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Wyrok Tymoszenko był niejednokrotnie krytykowany przez UE, która uważa, że opozycyjna polityk została skazana za podjęcie decyzji o charakterze politycznym. Tymoszenko twierdzi, że jej skazanie inspirował Janukowycz, który dąży do całkowitego usunięcia jej z życia politycznego kraju.

PYTANIE Czy popierasz marsz PiS: Obudź się Polsko, który jest protestem przeciwko: podniesieniu wieku emerytalnego, brakowi dialogu społecznego i ograniczaniu swobód obywatelskich i pluralizmu mediów?

 • Popieram całkowicie postulaty marszu i poszedłbym na niego, jeśli miałbym okazję
 • Popieram tylko niektóre postulaty marszu
 • Nie popieram marszu, ale dobrze, że opozycja może organizować takie wydarzenia
 • Nie popieram marszu. Uważam, że politykę powinno się uprawiać w Sejmie, a nie na ulicy
 • Poparłbym marsz, ale tylko, gdyby wzięły w nim udział wszystkie partie - SLD, Ruch Palikota, PiS i Solidarna Polska
Zobacz także
Komentarze (15)
Tymoszenko apeluje do Ukraińców: Obalcie w wyborach mafię Janukowycza
Zaloguj się
 • eberl

  Oceniono 27 razy 15

  dla tymoszenko liczy się tylko jej partykularny interes

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 30 razy 14

  I po obaleniu mafii janukowycza najlepiej zeby oddali ukrainę gangowi tymoszenko ? czyż nie tak ?

 • henryk57

  Oceniono 19 razy 13

  Na Ukrainie mogą rządzić nawet małpy ale nigdy banderowcy.Tymoszenko osobiście odsłaniała tablice ku chwale rezunów z UPA.Teraz jest okazja aby odsiedziała chociaż parę dni za nie ukaranych zbrodniarzy z pod znaku tryzuba.

 • jamj

  Oceniono 23 razy 13

  Aferzystka i złodziejka nawołuje do obalenia konkurencji licząc na amnezję Ukraińców.

 • alfredxy

  Oceniono 19 razy 13

  sama tego chciala, miala w reku najlepsze asy z rozdania, Ukraina byla nia zachwycona....
  stracila najlepsza szanse swojego zycia.

  teraz juz tylko kraty..... nikt tam nie chce juz powrotu przegranej ktora wszystko zmarnowala.
  juz drugi raz nie zrobia dla niej i Juszczenki rewolucji....

 • plorg

  Oceniono 17 razy 11

  Że niby co? Mafia Tymoszenko lepsza od mafii Janukowicza?

 • wuj1234

  Oceniono 20 razy 10

  Ukraińcy nie dopuście do władzy MAFII TYMOSZENKO.

 • amorozo.beaty

  Oceniono 6 razy 4

  MAŁO JEJ TEGO CO NAKRADŁA!? Bardzo dobrze, ze siedzi w wiezieniu. W Polsce powinni się wziąć za złodiei, oszustów, kłamców którzy doprowadzili kraj do nędzy, biedy. Taki Duda za co bierze takie pieniadze! Co on robi. Etos solidarnościowy rozbic o dupę. Gdzie w tym wszystkim jest 80% społeczeństwa polskiego! Siedzi w śmietnikach. Wygrzebuje resztki z panskiego stołu. Nie stać na leki. Dzieci chodza głodne do szkoły. Taki prymityw urzadza sobie urodziny . Objada się sam i pasie swoich przydupasów rarytasami, o których gro społeczenstwa nawet nie słyszało. O TO ROBOTNICY WALCZYLISCIE

 • rawahecht

  Oceniono 8 razy 4

  "Dla nich ważne jest tylko ich bogacenie się, korupcja i wszystko inne, co robią dziś dla siebie samych na Ukrainie - powiedziała."(J.Tymoszenko)

  Widzisz Julcia, to jest tak;
  ja bym cię już dawno z tej kolonii uwolnił i umieścił gdzieś na jakiś Seszelach, ale mam absolutną pewność, że tobie dokładnie o to samo zawsze chodziło, chodzi i chodzić będzie!

  Bez pozdrowień
  BATMANOWYCZ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje