Kaczyński: "Miarka się przebrała. W poniedziałek kandydat na premiera". Kto nim będzie?

29.09.2012 14:06
Prof. Piotr Gliński

Prof. Piotr Gliński (Fot. za Gazeta Polska VD)

Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej, prof. Michał Kleiber, prof. Piotr Gliński a może Anna Streżyńska, była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej? Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi kandydata PiS na premiera. Giełda nazwisk wciąż się powiększa.
- Miarka się przebrała. Za dwa dni PiS przedstawi kandydata na premiera - mówił szef partii podczas dzisiejszej konwencji. Wśród kandydatów pojawiali się między innymi Zyta Gilowska, prof. Jadwiga Staniszkis, szef PAN Michał Kleiber. Monika Olejnik na swoim profilu na FB pisała, że kandydatem będzie prof. Gliński.

Szefowa UKE szefem rządu?

Kolejną osobą, która mogłaby być kandydatem PiS, jest Anna Streżyńska, do niedawna szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tak przynajmniej spekuluje portal300polityka.pl. Streżyńska walczyła z operatorami telekomunikacyjnymi o obniżki cen połączeń. "Kandydatura Streżyńskiej rozwiązałaby problem Ziobry. Jaka energia, jaka młodość, jaka determinacja do prawdziwych zmian i jaka fachowość?" - pisze Łukasz Mężyk z 300polityki.

Profesor, z dala od bieżącej polityki

Mariusz Kamiński mówił w programie Bogdana Rymanowskiego w TVN24, że osoba wybrana przez PiS będzie miała tytuł profesora. Wtedy na giełdzie nazwisk pojawili się prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk czy prof. Jerzy Żyżyński. Posłowie PiS podkreślają, że będzie to osoba, która nie uczestniczy w bieżącej polityce i zgodziła się na propozycję Jarosława Kaczyńskiego. - PiS jako największa partia opozycyjna, jedyna, która ma możliwość złożenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności, w poniedziałek przedstawi kandydata na premiera rządu pozaparlamentarnego. To normalna, przyjęta w Europie metoda wychodzenia z kryzysu - mówił Kaczyński.

Kandydat będzie, nie wiadomo kiedy

Od kilku tygodni spekulowano, że nazwisko padnie już dzisiaj, podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, przy okazji marszu "Obudź się Polsko". W Warszawie o godzinie 12:00 demonstrowało kilkanaście tysięcy osób. Z kolei według doniesień Niezależnej.pl na marszu jest ponad 140 tysięcy ludzi.

O przedstawieniu kandydata właśnie dziś mówił wiceprezes PiS Mariusz Kamiński. Później politycy dystansowali się od tej informacji. W międzyczasie mówiło się też, że kandydat pojawi się dopiero na pięciolecie rządów PO, czyli w połowie listopada.

Zobacz także
Komentarze (208)
Kaczyński: "Miarka się przebrała. W poniedziałek kandydat na premiera". Kto nim będzie?
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 290 razy 234

  Faktycznie miarka się przebrała, do wyborów trzy lata a ten bredzi o kandydatach na premiera. Może ktoś litościwy kupi prezesowi kalendarz?

 • jamj

  Oceniono 222 razy 198

  Po przeglądzie kandydatur oberprezes uzna, że jednak nadal tylko on się na stanowisko premiera nadaje....

 • ga.1.2

  Oceniono 171 razy 147

  W poniedzialek ?Jak go zlapia ,podobno im uciekl

 • jankbh

  Oceniono 127 razy 123

  żeby przedstawiać kandydata na premiera to trzeba wygrać wybory, mieć większość w parlamencie albo zbudować koalicję - inaczej jest to dziecinada. A że tradycyjnie z Kaczyńskim nikt nie chce się bawić, to on sobie sam powoła premiera piaskownicy.

 • wilkor111

  Oceniono 135 razy 123

  wojciech cejrowski ! podali na nieżelazna.pl

 • plus_minus_zero

  Oceniono 125 razy 113

  w tej sytuacji jedynie słuszny jest wybór towarzysz Jarosława...

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 119 razy 103

  samo podanie nazwiska w kontekscie PREMIER W RZĄDZIE PISu

  to już jest infamia dla tego człowieka ,chyba że człowiek nie wie co to HONOR albo że honor jest po 300 zet

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje