Kaczyński: "Miarka się przebrała. W poniedziałek kandydat na premiera". Kto nim będzie?

29.09.2012 14:06
Prof. Piotr Gliński

Prof. Piotr Gliński (Fot. za Gazeta Polska VD)

Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej, prof. Michał Kleiber, prof. Piotr Gliński a może Anna Streżyńska, była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej? Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi kandydata PiS na premiera. Giełda nazwisk wciąż się powiększa.
- Miarka się przebrała. Za dwa dni PiS przedstawi kandydata na premiera - mówił szef partii podczas dzisiejszej konwencji. Wśród kandydatów pojawiali się między innymi Zyta Gilowska, prof. Jadwiga Staniszkis, szef PAN Michał Kleiber. Monika Olejnik na swoim profilu na FB pisała, że kandydatem będzie prof. Gliński.

Szefowa UKE szefem rządu?

Kolejną osobą, która mogłaby być kandydatem PiS, jest Anna Streżyńska, do niedawna szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tak przynajmniej spekuluje portal300polityka.pl. Streżyńska walczyła z operatorami telekomunikacyjnymi o obniżki cen połączeń. "Kandydatura Streżyńskiej rozwiązałaby problem Ziobry. Jaka energia, jaka młodość, jaka determinacja do prawdziwych zmian i jaka fachowość?" - pisze Łukasz Mężyk z 300polityki.

Profesor, z dala od bieżącej polityki

Mariusz Kamiński mówił w programie Bogdana Rymanowskiego w TVN24, że osoba wybrana przez PiS będzie miała tytuł profesora. Wtedy na giełdzie nazwisk pojawili się prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk czy prof. Jerzy Żyżyński. Posłowie PiS podkreślają, że będzie to osoba, która nie uczestniczy w bieżącej polityce i zgodziła się na propozycję Jarosława Kaczyńskiego. - PiS jako największa partia opozycyjna, jedyna, która ma możliwość złożenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności, w poniedziałek przedstawi kandydata na premiera rządu pozaparlamentarnego. To normalna, przyjęta w Europie metoda wychodzenia z kryzysu - mówił Kaczyński.

Kandydat będzie, nie wiadomo kiedy

Od kilku tygodni spekulowano, że nazwisko padnie już dzisiaj, podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, przy okazji marszu "Obudź się Polsko". W Warszawie o godzinie 12:00 demonstrowało kilkanaście tysięcy osób. Z kolei według doniesień Niezależnej.pl na marszu jest ponad 140 tysięcy ludzi.

O przedstawieniu kandydata właśnie dziś mówił wiceprezes PiS Mariusz Kamiński. Później politycy dystansowali się od tej informacji. W międzyczasie mówiło się też, że kandydat pojawi się dopiero na pięciolecie rządów PO, czyli w połowie listopada.

PYTANIE Czy PiS rzeczywiście ma kandydata na premiera?

 • Tak, pewnie to znane nazwisko i PiS czeka na odpowiedni moment, by go przedstawić
 • Tak, ale to mało znana osoba, dlatego go nie przedstawiają
 • Nie mają, ale wciąż szukają kandydata, który się na to zgodzi
 • Nie wiem, czekam na ich oficjalną deklarację
Zobacz także
Komentarze (208)
Zaloguj się
 • edza4

  0

  A niby co ten kandydat na premiera ma robić,pewnie kaczyński z pochodnią wyśle go do Tuska,a ten mu powie że chce być premierem ,bo jego pryncypałowi nierówno zrobiło się pod sufitem.Najlepsza jednak będzie jakaś konkretna diagnoza dobrego specjalisty,co właściwie kaczyńskiemu dolega,ponieważ on już parę lat żyje urojeniami,plus do tego ociekający jad,który powoduje epidemię nienawiści.A tak na koniec kogo ci ludzie na tym sobotnim wiecu reprezentowali jeżeli ich było zaledwie 0,2-0,25% naszej populacji.

 • jdkonrad

  Oceniono 1 raz 1

  jak to, kto będzie??!! to oczywiste: kandydatem będzie Alik!

 • koloratura1

  Oceniono 1 raz 1

  A może JA ?

 • pan_glosny

  Oceniono 1 raz 1

  Streżyńska ???

 • jkal

  Oceniono 2 razy 0

  Genialne! Żakowski na premiera!

 • hir123

  Oceniono 3 razy 3

  Jarosław Kaczyński nie uznaje demokratycznie wybrany sejm, prezydenta i rząd. Wybrany przez prezesa premier ma sprawować niezależny ekspert. Prezes zaś będzie wydawał dekrety w uzgodnieniu z Rydzykiem i Dudą co ma być podstawą programową sprawowania władzy.

 • as474

  Oceniono 2 razy 2

  STARUCH, wypróbowany PiSowski patriota na premiera!

 • eu-antonio

  Oceniono 3 razy 3

  Stawiam na STARUCHA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje