Groźny wirus zaatakował wschodnie Niemcy, już 6,5 tys. dzieci. "Obawiamy się epidemii na skalę kraju"

28.09.2012 22:30
Norowirus wykryto o czterech osób. Czy była przyczyna dolegliwości 38 kolonistów i ich opiekunów?

Norowirus wykryto o czterech osób. Czy była przyczyna dolegliwości 38 kolonistów i ich opiekunów? (Fot. Vikketorr / Wikimedia Commons)

W kilku wschodnich krajach związkowych Niemiec co najmniej 6,5 tys. dzieci i młodzieży zakaziło się norowirusem - podaje "Spiegel". Do zakażeń doszło przypuszczalnie po spożyciu w przedszkolach i szkołach skażonych posiłków. Resort zdrowia Saksonii obawia się, że może dojść do epidemii na skalę kraju.
- Chore dzieci cierpią na ostre biegunki i wymiotują. Niektóre trafiły do szpitala - oświadczyła rzeczniczka berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zajmującego się koordynacją zwalczania epidemii.

Według przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia Turyngii chorobę wywołały prawdopodobnie skażone posiłki przygotowywane przez jedną z firm cateringowych. Firma ta dostarcza posiłki do przedszkoli, świetlic i szkół Turyngii, Saksonii, Saksonii Anhalckiej, Berlina i Brandenburgii. - Wygląda na to, że chodzi tu o chorobę wywołaną przez zainfekowaną żywność - podkreślono.

Zajrzeliśmy do kuchni przemysłowych dostawcy posiłków. Zakazaliśmy podawania niektórych artykułów spożywczych - oświadczył Ulrich Widders z brandenburskiego Ministerstwa Zdrowia.

Firma cateringowa odpiera zarzuty

Firma cateringowa Sodexo z siedzibą w heskim Ruesselsheimie zaprzecza, że dzieci zachorowały wskutek skażonego czy zepsutego jedzenia. - Do zachorowań doszło w mniej niż pięciu procentach szkół, do których dostarczamy posiłki - oświadczył rzecznik przedsiębiorstwa. Dodał, że przypuszczalnie chodzi o infekcję wywołaną norowirusem, "z czym nie mamy nic wspólnego".

Władze podały, że w placówkach szkolnych i wychowawczych "natychmiast przeprowadzono wnikliwe kontrole dokumentów dostawczych, temperatury i planów posiłków". Poza tym pobrano próbki dostarczonych posiłków, które oddano do zbadania. W kuchniach przemysłowych zaostrzono środki higieny.

Stosunkowo łagodny przebieg choroby

Dzieci poczuły się źle już we wtorek wieczorem. W Ministerstwie Zdrowia Saksonii oświadczono, że istnieje podejrzenie infekcji norowirusem. Resort wyraził obawy, że może dojść do epidemii na skalę kraju. Również wyspecjalizowany RKI potwierdził, że u niektórych chorych stwierdzono obecność norowirusa. Dotychczas zgłoszone zachorowania mają jednak w dużej mierze stosunkowo łagodny przebieg.

O sytuacji we wschodnich landach poinformowano oprócz RKI również Niemiecki Instytut Oceny Ryzyka i Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności, a także wszystkie szpitale. W Berlinie utworzono centrum koordynacyjne - poinformowała polityk CDU Emine Demirbüken-Wegner w rozmowie ze stacją RBB.

Norowirusy uważane są za jedne z bardziej niebezpiecznych wirusów. W przypadku osób osłabionych lub w starszym wieku zakażenie nimi może prowadzić do zgonów, których bezpośrednią przyczyną jest odwodnienie organizmu.

Norowirus jest bardzo zakaźny. Do infekcji może dojść poprzez kontakt z chorymi, należącymi do nich przedmiotami, wymiocinami lub fekaliami. Najczęstszymi miejscami zbiorowych zatruć pokarmowych spowodowanych norowirusem są zakłady żywienia zbiorowego.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • adambiernacki69

  0

  Judus mamonus eugenikus szczepionkus? :-)

 • paragraf-22

  0

  Gdyby to się zdarzyło w Czechach, to by powiedzieli, że żywność była z Polski...

 • porque

  0

  Przychodzi Niemcom placic za brud i sanitarne zaniedbania jakie od lat zapuszczaja w butwiejacych Niemczech.

 • jdkonrad

  Oceniono 1 raz 1

  w kilku landach to nie może być przypadek-to z pewnością celowe działanie na szerszą skalę. kiedy przyjdzie do nas? jak się przenosi?! ..i jakie powoduje skutki? jak Polacy przygotowują się na jej nadejście?!

 • szymek_50

  0

  Powinien wkroczyć jak najprędzej sanepid, by zlokalizować źródło zakażenia.

 • machiavelli12

  0

  It's Time For Money Friend :))

 • asteroida2

  Oceniono 3 razy 1

  Smutne jest to, że gdy naprawdę rozpocznie jakaś poważna epidemia, to "świadomi i znający się na rzeczy" internetowi specjaliści gromadnie zaprotestują przeciwko szczepieniom, żeby nie nabić kabzy chciwym koncernom.

  I wtedy niestety wszyscy zapłacimy za to o wiele większą cenę.

 • idol_szamrancow_po

  Oceniono 2 razy 0

  Ruda zaraza !

 • mam_kobiete

  Oceniono 4 razy 4

  "..co najmniej 6,5 tys. dzieci i młodzieży zakaziło się norowirusem..

  noroszczepionki sprzedam -

  nie czekaj aż Twoje dziecko zasmrodzi ci łazienkę, niby takie małe ale jak walnie to cały dzień do łazienki nie wejdziesz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje