Groźny wirus zaatakował wschodnie Niemcy, już 6,5 tys. dzieci. "Obawiamy się epidemii na skalę kraju"

28.09.2012 22:30
Norowirus wykryto o czterech osób. Czy była przyczyna dolegliwości 38 kolonistów i ich opiekunów?

Norowirus wykryto o czterech osób. Czy była przyczyna dolegliwości 38 kolonistów i ich opiekunów? (Fot. Vikketorr / Wikimedia Commons)

W kilku wschodnich krajach związkowych Niemiec co najmniej 6,5 tys. dzieci i młodzieży zakaziło się norowirusem - podaje "Spiegel". Do zakażeń doszło przypuszczalnie po spożyciu w przedszkolach i szkołach skażonych posiłków. Resort zdrowia Saksonii obawia się, że może dojść do epidemii na skalę kraju.
- Chore dzieci cierpią na ostre biegunki i wymiotują. Niektóre trafiły do szpitala - oświadczyła rzeczniczka berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zajmującego się koordynacją zwalczania epidemii.

Według przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia Turyngii chorobę wywołały prawdopodobnie skażone posiłki przygotowywane przez jedną z firm cateringowych. Firma ta dostarcza posiłki do przedszkoli, świetlic i szkół Turyngii, Saksonii, Saksonii Anhalckiej, Berlina i Brandenburgii. - Wygląda na to, że chodzi tu o chorobę wywołaną przez zainfekowaną żywność - podkreślono.

Zajrzeliśmy do kuchni przemysłowych dostawcy posiłków. Zakazaliśmy podawania niektórych artykułów spożywczych - oświadczył Ulrich Widders z brandenburskiego Ministerstwa Zdrowia.

Firma cateringowa odpiera zarzuty

Firma cateringowa Sodexo z siedzibą w heskim Ruesselsheimie zaprzecza, że dzieci zachorowały wskutek skażonego czy zepsutego jedzenia. - Do zachorowań doszło w mniej niż pięciu procentach szkół, do których dostarczamy posiłki - oświadczył rzecznik przedsiębiorstwa. Dodał, że przypuszczalnie chodzi o infekcję wywołaną norowirusem, "z czym nie mamy nic wspólnego".

Władze podały, że w placówkach szkolnych i wychowawczych "natychmiast przeprowadzono wnikliwe kontrole dokumentów dostawczych, temperatury i planów posiłków". Poza tym pobrano próbki dostarczonych posiłków, które oddano do zbadania. W kuchniach przemysłowych zaostrzono środki higieny.

Stosunkowo łagodny przebieg choroby

Dzieci poczuły się źle już we wtorek wieczorem. W Ministerstwie Zdrowia Saksonii oświadczono, że istnieje podejrzenie infekcji norowirusem. Resort wyraził obawy, że może dojść do epidemii na skalę kraju. Również wyspecjalizowany RKI potwierdził, że u niektórych chorych stwierdzono obecność norowirusa. Dotychczas zgłoszone zachorowania mają jednak w dużej mierze stosunkowo łagodny przebieg.

O sytuacji we wschodnich landach poinformowano oprócz RKI również Niemiecki Instytut Oceny Ryzyka i Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności, a także wszystkie szpitale. W Berlinie utworzono centrum koordynacyjne - poinformowała polityk CDU Emine Demirbüken-Wegner w rozmowie ze stacją RBB.

Norowirusy uważane są za jedne z bardziej niebezpiecznych wirusów. W przypadku osób osłabionych lub w starszym wieku zakażenie nimi może prowadzić do zgonów, których bezpośrednią przyczyną jest odwodnienie organizmu.

Norowirus jest bardzo zakaźny. Do infekcji może dojść poprzez kontakt z chorymi, należącymi do nich przedmiotami, wymiocinami lub fekaliami. Najczęstszymi miejscami zbiorowych zatruć pokarmowych spowodowanych norowirusem są zakłady żywienia zbiorowego.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • adambiernacki69

  0

  Judus mamonus eugenikus szczepionkus? :-)

 • paragraf-22

  0

  Gdyby to się zdarzyło w Czechach, to by powiedzieli, że żywność była z Polski...

 • porque

  0

  Przychodzi Niemcom placic za brud i sanitarne zaniedbania jakie od lat zapuszczaja w butwiejacych Niemczech.

 • jdkonrad

  Oceniono 1 raz 1

  w kilku landach to nie może być przypadek-to z pewnością celowe działanie na szerszą skalę. kiedy przyjdzie do nas? jak się przenosi?! ..i jakie powoduje skutki? jak Polacy przygotowują się na jej nadejście?!

 • szymek_50

  0

  Powinien wkroczyć jak najprędzej sanepid, by zlokalizować źródło zakażenia.

 • machiavelli12

  0

  It's Time For Money Friend :))

 • asteroida2

  Oceniono 3 razy 1

  Smutne jest to, że gdy naprawdę rozpocznie jakaś poważna epidemia, to "świadomi i znający się na rzeczy" internetowi specjaliści gromadnie zaprotestują przeciwko szczepieniom, żeby nie nabić kabzy chciwym koncernom.

  I wtedy niestety wszyscy zapłacimy za to o wiele większą cenę.

 • idol_szamrancow_po

  Oceniono 2 razy 0

  Ruda zaraza !

 • mam_kobiete

  Oceniono 4 razy 4

  "..co najmniej 6,5 tys. dzieci i młodzieży zakaziło się norowirusem..

  noroszczepionki sprzedam -

  nie czekaj aż Twoje dziecko zasmrodzi ci łazienkę, niby takie małe ale jak walnie to cały dzień do łazienki nie wejdziesz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje