Po raz pierwszy na Litwie mniej niż 3 mln ludzi. 13 proc. Litwinów wyemigrowało

28.09.2012 20:40
Spadek ludności Litwy w poszczególnych regionach

Spadek ludności Litwy w poszczególnych regionach (Fot. Tovel/Wikimedia Commons)

Po raz pierwszy od odzyskania przez Litwę niepodległości liczba stałych mieszkańców tego kraju spadła poniżej 3 mln. Jak podaje Litewski Urząd Statystyczny, we wrześniu na Litwie mieszkało 2 mln. 988 tys. ludzi, czyli o prawie 60 tysięcy mniej niż osiem miesięcy wcześniej.
Zdaniem demografów główną przyczyną spadku liczby mieszkańców jest emigracja. W ciągu ostatniego dziesięciolecia Litwę opuściło ponad 400 tys. osób.

Na liczbę mieszkańców ma również wpływ niski przyrost naturalny. Według szacunków w ciągu dziesięciu lat z powodu niskiego przyrostu naturalnego liczba mieszkańców spadła o kolejne 100 tys.

Litwini stanowią 84,2 proc., Polacy - 6,6 proc., a Rosjanie - 5,8 proc. mieszkańców Litwy. Polacy nadal są największą mniejszością narodową. Ponad 90 proc. Polaków mieszka w Wilnie i na terenach wokół stolicy.

Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • zebrzec

  Oceniono 1 raz 1

  czekamy z niecierpliwoscia gdy o mistrzostwo Polski w ekstraklasie spotkaja sie Legia Warszawa i jakas spolszcona nazwa Zalgirisu Wilno;)

 • nazwakontazajeta

  0

  To się nazywa: głosowanie nogami.

  Niewolnicy uciekają. Warstwy panujące zaimportują nowych w ramach "wielokulturowości".

  Gdy już wszystko spieprzą, uciekną do np. Szwajcarii albo Szeszele.

 • mariusz-boro

  Oceniono 3 razy 1

  Akurat co do Moskali, to w sumie tylko dzięki nim ta Litwa jeszcze jakoś egzystuje. To właśnie przez Litwę idzie największa część przemytu do UE z Rosji, a złodzejstwa w druga stronę. To właśnie dla Rosji jeżdżą Litewskie (częstokroć rosyjskie, tylko na lipę zarejestrowane w przyjętej przez pomyłkę do UE Litwie) firmy transportowe, a trzeba pamiętać, że co trzeci :-) Litwin to kierowca ciężarówki. Tysiące używanych samochodów, z jakich Litwini oczyszczają szroty na zachodzie idą właśnie na Rosję. Itd, itp. To tylko fragment, ale staje się jasne, że bez przemytu, handlu złomem i innych podejrzanych interesów z tak nielubianą podobno przez nich Rosją ten mały, dziwny, kradziony kraj nie ma szans istnienia. Litwini powinni zrozumieć swoje beznadziejne położenie, a jakoś do ich tępych łbów nie chce to dotrzeć. Skazani są na lizanie du.y silniejszym. Czy to faszystom, jak kiedyś, czy Moskalom.

 • szymek_50

  0

  Pan Tadeusz musi być zrozpaczony losem Polaków na Litwie.

 • mam_kobiete

  Oceniono 2 razy 2

  "...Jak podaje Litewski Urząd Statystyczny, we wrześniu na Litwie mieszkało 2 mln. 988 tys. ludzi, czyli o prawie 60 tysięcy mniej niż osiem miesięcy wcześniej. .."

  60 000 - to prawi tyle ile jest osób na demonstracji tv trwam, a później się dziwią że nie ma koncesji w innym kraju na cyfrowe nadawanie...

 • zbycholj23

  Oceniono 5 razy 5

  Propozycja dla Litwinów: uciekajcie do Polski. Tutaj są zaj...ste zarobki, państwo tak mocno opiekuje się obywatelami że tylko rodzić dzieci. A jak taki Litwin popracuje 300 lat to może nawet kupi sobie mieszkanie.

 • marek12567

  Oceniono 2 razy 2

  Cóż neoliberalizm rodem z US zbiera żniwo. W Polsce jest podobnie. Bo jak to miało być wałęsa gadał kiedyś że mamy być 2 Japonią a staliśmy się 2 Ameryką.

  swoją drogą to gdyby nie napływ emigrantów z krajów latynoskich amerykanie mieliby niż demograficzny od jakiś 30 lat. Dopiero teraz w wyniku kryzysu gospodarczego i wzrostu zamożności państw latynoskich emigracja do US już nie jest taka korzystna.

 • waldam

  Oceniono 5 razy 3

  czyli źle ale do polskiej katastrofy jeszcze im daleko

 • konto_live

  Oceniono 6 razy 4

  dziwię się,że w tym biednym nacjonalistycznym litewskim bagnie w ogóle chcą mieszkac jacyś Polacy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje