Watykańska gazeta: Jezus nie miał żony, papirus miał wywołać sensację

28.09.2012 17:43
Papirus, który odczytała prof. Karen King z Harvardu

Papirus, który odczytała prof. Karen King z Harvardu (Fot. Karen L. King AP)

Koptyjski papirus z IV wieku, sugerujący, że Jezus mógł mieć żonę, jest fałszywy - taka jest odpowiedź watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" na rękopis, zaprezentowany przez badaczkę wczesnego chrześcijaństwa Karen King z Uniwersytetu Harvarda. Na malutkim papirusie, pokazanym przez profesor King w Rzymie na kongresie dotyczącym Koptów, widnieje napis: "Jezus rzekł do nich: moja żona".
Amerykańska badaczka twierdzi, że choć tradycja chrześcijańska utrzymuje, iż Jezus nie był żonaty, to nie na ma na to żadnych konkretnych dowodów. Jej zdaniem papirus - jeśli potwierdzi się jego autentyczność - może być dowodem na to, że niektórzy wcześni chrześcijanie mogli twierdzić, że miał jednak żonę. W artykule watykańska gazeta nazwała papirus "nieudaną podróbką", przeznaczoną "na sprzedaż" i skrytykowała badaczkę za to, że urządzając konferencję prasową, by go zaprezentować, liczyła, że wywoła "sensację na całym świecie". Dziennik zwrócił uwagę na to, że rewelacje te zostały od razu zakwestionowane przez specjalistów.

Według "L'Osservatore Romano" twierdzenia profesor King mieszczą się w ramach "tendencyjnej interpretacji, będącej na usługach współczesnej ideologii, która nie ma nic wspólnego z historią antycznego chrześcijaństwa i postacią Jezusa". - W każdym razie jest to fałsz - twierdzi watykański dziennik, na łamach którego na temat papirusu krytycznie wypowiedział się także koptolog z rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza profesor Alberto Camplani. Zauważył, że profesor z Harvardu powiadomiła o swoim odkryciu w Instytucie Augustinianum, zaledwie kilka metrów od Watykanu, a światowe media poinformowały o tym w duchu powieści "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.

W opinii eksperta, media "łatwo popadły w skandalizujący ton", mając do czynienia z przedmiotem, który - jak przypomniał - nie został odnaleziony podczas wykopalisk, ale pochodzi z rynku antykwarycznego. Dlatego, zdaniem Camplaniego, konieczna jest wyjątkowa ostrożność.

Zobacz także
Komentarze (240)
Watykańska gazeta: Jezus nie miał żony, papirus miał wywołać sensację
Zaloguj się
 • szats69

  Oceniono 190 razy 158

  Co jest bardziej prawdopodobne: to czy Jezus miał żonę, czy to, że chodził po wodzie? Jakie macie dowody, że rzeczywiście chodził po wodzie? A skoro przyjęliście bez dowodów coś tak absurdalnego to dlaczego wzbraniacie się przed tak zwykłą rzeczą jak żona, która to jest niezmierzenie bardziej prawdopodobna niż chodzenie po wodzie. W tamtych czasach każdy uczen Jezusa miał żonę i dziwne żeby Jezus sam żadnej kobiety nie miał. Tylko chora ideologia katolicka zrobiła z Jezusa (z jego matki z resztą też) aseksualne postacie na skutek swoich obsesji. Tak samo ta gazeta watykanska broni bardziej ideologii niż aktów historycznych. Taka religia mogła się narodzić tylko w tamtych czasach bo jakby dzisiaj pojawił się taki Jezus to jego cuda byłyby od razu zwerryikowane, tak samo inne rzeczy, czy miał żonę czy nie. Przez to, że o Jezusie historycznym prawie nic nie wiadomo kościół katolicki był wstanie stworzyć mit i legendę. Tyle wieków wciskania ciemnoty... Człowiek to jednak ciągle ułomne zwierzę.

 • mryetan

  Oceniono 159 razy 131

  A jak by miał to co?

  Kościół przez najbliższe setki / tysiące lat będzie odszczekiwał większość głupot, w które każe dziś wierzyć swoim płatnikom (czytaj wiernym).

 • ka-mi-la789

  Oceniono 143 razy 113

  Ciekawe są te nerwowe reakcje czarnej stonki na każdą wzmiankę o małżeństwie Jezusa.

 • 1warren

  Oceniono 128 razy 98

  A co innego mogl napisac Watykan. Niech lepiej pochwala sie kretactwami z 10 przykazaniami. Moga tez opowiedziec kiedy i przez kogo pisane byly "swiete ksiegi" i co pobozni acz nieczciwi kopisci robili z tekstami, ktore im nie pasowaly.

 • asraz

  Oceniono 117 razy 81

  Jezus był chłopem, miał kuśkę, to może żył w związku partnerskim, chyba rękoczynów nie uprawiał.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 84 razy 64

  Oni juz wiedza :

  Mistrz nie mial zony , i tyle !
  A czy mial samochod , tego sie pewnie rowniez dowiemy ?

  Kosciol nie przechodzi kryzysu przywodztwa...raczej doswiadcza postepujacego uwiadu starczego.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 87 razy 63

  A po go Mu była żona,jak miał apostołow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje