"To był zamach" - incydent podczas pogrzebu Walentynowicz [WIDEO]

28.09.2012 12:20
Podczas pogrzebu wniesiono flagę z napisem

Podczas pogrzebu wniesiono flagę z napisem "To był zamach" (Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta)

Podczas pogrzebu Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu doszło do incydentu. W czasie mszy wniesiono polską flagę z napisem "To był zamach", a także baner ze zdjęciem Lecha Kaczyńskiego i napisem "Nasz prezydent".


Flagę i baner wniosło kilka starszych osób, przeszły główną nawą kościoła i stanęły w pierwszym rzędzie przed rodziną Walentynowicz. Zareagował na to wnuk legendy "Solidarności" Piotr Walentynowicz i poprosił o przejście i zajęcie miejsca w bocznej nawie. Przedtem osoby z flagą stały przed kościołem.

Uroczystości pogrzebowe Anny Walentynowicz, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, rozpoczęły się w południe od mszy żałobnej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. W mszy uczestniczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, liczni posłowie klubu PiS oraz rodziny innych ofiar katastrofy.

Po mszy syn Walentynowicz odniósł się do wczorajszych słów prokuratora Andrzeja Seremeta, który mówił, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin. Janusz Walentynowicz powiedział dziennikarzom, że nie słyszał dokładnie tej wypowiedzi. Zapewnił jednak, że dokonał identyfikacji swojej matki w Moskwie ze stuprocentową pewnością.

"Żegnamy wielkiego człowieka"

Po nabożeństwie, o godz. 14, rozpoczął się pogrzeb na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Przemawiali na nim m.in. Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. Ten pierwszy wspominał życie i walkę Anny Walentynowicz - Przyjdzie taki czas, w którym ta wielka postać będzie w Polsce doceniona tak, jak na to zasługuje. Jej życiorys był życiorysem ze stali. W całym swoim życiu była jak jedna, wielka bryła. Cały czas szła tą samą drogą. Nigdy z niej nie rezygnowała, nie sprzeniewierzyła się idei służenia innemu człowiekowi. Żegnamy wielkiego człowieka - mówił Kaczyński.

Z kolei Antoni Macierewicz żegnał legendę "Solidarności" słowami: Nie ma na niebie i na ziemi, nie ma w naszej pamięci większego obowiązku jak ten, który wynika z dążenia do prawdy o Twojej śmierci. Do prawdy o śmierci tych, którzy tam zginęli i do zrealizowania waszego przesłania. Nie ustaniemy, nie zaprzestaniemy. Z pewnością prawda ujrzy światło dzienne.

Ekshumacja na wniosek rodzin i prokuratury

W ubiegłym tygodniu prokuratorzy wojskowi przeprowadzili w Gdańsku i Warszawie ekshumacje dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej: Anny Walentynowicz i - według informacji medialnych - Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Powodem ekshumacji były wątpliwości rodziny Walentynowicz oraz Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, czy ciała obu kobiet nie zostały ze sobą zamienione. Badania genetyczne jednoznacznie wskazały, że tak się stało.

To ponowny pogrzeb legendarnej działaczki "Solidarności". Pierwszy odbył się 11 dni po katastrofie - 21 kwietnia 2010 r.

Zobacz także
Komentarze (409)
Zaloguj się
 • m.arco

  Oceniono 2 razy -2

  PO Tusk i Komorowski uprawiają politykę smoleńską w sposób najbardziej ohydny. Atakując rodziny ofiar i domagając się współczucia tylko wobec swojej niekompetencji. To odrażająca postawa i nic dziwnego, ze ludzie mają wątpliwości.

 • stanislaw50

  Oceniono 3 razy 1

  Proszę Państwa !
  Na wielkiej tragedii, tragedii i rozpaczy wielu rodzin nie uprawia się polityki. Chyba, że jest się wyjątkowym prymitywem, bądź człowiekiem zakłamanym. Jak to był zamach, to niech ci wszyscy, którzy w te brednie wierza podają do Trybunału Międzynarodowego w Strasburgu win owajców, albo ruszają "na koń, mości pseudo patrioci, na koń" i bić wroga.
  demos

 • rursens

  Oceniono 3 razy 1

  Cytuje:
  PiS taka perfidną politykę prowadzi od 2 lat. Od 2 lat dzień w dzień preparuje i rozgłasza kłamstwo smoleńskie polegające na wciskaniu społeczeństwu ciemnoty w postaci absurdalnych teorii na temat katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Początkowo była jakaś sztuczna mgła wywołana przez Rosjan, a potem pojawił się hel pogarszający widoczność i powodujący szybsze opadanie samolotu. Gdy większość społeczeństwa nie dała się nabrać na takie fantazje, główny pisowski specjalista od wypadków lotniczych ogłosił, że samolot wcale nie zderzył się z brzozą, lecz rozpadł się w locie po eksplozji dwóch ładunków wybuchowcach, zaś koronnym dowodem potwierdzającym ten fakt jest to, że generała Błasika nie było w kokpicie. Taką teorię poparli jacyś egzotyczni naukowcy, którzy do swoich „badań” nad katastrofą posłużyli się zdjęciami z dziennika telewizyjnego, bo do żadnych innych dowodów w sprawie nie mieli dostępu. W końcu wspomniany prezes-premier sam przeszedł siebie i uroczyście ogłosił, że prezydent Lech Kaczyński został zdradzony (o świcie, jakby się ktoś pytał), zaś sam zamach przygotował Putin przy współpracy z Tuskiem i Komorowskim i że jak PiS dorwie się do władzy, to wszyscy zdrajcy zostaną ukarani. W związku z tym należy się spodziewać, że dla zapewnienia prawa i sprawiedliwości w Polsce PiS przywróci karę śmierci.

  Zaś śledczy Antek wypalił z grubej rury i stwierdził, że 2 lata temu Rosja wypowiedziała Polsce wojnę, czego głupi rząd Tuska nawet nie zauważył (a może tylko udaje, że nie zauważył, bo w rzeczywistości bierze w niej udział po stronie Rosji). Tak, czy inaczej wezwał „prawdziwych” Polaków do czujności, bo w każdej chwili lub „za rok, dwa albo pięć” może nastąpić kolejny atak.

 • 3honorcia

  Oceniono 2 razy 0

  NIEDLUGO WYNIOSA JA NA OLTARZE I BEDA KAZALI SIE DO NIEJ MODLIC,POPROSTU OBLED CO CI LUDZIE WYPRAWIAJA

 • 18261826www

  Oceniono 4 razy 2

  Zydzi wierza w wartosci przekazane w starym testamencie,Chrzescijanie wierza w nowy testament,muzulmanie w koran,a sekta Radia Maryja wierzy w spiski i zamachy.- Dziwny jest ten swiat!

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  i gazetaANTYpolska reklamuje sie w ramach pogrzebuj\

  ciekawe czy takie kretynstwa odybwaja sie gdziekolwiek na swiecie, chyba tylko w SEKTACH

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  pyski tych z transparentami wypisz wymaluj kibole, prosza sie o 10 lat odsiadki bez zawieszenia

 • karmus

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce jak ktoś słyszy komuch to od razu uważa, że to złodzieje, mordercy niszczyli kraj. Dalej przypisuje się degradacje kraju komunizmowi który już nie istnieje a to nieprawda. Mydlą nam oczy teraźniejsi złodzieje. Dzielą ludzi między sobą i dzielą resztki Polski które jeszcze jakieś zostały. Najgorsze jest w tym kraju że nawet spokojnie nie pozwolą komuś odejść tylko tańczy się nad czyimś grobem i uprawia się Politykę. To jest smutne aż w żołądku ściska.

 • lipaca

  Oceniono 3 razy 3

  "W czasie mszy wniesiono polską flagę z napisem "To był zamach", a także baner ze zdjęciem Lecha Kaczyńskiego i napisem "Nasz prezydent". "

  I CO NA TO KSIADZ? PEWNIE NIC, BO ONI POLITYKA "SIE NIE ZAJMUJA".
  POWINIEN DZIADOSTWO WYPROSIC Z KOSCIOLA, ALE KIECOLOM BURDY I ROZROBY SA NA REKE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje