Rzecznik Praw Dziecka: Ukarać wszystkich winnych zaniedbań w sprawie Pucka

28.09.2012 10:46
Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak wystąpił do prokuratora generalnego, ministrów oraz lokalnej administracji nadzorującej szkolnictwo i politykę społeczną o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej osób winnych zaniedbań w Pucku.
3 lipca w mieszkającej w Pucku rodzinie zastępczej, opiekującej się pięciorgiem powierzonych i dwojgiem własnych dzieci, doszło do śmierci 3-letniego chłopca. 12 września w tej samej rodzinie zmarła jego 5-letnia siostra. Rodzice zastępczy: 32-letnia Anna C. oraz 39-letni Wiesław C. utrzymywali, że były to wypadki. Prokuratura w Pucku ustaliła jednak, że dzieci zmarły wskutek pobicia.

Michalak poinformował, że zapoznawszy się z aktami prokuratorskimi i sądowymi wystąpił do prokuratora generalnego o zbadanie sprawy "łącznie z pociągnięciem do odpowiedzialności dyscyplinarnej osób, których zaniechanie przyczyniło się do zagrożenia życia dzieci".

Pracownicy jego biura skontrolowali cztery instytucje, rozmawiali z 28 osobami, które miały informacje na temat dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej C.

- Żadna z tych instytucji nie wykazała się dbałością o dobro dzieci - powiedział Michalak.

Kontrola wykazała m.in., że niekompletny był wywiad środowiskowy przy kwalifikacji rodziny C., brak było opinii ze szkoły, opinii pedagoga i sąsiadów.

Zaznaczył, że dzieci nie otoczono właściwą opieką. - Dzieci były przedmiotami tych działań. Wsparcie psychologiczne udzielane dzieciom było na poziomie minimalnym - dodał.

Michalak mówił, że 22 maja Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie miało informacje o stosowaniu przemocy wobec dzieci. Tymczasem - jak podkreślił - zespół ds. pieczy zastępczej zebrał się dopiero 31 lipca, choć jedno dziecko zmarło 3 lipca.

- Nie było refleksji, że te doniesienia mogą być prawdziwe - powiedział Michalak.

Komentarze (32)
Rzecznik Praw Dziecka: Ukarać wszystkich winnych zaniedbań w sprawie Pucka
Zaloguj się
 • fedorczyk4

  Oceniono 47 razy 41

  I co z tego wyniknie? Bo jak dla mnie po pierwsze wypie.... na zbity pysk wszystkich urzedasow majacych chocby w najmniejszym stopniu do czynienia z ta sprawa, a nastepnie prokuratura i wiezienie dla bardziej odpowiedzialnych, a pozbawienie prawa do zajmowania stanowisk w administracji publicznej dla mniej

 • antybiurokrata

  Oceniono 34 razy 30

  Odpowiedzialności "dyscyplinarnej", gnojku? Co, trzynastej pensji nie dostana?

  W ramach wiezow rodzinnych, "funkcjonariuszki" ustawily swoja rodzinkę aby brala kase za przyjecie dzieci, lamiac przy tym wszystkie prawa. Jak dzieci plakaly bo byly glodne to je zakatowano na smierc.

  Biurwy powinny pójść to pierdla na 10 lat tak jak to przewiduje prawo - ktore niestety nigdy nie jest stosowane bo sędzia tez biurwa:

  ************
  Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  § 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.
  ************

  Do tego powinny byc dodane przyczynienie sie do zabójstwa:

  ************
  Art. 18. § 1. Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu.

  § 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.

  § 3. Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.
  ************

  Wypisz, wymaluj Art 18, § 3

  Czyli, w teorii prawo surowo karze urzednikow naduzywajacych wladze a w praktyce kazda uposledzona skorumpowana biurwa to krolewna z immunitetem bo to wszystko jedna i ta sama "smietanka"

  Jeżeli po czymś takim biurwy nie pojda do pierdla to każdy prokurator i sędzia powinien byc uznany za takie samo nasienie czym byli sędziowie Generalnej Guberni. Innego wyjścia nie ma bo te chamy po prostu sobie robią kpiny z nas i z prawa.

 • jamagducha

  Oceniono 33 razy 27

  Nic mnie tak nie przeraża na tym świecie jak cierpienie dzieci. Nienawidzę tych, którzy krzywdzą dzieci, w tym również odpowiedzialnych za to urzędasów. NIENAWIDZĘ WAS!

 • puzonik48

  Oceniono 32 razy 22

  Oczywiście ,że te bezmyślne i nieodpowiedzialne biurwy są współwinne śmierci tych dwojga dzieci i powinny być sądzone na równi z zabójstwami .

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 17 razy 13

  Czy rzecznik ma w klapie order uśmiechu, czy sam może sobie przyznał jakieś odznaczenie za wybitne osiągnięcia na polu ochrony praw dzieci?

 • wezyronly

  Oceniono 13 razy 11

  Te instytucja są powołane tylko po to, aby dać zatrudnienie znajomym! Nie spełniają swej roli zupełnie1

 • crazy_fan

  Oceniono 10 razy 10

  Trochę wiem na temat pracy jednego z pobliskich PCPR-ów. Urzędniczki przymykają oko na nieprawidłowości wobec dzieci w nieodpowiedzialnych rodzinach zastępczych; zbywają troskliwe rodziny zastępcze zwracające się do nich z problemami dotyczącymi dzieci; jako psycholog zatrudniony jest nieodpowiedzialny neurotyk; prawniczka dba tylko i wyłącznie o obronę dobrego wizerunku urzędniczek. To jest istna stajnia Augiasza, szanowny Panie Rzeczniku!

 • ganro

  Oceniono 10 razy 8

  Urzędasów zacząć wsadzać do więzienia, zlikwidować MOPS-y dostarczające pieniądze pijaczkom i urzedasom a zamiast tego podwyższyć kwotę podatku przekazywanego instytucjom charytatywnym do 2% i wprowadzić karę śmierci dla morderców dzieci!

  zmieleni.pl

 • adherent1

  Oceniono 7 razy 5

  Jeżeli aż cztery instytucje działały źle to system nie funkcjonuje.
  Jeżeli nie było wcześniejszych ostrzeżeń że system funkcjonuje źle
  odpowiedzialny jest właśnie pan Marek Michalak - rzecznik.
  Samo karanie to populizm. Społeczeństwu potrzebna jest
  pewność że taka zbrodnia nie ma prawa wydarzyć się w przyszłości!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje