Rzecznik Praw Dziecka: Ukarać wszystkich winnych zaniedbań w sprawie Pucka

28.09.2012 10:46
Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak wystąpił do prokuratora generalnego, ministrów oraz lokalnej administracji nadzorującej szkolnictwo i politykę społeczną o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej osób winnych zaniedbań w Pucku.
3 lipca w mieszkającej w Pucku rodzinie zastępczej, opiekującej się pięciorgiem powierzonych i dwojgiem własnych dzieci, doszło do śmierci 3-letniego chłopca. 12 września w tej samej rodzinie zmarła jego 5-letnia siostra. Rodzice zastępczy: 32-letnia Anna C. oraz 39-letni Wiesław C. utrzymywali, że były to wypadki. Prokuratura w Pucku ustaliła jednak, że dzieci zmarły wskutek pobicia.

Michalak poinformował, że zapoznawszy się z aktami prokuratorskimi i sądowymi wystąpił do prokuratora generalnego o zbadanie sprawy "łącznie z pociągnięciem do odpowiedzialności dyscyplinarnej osób, których zaniechanie przyczyniło się do zagrożenia życia dzieci".

Pracownicy jego biura skontrolowali cztery instytucje, rozmawiali z 28 osobami, które miały informacje na temat dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej C.

- Żadna z tych instytucji nie wykazała się dbałością o dobro dzieci - powiedział Michalak.

Kontrola wykazała m.in., że niekompletny był wywiad środowiskowy przy kwalifikacji rodziny C., brak było opinii ze szkoły, opinii pedagoga i sąsiadów.

Zaznaczył, że dzieci nie otoczono właściwą opieką. - Dzieci były przedmiotami tych działań. Wsparcie psychologiczne udzielane dzieciom było na poziomie minimalnym - dodał.

Michalak mówił, że 22 maja Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie miało informacje o stosowaniu przemocy wobec dzieci. Tymczasem - jak podkreślił - zespół ds. pieczy zastępczej zebrał się dopiero 31 lipca, choć jedno dziecko zmarło 3 lipca.

- Nie było refleksji, że te doniesienia mogą być prawdziwe - powiedział Michalak.

Komentarze (32)
Zaloguj się
 • zbycholj23

  0

  Urząd RPD jest tak samo potrzebny jak zbędny urząd utworzony przez Tuska dla Pitery.

 • glizelda

  0

  WYWALIC Z PRACY BO TYLKO STOLKI ZAJMUJA BEZDUSZNE KUKLY! A TYCH SUKISYNOW TO DO SMIERCI ZAMKNAC W CIEZKIM WIEZIENIU A NAJPIERW TO POWINA BYC CHLOSTA NA RYNKU W PLUCKU! ZA ZLABO KARZA NASZE SADY!

 • anty-lady

  Oceniono 2 razy 2

  Zadano mi w tej sprawie ciekawe pytanie: skoro można dać 2,5 tys na dziecko rodzinie/osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka /5 dzieci plus/ to dlaczego nie można dać tych pieniędzy matce 5-orga dzieci?

 • jamj

  Oceniono 2 razy 2

  Te wszystkie Ośrodki Pomocy Społecznej, Centra Pomocy Rodzinie itp., to w zdecydowanej większości towarzystwa wzajemnej asekuracji mające interes tych, którym powinni służyć, głęboko w dupie. Gwoli ścisłości nie za bardzo odbiegają od poziomu innych instytucji "użytku publicznego", które również służą głównie same sobie i osobom gwarantującym rewanż. Bez zdecydowanej przebudowy systemu rekrutowania, nadzorowania i rozliczania instytucji Państwa nie ma co liczyć na poprawę.
  Doraźne i sporadyczne "akcje" niczego nie rozwiążą, a na zmiany systemowe nie ma co liczyć, bo taki stan rzeczy leży w interesie rządzących, bez względu na opcję polityczną. Czymś przecież trzeba nagradzać Biernych Miernych ale Wiernych. Najprościej państwowymi synekurami...

 • peloxxx

  Oceniono 1 raz 1

  Czego sie nie dotknie to syf malaria urzedas na urzedasie od gminy po ministerstwa i jeszcze burdel w burdelu nierob na nierobie siedzi i doi kase a swoje obowiazki to ma tam gdzie slonce nie dochodzi wiec mamy to co mamy

 • malwina.3

  Oceniono 1 raz 1

  Ilez te biedne dzieci musialy wycierpiec. Wyrok dla mordercow i wszystkich, ktorzy sie do tej tragedii przyczynili powinien byc przykladnie wysoki.

 • marcinszulc

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się okazuje, to nie tylko łapówki powstrzymują Państwo przed skutecznym stosowaniem prawa (vide Amber Gold), ale i zwykła głupota, indolencja i lenistwo.

 • honorowy1940

  Oceniono 2 razy 2

  I TAK WSZYSCY PISOWCY WIEDZĄ ŻE TO WINA TUSKA I JEGO RZĄDU I TRZEBA GO ZA TO ODWOŁAĆ!!!!!

 • cwanybolek

  Oceniono 3 razy 3

  "Żadna z tych instytucji nie wykazała się dbałością o dobro dzieci"
  No nie do wiary - czyżby nikt w Bolandzie nie zdawał sobie sprawy z tego o czyje dobro urzędasy dbaj najbardziej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje