Komu jest potrzebny Instytut Wymiaru Sprawiedliwości? Utrzymanie: ponad 3 mln zł rocznie

Co dalej z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości? W piątek ma być nowy statut. Potem konkurs na dyrektora - czytamy w "Gazecie Wyborczej". - Każde nowe kierownictwo resortu zastanawiało się, czy nie zlikwidować Instytutu, ale trwamy. Bo jesteśmy ważni i potrzebni - twierdzi jego obecny dyrektor prof. Andrzej Siemaszko.
IWS mieści się w rokokowym Pałacyku Wessla przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Podlega ministrowi sprawiedliwości. Rocznie kosztuje 3,3 mln zł. Szyld IWS pewnie zostanie, ale ministerstwo zapowiada jego głęboką zmianę. Najbardziej znana i ceniona publikacja to "Atlas przestępczości" (w przygotowaniu jest piąta edycja), a także opracowanie sędziego Jacka Sadomskiego o ochronie dóbr osobistych (jego doktorat).

- Każde nowe kierownictwo resortu zastanawiało się, czy nie zlikwidować Instytutu, ale trwamy. Bo jesteśmy ważni i potrzebni - twierdzi dyr. IWS prof. Andrzej Siemaszko.

- IWS jest anachronicznym pomysłem. Wątpliwa jest przydatność prac instytutu dla kreowania jakiejś polityki ministra. Jego dokonania nawet na tle polskiej, nie mówiąc o europejskiej nauce, są minimalne - ocenia były wiceminister sprawiedliwości (do marca 2011) Jacek Czaja, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Cały tekst w piątkowej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (43)
Komu jest potrzebny Instytut Wymiaru Sprawiedliwości? Utrzymanie: ponad 3 mln zł rocznie
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 58 razy 48

  Takich "instytutów", których jedynym celem jest zapewnienie stołków "zasłużonym" jest w Polsce na pęczki. Sztandarowym jest IPN.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 32 razy 32

  Na pytanie "Komu potrzebny jest ten instytut" odpowiedź jest oczywista:
  beneficjentom tych 3 mln zł rocznie.
  Ile jeszcze tych darmozjadów się w tym kraju ukrywa w Agencjach, Instytutach...?
  Dla czego mamy ich utrzymywać, jaka jest wartość społeczna ich "pracy" ??????

 • avatar70

  Oceniono 13 razy 13

  Moze macie jakies wolne wakaty ??? Niestety w mojej rodzinie nie mam zadnego polityka ale swietnie sie podlizuje i obiecuje pic kawke i palaszowac ciasteczka jednoczesnie ocieplajac fotelik swoim doopskiem ... A wynagrodzenie ??? oj panowie jakos sie dogadamy ..za ciezka prace przeciez nalezy sie lepiej..

 • japolak

  Oceniono 12 razy 10

  Zanim Miller został premierem, organizował w Sejmie konferencję na temat walki z korupcją. Pewien profesor zaproponował powołanie Instytutu Badań nad Korupcją. Scenicznym szeptem komentowałem, że będą doktoraty z korupcji, Kwaśniewski jako prezydent wręczać będzie nominacje na profesora nauk korupcyjnych. Ale też bardziej serio na stwierdzenia iż trudno przyłapać na korupcji odpowiadałem biblijnie "po owocach ich poznacie..." Za decyzje rażąco naruszające prawo i zasady ekonomii powinien być "wilczy bilet" z administracji - niezależnie czy powodem była korupcja czy głupota. Ten postulat dalej aktualny.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 10 razy 10

  instytut popezetpeerowskiego pawia i bezmyślnych bab w urzędach przeżerających ludzkie pieniądze za drukowanie papierecków

 • stasieczek5

  Oceniono 7 razy 7

  Już dawno zostało stwierdzone, że SPRAWIEDLIWOŚCI NIE MA - istnieje tylko jej WYMIAR.
  Stąd konieczność istnienia Instytutu...

 • czerwonylech

  Oceniono 6 razy 6

  Prawo jest przegniłe i sprochniałe, sadów od diabła i trochę, wyroki mozna odwolywac przez lata, jak s aplecy, Ambery Goldy mogą kraść setki milionów i miliardy, biede pakuje sie do celi na lata. I rzeczywiscie, po co na co komu jakiś Instytut Sprawiedliwosci? To brzmi, jak u Orwella. No cóż, jest kasa, sa wyplaty pensji, nagrody, premie, odprawy, kolesie, szafa gra. Cały kraj to Instytut Sprawiedliwosci. Alem oczywiscie, jest to ocena Kandyda czyli Prostaczka.

 • wuem43

  Oceniono 4 razy 4

  To jest jedna z wielu przechowalni kolesi niedaczników,cwaniaków i lizusów. Komu to potrzebne? Rządzącym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje