Komu jest potrzebny Instytut Wymiaru Sprawiedliwości? Utrzymanie: ponad 3 mln zł rocznie

28.09.2012 06:00
Co dalej z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości? W piątek ma być nowy statut. Potem konkurs na dyrektora - czytamy w "Gazecie Wyborczej". - Każde nowe kierownictwo resortu zastanawiało się, czy nie zlikwidować Instytutu, ale trwamy. Bo jesteśmy ważni i potrzebni - twierdzi jego obecny dyrektor prof. Andrzej Siemaszko.
IWS mieści się w rokokowym Pałacyku Wessla przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Podlega ministrowi sprawiedliwości. Rocznie kosztuje 3,3 mln zł. Szyld IWS pewnie zostanie, ale ministerstwo zapowiada jego głęboką zmianę. Najbardziej znana i ceniona publikacja to "Atlas przestępczości" (w przygotowaniu jest piąta edycja), a także opracowanie sędziego Jacka Sadomskiego o ochronie dóbr osobistych (jego doktorat).

- Każde nowe kierownictwo resortu zastanawiało się, czy nie zlikwidować Instytutu, ale trwamy. Bo jesteśmy ważni i potrzebni - twierdzi dyr. IWS prof. Andrzej Siemaszko.

- IWS jest anachronicznym pomysłem. Wątpliwa jest przydatność prac instytutu dla kreowania jakiejś polityki ministra. Jego dokonania nawet na tle polskiej, nie mówiąc o europejskiej nauce, są minimalne - ocenia były wiceminister sprawiedliwości (do marca 2011) Jacek Czaja, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Cały tekst w piątkowej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (43)
Zaloguj się
 • ej_ski

  0

  Takich grzybów w otoczce władzy jest wiele, o wiele za dużo. Kolejne rządy i efekty tego rządzenia, to podatki w górę, akcyza w górę itd, itd, żeby takie efemerydy do zatrudniania mogły funkcjonować, a rząd w swym sielskim, anielskim bycie mógł trwać. Budżet państwa wg rządzących, temu służy, a mieszkający w tym kraju, za swój obowiązek mają go spontanicznie uzupełniać!

 • szeryf241_0

  Oceniono 1 raz 1

  Następna przechowalnia fekali jak ipn

 • wuem43

  Oceniono 4 razy 4

  To jest jedna z wielu przechowalni kolesi niedaczników,cwaniaków i lizusów. Komu to potrzebne? Rządzącym.

 • 123jna

  Oceniono 2 razy 2

  Natychmiast zlikwidowac, niepotrzebna synekura urzednicza. Prawnicy - do sadow. Biedny kraj nie moze sobie pozwolic aby jak Grecja utrzymywac rodziny wazniakow.

 • czerwonylech

  Oceniono 6 razy 6

  Prawo jest przegniłe i sprochniałe, sadów od diabła i trochę, wyroki mozna odwolywac przez lata, jak s aplecy, Ambery Goldy mogą kraść setki milionów i miliardy, biede pakuje sie do celi na lata. I rzeczywiscie, po co na co komu jakiś Instytut Sprawiedliwosci? To brzmi, jak u Orwella. No cóż, jest kasa, sa wyplaty pensji, nagrody, premie, odprawy, kolesie, szafa gra. Cały kraj to Instytut Sprawiedliwosci. Alem oczywiscie, jest to ocena Kandyda czyli Prostaczka.

 • puzonik48

  Oceniono 2 razy 2

  Czytam , "Instytut Wymiaru Sprawiedliwości istnieje od 1990 r.

  IWS jest wiodącą placówką naukową w dziedzinie harmonizacji prawa polskiego z międzynarodowymi standardami prawnymi, w tym zwłaszcza z wymogami normatywnymi Unii Europejskiej.

  IWS prowadzi ponadto - jako jedyna placówka naukowa w kraju - stałe badania empiryczne praktyki sądowej i prokuratorskiej oraz monitoring trendów przestępczości, polityki kryminalnej oraz tendencji w funkcjonowaniu całego wymiaru sprawiedliwości."
  Jaki z wyznaczonych wyżej celów osiągnął ?Jak żaden to zlikwidować!

 • ciemnywsiok

  Oceniono 2 razy 2

  Czytając poprzednie opinie ciężko cokolwiek dodać,może tylko tyle ode mnie:proponuję stworzyć jeszcze,jak w starym dowcipie,instytut do spraw bananów,na pewno jest równie niezbędny jak Instytut wymiaru sprawiedliwości.

 • welarg

  Oceniono 1 raz -1

  Likwidacja instytutu to głupi pomysł. Instytut powinien istnieć i utrzymywać się z ekspertyz prawnych i z grantów, a także z pomocy w przygotowywaniu grantów przez różne podmioty.
  Dotacja powinna dotyczyć jedynie utrzymania bibloteki, z której zasobów powinni móc korzystać także prawnicy spoza instytutu.

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy -2

  POwołajmy do życia Instytut Spełniania Obietnic z Expose Donalda Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje