Jest prawie 16 tys. wierzycieli Amber Gold. Wartość zobowiązań to ok. 700 mln

27.09.2012 21:31
Oddział Amber Gold w Krakowie

Oddział Amber Gold w Krakowie (Fot. Daniel Staniszewski / Agencja Gazeta)

Gdański sąd poinformował w czwartek, że łączna liczba wierzycieli Amber Gold sp. z o.o. w Gdańsku wynosi co najmniej 15 964, a wartość wymagalnych zobowiązań to ok. 700 mln zł. Wartość majątku spółki wolnego od zabezpieczeń to ok. 50 mln zł.
W czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ przedstawił uzasadnienie swojego postanowienia sprzed tygodnia o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Amber Gold spółki z o.o. w Gdańsku.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski, "orzekając o upadłości Amber Gold sp. z o.o., sąd wskazał w uzasadnieniu, że zgodnie ze sprawozdaniem zarządcy przymusowego łączna liczba wierzycieli Amber Gold spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Gdańsku jest nie mniejsza niż 15 964".

Majątek wolny od zabezpieczeń - 50 mln zł

- Wartość łączna wymagalnych zobowiązań spółki oscyluje wokół kwoty 700 mln zł, a łączna wartość majątku dłużnika wolnego od zabezpieczeń zamyka się kwotą prawie 50 mln zł - poinformował Adamski.

Jak podał, "dodatkowo dłużnikowi (spółce Amber Gold w upadłości) przysługują należności z tytułu udzielonych pożyczek, zwrotu podatku dochodowego od osób prawnych oraz depozytu z tytułu kart płatniczych za paliwo w łącznej kwocie ponad 47 mln zł.

Adamski poinformował, że "szacunkowa wartość majątku spółki ustalona na dzień złożenia sprawozdania zarządcy przymusowego (15 września) wynosi ponad 105 mln zł". Jako najważniejsze składniki majątku wymieniono: nieruchomości, metale szlachetne, pojazdy, ruchomości, gotówkę, kwoty zabezpieczone przez prokuraturę i przez komornika oraz udzielone pożyczki i nadpłacony podatek dochodowy za rok 2010.

W ocenie zarządcy przymusowego spółki szacowane koszty postępowania upadłościowego - przy założeniu, że postępowanie potrwa 36 miesięcy - wyniosą ponad 5,5 mln zł.

Wierzyciele mają czas do 25 grudnia

Wierzyciele Amber Gold muszą zgłosić swoje wierzytelności do sędziego komisarza w sądzie w Gdańsku do 25 grudnia. Termin wynika z daty opublikowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym postanowienia o ogłoszeniu upadłości spółki Amber Gold.

Według informacji Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, do 25 września wpłynęło łącznie 7 766 zawiadomień od osób, które podejrzewają, że w związku z zawarciem umów o lokaty terminowe z firmą Amber Gold popełniono na ich szkodę przestępstwo doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie przekraczającej 376 mln zł.

17 sierpnia prezes Amber Gold Marcin P. usłyszał sześć zarzutów, w tym prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej. 29 sierpnia śledczy postawili Marcinowi P. zarzut oszustwa znacznej wartości. Śledczy przyjęli, że P. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc ze swojej działalności stałe źródło dochodu, za co grozi do 15 lat więzienia. 30 sierpnia szef Amber Gold trafił do aresztu. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów zachęcała wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Zobacz także
Komentarze (67)
Jest prawie 16 tys. wierzycieli Amber Gold. Wartość zobowiązań to ok. 700 mln
Zaloguj się
 • hejar

  Oceniono 51 razy 41

  Parę dni temu było 300mln.Jeśli będzie w takim tempie rosło to do 25 grudnia wzrośnie do 300mld PLN!

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 41 razy 29

  Wierzytelności rosną...
  Ci co wpłacili są w ostatniej kolejności do odzyskania.
  Sponsorowani mają zwrócić kasę...
  tylko nasz ulubiony kościółek milczy o darowiznach...

 • seboc

  Oceniono 41 razy 21

  Wystarczy, że ZUS i syndyk się na sprzedaży majątku obłowią.
  Państwo prawa, ku....

 • malwina.3

  Oceniono 11 razy 11

  Wartosc zadluzenia 700 mln a wartosc majatku spolki to 50 mln. Gdzie jest reszta? W Szwajcarii? Zlodziej powinien oddac co do grosza wszystkim poszkodowanym ( i nie obchodzi mnie to, czy ktos powinien w Amber Gold lokowac pieniadze czy tez nie). To jest bezczelna kradziez i taki cwaniak musi byc dotkliwie ukarany.
  Do konca zycia powinien splacac ukradziona kase, jak nie ma - to do kopalni i zostawiac mu tylko na chleb i wode.

 • lisowski.piotr

  Oceniono 14 razy 6

  Jak można się dopisać do listy nie mając dowodów że się wpłaciło pieniądze ?
  bo jak dla mnie to tak właśnie jest, za chwilę okaże się że ci co dostaną pieniądze z amber to wcale tam pieniędzy nie wpłacili.

 • dziwny22

  Oceniono 7 razy 5

  A teraz likwidator i spółka zarobią 5 milionów za nic, gdyż ich robotę mógłby wykonać młody bezrobotny prawnik za jedną setną tej kwoty, ale nikomu nie wpadłyby beneficja do kieszonek i wszyscy młodemu rzucaliby kłody pod nogi i to "bezinteresownie". Cóż to za kraj ta moja ojczyzna? Jest coraz gorzej, a odpowiedzialnych i winnych za to brak.

 • avatar70

  Oceniono 4 razy 4

  Z kazda nastepna tego typu wiadomoscia zaczynam "chyba" nabierac szacunku i pomalu zazdroszcze temu typowi Marcinkowi P .. jezeli byl tak cwany aby zmajstrowac takie cos jak Amber Gold nie mozna nie pomyslec ze nie zabezpieczyl sie na przyszlosc .. i co ze posiedzi te 15 lat na koszt podatnika gdy wyjdzie ma wszystko i wszystkich w Doopie nie pojdzie przeciez do pracy .. tylko kupi se chlopak domek w ktoryms z "egzotycznych" panstw i ma spokojne zycie ..
  Za to co zrobil jesli nie ma kasy do odania panstwo polskie powinno zagwarantowac mu pobyt staly w specjalnym zakladzie i prace od rana do wieczora a to co zarobi .. niech oddaje a jak mu zycia nie starczy ...hmmm trudno
  ALE TO POLSKA WLASNIE..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje