Watykan osądzi kamerdynera papieża za kradzież dokumentów. Według prawa sprzed 123 lat?

27.09.2012 21:31
Papież Benedykt XVI, niżej jego - jeszcze - kamerdyner Paolo Gabriele

Papież Benedykt XVI, niżej jego - jeszcze - kamerdyner Paolo Gabriele (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Cztery lata więzienia grożą byłemu papieskiemu kamerdynerowi Paolo Gabriele, oskarżonemu o kradzież tajnych dokumentów z apartamentu Benedykta XVI. Sądzić będzie go wymiar sprawiedliwości Watykanu. Benedykt XVI może w każdej chwili ułaskawić sądzonych.
Informację o grożącej kamerdynerowi karze podano w Watykanie na dwa dni przed rozpoczęciem procesu przed trybunałem Stolicy Apostolskiej. W tym samym procesie na ławie oskarżonych zasiądzie pomocnik majordomusa - informatyk, który pracował w Sekretariacie Stanu Claudio Sciarpelletti.

Watykan użyje prawa sprzed ponad 100 lat

Na konferencji prasowej przedstawiciel watykańskiego wymiaru sprawiedliwości Giovanni Giacobbe wyjaśnił, że w procesie tym wykorzystane będą kodeks karny z 1889 roku i kodeks postępowania karnego z 1913 roku. Oba obowiązywały w przeszłości we Włoszech. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że Benedykt XVI może w każdej chwili ułaskawić sądzonych. Wiadomo już, że Gabriele poprosił o to papieża w liście.

Przewodniczącym składu sędziowskiego będzie 69-letni prezes trybunału państwa watykańskiego Giuseppe Dalla Torre, doktor prawa kanonicznego i jego wykładowca, komentator włoskiego dziennika katolickiego "Avvenire". Dwaj pozostali sędziowie to Paolo Papanti-Pelletier i Venerando Marano. Oskarżycielem będzie watykański promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora Nicola Picardi. Oskarżeni będą mieli po jednym obrońcy. Jeden z dwóch adwokatów Paolo Gabriele zrezygnował wcześniej z tej funkcji w związku ze sporem na temat linii obrony.

Watykan: Nie mamy możliwości ścigania dziennikarza, który ujawnił dokumenty

Wymiar sprawiedliwości Stolicy Apostolskiej przyznał jednocześnie, że nie ma prawnych możliwości ścigania włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego, który na wiosnę opublikował książkę zawierającą dziesiątki tajnych dokumentów wykradzionych z Watykanu, wśród nich poufnych listów kościelnych hierarchów do papieża i zaszyfrowanych not dyplomatycznych. Materiały te Nuzzi otrzymał właśnie od papieskiego majordomusa.

Według nieoficjalnych informacji włoskich mediów zeznania w sali watykańskiego sądu może złożyć osobisty sekretarz Benedykta XVI ksiądz Georg Gaenswein. Nie wyklucza się, że zeznawać będą także trzy świeckie kobiety, prowadzące apartament papieża.

"Widział, jak wiele złych rzeczy dzieje się wokół papieża"

Agencja ANSA podała w czwartek, powołując się na rodzinę kamerdynera, oczekującego na proces w areszcie domowym w mieszkaniu za Spiżową Bramą, że ma on nadzieję, że podczas rozprawy będzie mógł przedstawić pobudki, jakie nim kierowały. Według najbliższych majordomusa dopuścił się on tego czynu "widząc, jak wiele złych rzeczy dzieje się wokół papieża". W nagranym zimą wywiadzie telewizyjnym Gabriele przyznał, że chciał pomóc Benedyktowi XVI.

Obecny stan kamerdynera, aresztowanego w maju, rodzina określiła jako "psychiczne wyczerpanie".

Zobacz także
Komentarze (53)
Watykan osądzi kamerdynera papieża za kradzież dokumentów. Według prawa sprzed 123 lat?
Zaloguj się
 • rojberek

  Oceniono 38 razy 28

  LOL! Kościół będzie sędzią w swojej sprawie! To się nazywa sprawiedliwy sąd! ROTFL ;-)

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 31 razy 25

  Skoro Benek tak trzesie kiecka wiec widocznie boja sie o zawartosc tych dokumentow...Nie od dzis wiadomo,ze swieci nie sa,a zyciorysy starczyly by na dlugometrazowy film....Widzisz Benek - trzeba bylo samemu klucz noisc :)

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 18 razy 18

  to pikuś w porównaniu z tym że w Watykanie cały czas obowiązuje prawo według którego można legalnie współżyć z dzieckiem które ukończyło 12 lat.
  wiadomosci.onet.pl/swiat/legalny-seks-z-12-letnimi-dziecmi-w-watykanie,1,3570020,wiadomosc.html
  dlatego sporo zboków w sukienkach chroni się właśnie u papy.

 • misiak_spasiony

  Oceniono 32 razy 18

  Dobrze że nie połamią go kołem, a potem zwłoki spalą na stosie. To takie katolickie...
  Bo sukienkowi dostali by katoorgazmu.

 • a-theist

  Oceniono 17 razy 9

  zagwostka

  jesli papiez mowi ze bog jest a po smierci idzie sie do nieba
  a stephen hawking mowi ze boga i nieba nie ma
  to czy mozna powiedziec ze obaj maja racje i ze obaj sa madrzy?

  ja twierdze ze jeden jest idiota i tylko od nas zalezy po ktorej stronie stajemy...

  STOP RELIGIOM

 • plorg

  Oceniono 47 razy 9

  "Watykan użyje prawa sprzed ponad 100 lat"

  Jeżeli prawo jest dobre to może i mieć 1000 lat.
  Dla Gazetki in nowsze prawo tym lepsze.

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 14 razy 6

  Ale o co chodzi z tymi 123 latami?

  Dla instytucji mającej ciągłość prawną od 4 wieku n.e. to nic......

 • wyksztalciuch.jeden

  Oceniono 3 razy 3

  123 lata wstecz to jeszcze całkiem nowocześnie jak na tę instytucję. W zakresie nauki są dobre kilkaset lat do tyłu, na szczęście uznali już, że Galileusz miał jednak rację...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje