Gowin: Polskie prawo nie pozwala na otwieranie trumien. To nie był zakaz Arabskiego

27.09.2012 17:32
Jarosław Gowin w Sejmie

Jarosław Gowin w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski nie wydał ani nie przekazał nikomu polecenia zakazującego otwierania trumien ofiar katastrofy Tu-154M - zapewnił w Sejmie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - Zakaz taki wynika wprost z polskich przepisów - stwierdził.
- Co do kwestii tak żywo poruszanej w ostatnich dniach, zwłaszcza przez część posłów opozycji, a więc możliwości otwierania trumien ofiar tragedii - zostałem poinformowany, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Tomasz Arabski) nie wydał i nie przekazał nikomu polecenia zakazującego otwierania trumien ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział Gowin, przedstawiając posłom informację o działaniach po katastrofie. - Podkreślam, nie wydał i nie przekazał nikomu takiego polecenia - oświadczył minister sprawiedliwości.

- To z polskich przepisów prawa wynika wprost zakaz otwierania trumien - powiedział Gowin. Powołał się na rozporządzenie ministra zdrowia ws. postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. - Przypisywanie decyzyjności w tym zakresie szefowi KPRM w sytuacji, gdy przepisy prawa są jasne, jest - w mojej ocenie mówiąc najdelikatniej - chybione i chyba trzeba powiedzieć, że jest podyktowane względami politycznymi - mówił minister sprawiedliwości.

Gowin podkreślił, że na mocy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi "przenoszenie lub przewożenie zwłok w otwartych trumnach jest zabronione". Dodał, że według rozporządzenia "po złożeniu zwłok w trumnie i przymocowaniu wieka trumny nie wolno jej otwierać". Minister cytował także fragment rozporządzenia mówiący, że "po przewiezieniu zwłok na miejsce przeznaczenia chowa się je niezwłocznie bez otwierania trumny".

Podkreślił, że przepisy w tej sprawie potwierdza orzecznictwo, które stwierdza, że transport zwłok do domu pogrzebowego odbywa się tylko w zamkniętej trumnie, a jej otwarcie jest zabronione. Minister powołał się tu na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z kwietnia 2004 roku.

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  0

  Prawo jest prawem.Ale otwieranie trumien ze zwłokami ofiar katastrofy lotniczej to już horror(Fakt/Deresz:poszukiwano głowy Pani Prezydentowej!!!)

 • igel1

  Oceniono 2 razy 2

  ..jak pan Gowin traktuje prawo juz slyszalem z jego wlasnych ust....zenada.
  Tzn RUSKIE prawo nadal wazniejsze niz wlasne polskie...!?

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  "Gowin: Polskie prawo nie pozwala na otwieranie trumien. To nie był zakaz Arabskiego"

  Ale ten caly gowin, to zdaje sie ten minister co to powiedzial, ze prawo ma w dupie? To co opinia kogos takiego w dziedzinie prawa ma obchodzic?!?
  Co za poj...ny kraj - minister sprawiedliwosci ma prawo w dupie, minister zdrowia ma zdrowie obywateli w dupie, to moze zrobic ministerstwo... dupy? - wtedy bedzie wszystko na miejscu i semantycznie poprawne.

 • dyletant100

  0

  a skad to prawo? od aniolkow? ale govin gupi i tak nie wie

 • dyletant100

  0

  gupi govin

 • majek-1348

  Oceniono 1 raz 1

  Widocznie kiedyś wsadzono rozum do trumny i go zakopano.
  Każdy przepis powinien czemuś służyć.
  Zakaz otwierania trumien powinien dotyczyć wtedy, jak nieboszczyk był zakaźnie chory.
  Czy w smoleńsku rozpoznano zakaźną chorobę?
  Głupota nie jest zakaźną chorobą. majek

 • patriotaa

  Oceniono 1 raz 1

  OK polskie prawo zabrania otwierania trumny. A ja się pytam od kiedy. Byłem na wielu pogrzebach i po włożeniu zwłok do trumny zamykano przewożono do kaplicy i tam ja otwierano by rodzina i znajomi mogli się pożegnać, ksiądz odprawiał swe powinności potem trumnę zamykano i przewożono lub przenoszono na miejsce spoczynku wiecznego. A tu się okazuje że jest jakieś prawo zakazujące wzięte nie wiadomo z kąt. Oczywiście że trumna powinna być zamknięta na czas jej transportu, ale gdy jest ustawiona w kaplicy nie musi być zamknięta i rodzina jak i znajomi widzą zwłoki w nie zamkniętej trumnie.

 • yani-51

  Oceniono 3 razy 3

  a ten adwokat z niemiec w smiesznych binoklach reprezentujacy syna Walentynowicz,juz zlozyl do prokuratury w sprawie przesluchania Tuska i innych ....che wiedziec..
  kto wydal polecenie NIE otwierania trumien....

  jak ten tuman bedzie kogos bronic jak n i e zna Polskiego prawa..?

 • losiu4

  Oceniono 3 razy -1

  "zostałem poinformowany, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Tomasz Arabski) nie wydał i nie przekazał nikomu polecenia zakazującego otwierania trumien ofiar katastrofy smoleńskiej "

  no to ktos tu kłamie. Albo p. Arabski (i p. Kopacz, bo ona ponoć też zakazywała) z jednej, albo m.in. p.Melak, p.Putra, rodzina Szczygły. Z tym ze słowa o zakazywaniu i pretensje rodzin z tego powodu to sprawy sprzed sporego kawałka czasu, nie wymyślone dziś, wczoraj, czy tydzień temu. Słowa o tym, ze p. Kopacz zakazała otwierania trumny padły z ust p. Putry w listopadzie 2010a tyczyły sie czsu tuż przed pogrzebem Krzysztofa Putry... Nie mogła ona wtedy przewidzieć ze w 2012 będzie sie dociekać czy zakaz z ust przedstawicieli rządu Tuska padł, czy też nie. Zarzuty względem p. Arabskiego to też nie jest sprawa ostatnich dni... ba, była cała awantura nawet na necie o tym kto to widział, by rosjanie rozkazywali naszemu rzadowi czy Polacy mogą otwierać trumny, czy też nie... To też było grubo przed tym zanim ktokolwiek mógł przewidzieć, czy p. Arabski będzie sie musiał z tego tłumaczyc, czy też nie...

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje