Rosja przed Wielką Izbą Trybunału Praw Człowieka ws. Katynia

27.09.2012 17:22
Ekshumacja w Katyniu w 1943 r.

Ekshumacja w Katyniu w 1943 r. (Fot. akg-images)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecydował, że tzw. skargę katyńską rozpatrzy jego Wielka Izba, czyli 17 sędziów. Trybunał zbada m.in., czy władze Rosji rzetelnie prowadziły śledztwo katyńskie w latach 1990-2004.
O decyzji Trybunału poinformował w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar. "Sprawa zbrodni katyńskiej będzie rozpatrywana przez Wielką Izbę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uwzględniono wniosek skarżących - poparty przez rząd RP" - napisał wiceszef MSZ na Twitterze.

Rząd polski od 2009 r. wspiera bliskich ofiar zbrodni katyńskiej przed Trybunałem w Strasburgu. Decyzja Trybunału o dalszym rozpatrywaniu skargi katyńskiej oznacza, że na publicznej rozprawie, poza skarżącymi i ich prawnikami oraz stroną rosyjską, będą obecni przedstawiciele polskiego MSZ.

Krewni ofiar zbrodni katyńskiej odwołali się na początku lipca od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 16 kwietnia br. 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 r. domagało się, by Wielka Izba ostatecznie oceniła zarzuty sformułowane w skardze katyńskiej.

Nie ustalono sprawców, nie wyciągnięto wobec nich konsekwencji

W ocenie skarżących władze Rosji nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji. Rosyjskie władze udzielały skarżącym np. sprzecznych informacji o losie ich krewnych, początkowo potwierdzając śmierć z rąk NKWD, a następnie uznając ich za osoby zaginione.

Krewni ofiar zbrodni katyńskiej chcą, by Wielka Izba Trybunału oceniła, czy Rosja naruszyła art. 2 konwencji praw człowieka, który zakazuje nie tylko "umyślnego pozbawiania życia", ale także - co wynika z dotychczasowego orzecznictwa Trybunału - nakazuje przeprowadzenie skutecznego śledztwa w przypadku morderstwa. Ewentualny wyrok Wielkiej Izby strasburskiego Trybunału w tej sprawie będzie ostateczny.

16 kwietnia 2012 r. Trybunał w pierwszej instancji w składzie siedmiu sędziów orzekł, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej z lat 1990-2004, czego domagała się polska strona i tym samym wypowiedzieć się co do ewentualnego naruszenia art. 2 konwencji. Trybunał uzasadnił to m.in. tym że Rosja przyjęła konwencję dopiero w 1998 r., czyli osiem lat po rozpoczęciu śledztwa rosyjskiej prokuratury.

Skarżący nie zgadzają się także z częścią wyroku Trybunału dotyczącego naruszenia art. 3 konwencji. Co prawda Trybunał uznał, że rosyjski wymiar sprawiedliwości nieludzko ich traktował m.in. poprzez odmowę prawnej rehabilitacji polskich ofiar NKWD, a nawet poprzez negowanie samej zbrodni katyńskiej, ale stwierdził, że dotyczy to tylko 10 z 15 skarżących.

Rozróżnienie to sędziowie uzasadnili powołując się na kategorię "silnej więzi rodzinnej" i uznali, że tylko ci skarżący, którzy jako dzieci poznali swoich ojców, lub w jednym wypadku byli w związku małżeńskim, zostali przez władze Rosji pokrzywdzeni.

16 kwietnia Trybunał uznał też, że władze Rosji, które nie przekazały kopii postanowienia o umorzeniu rosyjskiego śledztwa katyńskiego, nie współpracowały z Trybunałem i tym samym naruszyły art. 38 konwencji. Ważnym elementem wyroku było też określenie przez Trybunał zbrodni katyńskiej jako zbrodni wojennej. Rosjanie umarzając śledztwo katyńskie stwierdzili, że zbrodnia katyńska była przestępstwem pospolitym, które uległo przedawnieniu. Tymczasem zbrodnia wojenna jako zbrodnia prawa międzynarodowego nie ulega przedawnieniu, a jej wszystkie okoliczności muszą być wyjaśnione.

Zobacz także
Komentarze (60)
Rosja przed Wielką Izbą Trybunału Praw Człowieka ws. Katynia
Zaloguj się
 • cztery44442

  Oceniono 52 razy 32

  Za każdym razem gdy jest mowa o zbrodni katyńskiej, pełen szacunek dla tych co zginęli w Katyniu, moje myśli biegną do tych co zginęli na Wołyniu i w Powstaniu Warszawskim. To są też bardzo prywatne i osobiste wspomnienia. Uważam jednak, że patrzmy w przyszłość, przeszłość minęła i oby nie wróciła.

 • kongresantyzydoski

  Oceniono 45 razy 29

  Chętnie pomogę temu Trybunałowi.
  Rozkaz rozstrzelania w Katyniu polskich oficerów bez sądu podpisali w dniu 14 kwietnia 1940 roku członkowie Biura Politycznego KPZR:
  Stalin,
  Beria,
  Kaganowicz,
  Mołotow (Skriabin),
  Mikojan (Owansewicz),
  Woroszyłłow,
  Kalinin.
  Gdyby ten Trybunał chciał poznać nazwiska oprawców Narodu Polskiego w latach 1944- 1956 chętnie służę setkami nazwisk- tych najważniejszych: generałów, prokuratorów, sędziów itp.

 • edcyryl

  Oceniono 16 razy 12

  to zdanie na koncu artykulu jest sednem sprawy katynskiej : to nie byla zbrodnia pospolita i zbrodniarze tez nie byli pospolici poniewaz faktycznie Polska z ZSRR byla w stanie wojny po zajeciu przez Armie Czerwona tychze terenow polskich na ktorych dokonana zostala ta zbrodnia wojenna

 • gandalph

  Oceniono 10 razy 10

  "Tymczasem zbrodnia wojenna jako zbrodnia prawa międzynarodowego nie ulega przedawnieniu, a jej wszystkie okoliczności muszą być wyjaśnione. "

  I właśnie to zdanie stanowi kwintesencję problemu. "...jej wszystkie okoliczności muszą być wyjaśnione", to jest zasadnicza przyczyna krętactw i matactwa Rosji w tej sprawie. Oni tego nigdy, za żadne skarby nie wyjaśnią, bo uchylenie rąbka tajemnicy oznaczałoby otwarcie puszki Pandory i kto wie, co jeszcze by wyszło? Ale czuję przez skórę, że mogłyby wyjść na jaw fakty szokujące dla Polski.

 • poszum

  Oceniono 16 razy 8

  Europa ! Zawsze twierdze ze wejscie PL do UE to najlepsza rzecz jaka sie zdarzyla w polskiej historii w ciagu ostatnich 200 lat.

  Bez europejskich instytucji wiele bardzo waznych spraw w PL nigdy nie zostalyby ruszone do przodu.

 • heisenberg11

  Oceniono 47 razy 7

  Jasne... Teraz znowu się zacznie zadyma jak pod stadionem narodowym. Tylko po co? Tak, jakby oba kraje miały za mało problemów gospodarczych i politycznych... Wszystkie takie wystąpienia i artykuły - to zwykłe podjudzanie ludzi na siebie. A i tak jeszcze długo pojedziemy na tym samym wózku. Nie dajmy się zwariować. Już od dawna między polakami a rosjanami mogłoby być lepiej, ale w obu krajach jest taka grupa ludzi, w interesie której jest szczucie nas na siebie.Smutne...

 • minusujcie_mnie_lemingi

  Oceniono 16 razy 6

  a Rosja przed Wielką Izbą wyciągnie jeszcze większy środkowy palec.

 • blablick

  Oceniono 12 razy 4

  Ciekawe jak sobie poradzą z ta sprawą: Po jednej stronie nic nie znaczący Hiob Europy, po drugiej stronie pociotki największego zbrodniarza w historii świata, trzymający łapę na kurku z gazem i ropą.

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy 2

  Rosja nigdy nie uzna zadan tego trybunalu poniewaz zna konsekwencje , za rok poszkodowani beda zadac odszkodowan pienieznych. To praktyczna strona odmowy , Natomisat oficjalna to ta ze Rosja nie musi i nie bedzie sie liczyc z jakims trybunalem w Strasburgu , To tak daleko od Moskwy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje