Sprawdzą, czy Kora jest uzależniona od narkotyków i czy jest poczytalna

27.09.2012 15:46
Kora

Kora (Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta)

Warszawski sąd chce, by przed procesem biegły sprawdził, czy Olga J. (popularna piosenkarka Kora) jest uzależniona od narkotyków i czy jest poczytalna. Akt oskarżenia sąd zwrócił prokuraturze z takim właśnie uzasadnieniem - informuje TVP Info.
Według prowadzącego sprawę Olgi J. (piosenkarce zarzuca się posiadanie 2,83 g marihuany, trwa też śledztwo w sprawie przysłania z USA paczki z 60 gramami marihuany na adres... psa Kory) Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza prokuratura powinna uzupełnić akt oskarżenia. "Zasadnym jest przeprowadzenie opinii biegłego, czy Olga J. jest uzależniona od narkotyków" - napisał sąd.

Według tego samego uzasadnienia niezbędne jest też dokonanie badań psychiatrycznych, które sprawdzą, czy w momencie popełnienia czynu Kora była poczytalna - pisze TVP Info. Zażywanie przez Korę narkotyków zostało określone w piśmie jako "fakt notoryjny" (pisownia oryginalna, oznacza "powszechnie znany" - red.) "W wielu pismach się do tego przyznawała i nie budzi on wątpliwości" - podkreślił sąd.

Prokuratura z decyzją sądu się nie zgadza i przygotowuje zażalenie na tę decyzję. Rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej prok. Dariusz Ślepokura zapewniał w TVP Info, że Kora podczas przesłuchania oświadczyła, że "nie leczyła się psychiatrycznie, nie zażywa narkotyków i nie jest od nich uzależniona".

Sprawa Kory

Sprawa Kory zaczęła się w czerwcu, kiedy celnicy znaleźli w paczce z USA, adresowanej do jej psa, 60 gramów marihuany. Policja znalazła w domu Kory ok. 3 gramów tego miękkiego narkotyku. Kora usłyszała wówczas zarzut posiadania marihuany i została zwolniona do domu. Akt oskarżenia w tej ostatniej sprawie trafił do sądu w drugiej połowie sierpnia, natomiast śledztwo w sprawie paczki z USA wciąż trwa. Według informacji TVP Info prowadzący je prokurator ma powołać biegłego ds. pisma odręcznego. Ma on zbadać, czy przesyłki z USA nie wysłała przypadkiem sama Kora albo jej partner Kamil Sipowicz.

Co grozi Korze za marihuanę?

Zgodnie z polskim prawem za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi do 3 lat więzienia. W sprawach mniejszej wagi karą może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku. Od 6 do 8 lat grozi za posiadanie tzw. znacznej ilości narkotyków.

Przedstawiciele Olgi J. utrzymują, że marihuana znaleziona w domu Kory i Sipowicza służyła jako materiał do badań (Sipowicz pisze książki o historii ruchu hipisowskiego oraz samych konopi). Zarówno sama Kora, jak i Sipowicz złożyli też śledczym oświadczenie, że nie palą marihuany.

Zobacz także
Komentarze (307)
Zaloguj się
 • blogfiles

  Oceniono 1 raz 1

  "akt notoryjny" ? W pierwszej chwili myślałem że to słowa Kory, ale nie. Więc może przebadać powinno się nie tylko ją?

 • kroliklesny

  Oceniono 2 razy 2

  Ktos tu ma pokrecone i to ladnie. Kora za posiadanie substancji mniej szkodliwej niz tyton ma zostac upokorzona. Czy nie czas, zeby oslowie zamiast sie grzebac w jatkach trumiennych dostosowali prawo do wspolczesnej wiedzy i woli spolecznej i zdjeli odium przestepstwa z marihuany? Powinno byc tak jak w Holandii- czy ktos ma argument dlaczego nie?! Sprzedawac w panstwowych butikach z zaplacona akcyza- panstwo dostanie podatki i odciazenie wymiaru sprawiedliwosci od idiotyzmow, a ludzie dostana to co chca, a co im mniej zaszkodzi niz cholerne papierosy!

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 1 raz 1

  za to ze na adres psa kory przyszła paczka z trawą może dostać 3 lata. Za zabicie własnego dziecka - uniewinniene. POlska sprawiedliwość i prawo. W tyle za murzynami.

 • last.j23

  0

  Najwyższy czas.

 • pucha-tek

  0

  No i Kora trafi do ,,psychuszki" na Białoruś, a śpiewać ma jej pies. Taki jest wyrok niezawisłego sądu (po paru skrętach)

 • gkur

  Oceniono 1 raz 1

  "W wielu pismach się do tego przyznawała i nie budzi on wątpliwości" - pisze sąd o zażywaniu narkotyków przez Korę. Jeśli sąd przyjmuje za pewnik i fakt nie podlegający dyskusji to o czym piszą kolorowe pisma i o czym mówią panie pod maglem, to ... broń mnie boże przed takim sądem.

 • szymek_50

  0

  Po co od razu badać? Wystarczy przeanalizować pracę Olgi J ps. /Kora/ podczas pracy w TV Polsat, gdzie ta znakomita artystka pełni zaszczytną rolę jurora w show - /Tylko muzyka/, wyławiając w nim z różnym skutkiem nasze krajowe, młode, muzyczne talenty.

 • sierota79r

  Oceniono 6 razy -2

  Dziwne zjawisko dostrzegłem.
  Jakakolwiek krytyka ćpających, posiadających lub przyzwalających, spotyka się z atakiem porównywalnym z pisowską grupą szturmową.
  Jak widać w poniższych wypowiedziach, Polska demokracja to anarchia a prawo akceptowane tylko wówczas gdy odpowiada to prywatnym interesom.
  A wystarczy przecież tylko w demokratyczny sposób wybrać takich przedstawicieli, którzy będą pracować na rzecz wyborców i spełniać ich oczekiwania.
  Niestety, wiąże się to dla tych wszystkich płaczków i krzykaczy z bardzo przykrym obowiązkiem, czyli oddaniem swojego głosu na tych którzy są gwarantem spełnienia ich oczekiwań ...
  Prawda że to proste?
  Prawda, tyle że dla tych którzy rozumieją co to demokracja.
  Reszta jak gó...arze krzyczeć tylko potrafią jak to im nie dobrze, jak im źle, jakie to prawo mają do d.u.p.y, ale nic z tym nie zrobią, po c.h.u.j, lepiej se działkę p.i.e.r.d.a.l.n.ą.ć by móc później ponarzekać.
  A może słyszeliście coś o wnioskach obywatelskich?
  Skoro jest Was pokrzywdzonych tak dużo, a ćpających jeszcze więcej, to jaki to problem złożyć odpowiedni wniosek do sejmu i powtarzać to tak długo aż osiągniecie sukces?
  No tak, trzeba by się oderwać od ćpania, trochę popracować, zaangażować się w to przedsięwzięcie a to już jest przykre i nudne, więc lepiej p.i.e.r.d.o.l.i.ć publicznie jak to ćpunom źle ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje