Kawalenka wyszedł na wolność. "To pokazuje, że złamał reżim"

27.09.2012 13:08
21 lutego. Siarhej Kawalenka w klatce w witebskim sądzie

21 lutego. Siarhej Kawalenka w klatce w witebskim sądzie (Fot. STRINGER REUTERS)

Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka został zwolniony z kolonii karnej w Mohylewie, gdzie odbywał wyrok ponad 2 lat pozbawienia wolności. W czerwcu napisał on prośbę o ułaskawienie do prezydenta, ale nie przyznał się do winy. - To pokazuje, że to nie reżim złamał Kawalenkę, tylko on złamał reżim - skomentował sprawę Marek Migalski, europoseł PJN.
Matka Kawalenki, Lidzija, powiedziała, że opozycjonista został zwolniony wczoraj wieczorem i w nocy wrócił do domu w Witebsku. Po zwolnieniu on i jego żona Alena przyjechali do niej, po czym opozycjonista - choć był zmęczony - przez pół nocy opowiadał, co się z nim działo.

- Po strajku głodowym, który trwał w więzieniu przez dwa miesiące, Sergey stracił 45 kilogramów. Ale ostatnio nabrał na wadze. Teraz waży prawie dwa razy tyle. To jest niebezpieczne. Być może, służby więzienne dodawały hormonów do żywności, mogli go też karmić karmą zwierzęcą. Tak traktuje się więźniów na Białorusi. Jak się tylko obudzi, musimy udać się do lekarza - opowiada żona Kawalenki na portalu Charter97.

Napisał jedno zdanie, nie przyznał się do winy

Kawalenka wyszedł na wolność po tym, jak wystosował pismo do Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Należy jednak podkreślić, że w prośbie nie przyznał się do winy. List był tylko jednym zdaniem: "Proszę o ułaskawienie". - To pokazuje, że to nie reżim złamał Kawalenkę, tylko on złamał reżim - komentuje Marek Migalski, europoseł PJN, który był "ojcem chrzestnym" Kawalenki.

Migalski zastanawia się, jaki był powód uwolnienia jednego z najbardziej znanych więźniów politycznych Białorusi. - Nie wiem, czy jest to handel, czy Łukaszenka chce postawić krok pozytywny, uwalniając Kawalenkę. Trzeba pamiętać, że krokiem w tył były ostatnie wybory parlamentarne. Póki co trzeba cieszyć się, że Kawalenka jest już na wolności. To mój najszczęśliwszy dzień w politycznej aktywności - komentuje.

Głodówka w proteście

Kawalenka, witebski działacz opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF), został pod koniec lutego skazany na 25 miesięcy kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary z 2010 roku. W maju 2010 r. Kawalenkę skazano na trzy lata zesłania i prac poprawczych za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Skazany na taką karę nie może opuszczać miejscowości, do której go skierowano (w tym przypadku Witebska), musi w niej pracować i nocować w wyznaczonym miejscu. Psychuszka, tortury i szantaż. Tak siedzą "polityczni" na Białorusi >>

Opozycjonistę zatrzymano 19 grudnia 2011 roku. Kawalenka ogłosił w proteście głodówkę, którą prowadził z przerwami przez kilka miesięcy.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • sossos333

  Oceniono 1 raz 1

  W komentarzach bardzo aktywni są KGB - ści.

 • szechter_pamietamy

  Oceniono 2 razy 0

  wstrzasajacy material, co wyrabia policja i zomowiec donald?

  www.tvp.pl/vod/audycje/publicystyka/jan-pospieszalski-blizej/wideo/27092012-2230/8455052

 • bez_alternatywy

  Oceniono 2 razy 2

  no i taki europojeb Migalski z pewnością mu się przysłuży

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Nic ciekawego ani śmiesznego - prymitywny cham nie potrafi docenić wielkoduszności Prezydenta Łukaszenki.
  Mnie bardziej bawią wystapienia jego promotora, polskiego błazna Marka Migalskiego.
  www.youtube.com/watch?v=rHJj-m884No

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 2 razy 2

  Napisał prośbę o łaskę a Łukaszenka mu ją okazał. Znaczy Łukaszenka dobry człowiek.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 5

  Dokładnie. Złamał jak ta dupa kij.

 • tuskaczor

  Oceniono 5 razy 3

  migalski >>> popatrz na zdjęcie, potem popatrz w lusterko i odpowiedz: KTO TU JEST ZŁAMANY ...

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 2

  Kto prosi o ułaskawienie ten przyznaje się do win przez domniemanie. Skoro waży 90 kg i przytyl 45 kg w ciągu kilku miesięcy mimo rotacyjnych glodówek, musieli mu dodawać do paszy hormony stosowane przy tuczu trzody chlewnej
  .
  Weterynarze mówią że tuczniki przetrzymane po terminie uboju i tak zdychają przedwcześnie. Szkoda że jego promotora, Migalskiego, nie spotka ten los.

 • ziione

  Oceniono 4 razy 4

  fajnie, że migalski jest z powrotem, bardzo lubie słuchać tego koczkodana chociaż ciągle żal wielki, że sie nie załapał na lot wtedy.... smutek, zaduma, strata dla nas wszystkich, że pasozyt wtedy nie odleciał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje