Kawalenka wyszedł na wolność. "To pokazuje, że złamał reżim"

27.09.2012 13:08
21 lutego. Siarhej Kawalenka w klatce w witebskim sądzie

21 lutego. Siarhej Kawalenka w klatce w witebskim sądzie (Fot. STRINGER REUTERS)

Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka został zwolniony z kolonii karnej w Mohylewie, gdzie odbywał wyrok ponad 2 lat pozbawienia wolności. W czerwcu napisał on prośbę o ułaskawienie do prezydenta, ale nie przyznał się do winy. - To pokazuje, że to nie reżim złamał Kawalenkę, tylko on złamał reżim - skomentował sprawę Marek Migalski, europoseł PJN.
Matka Kawalenki, Lidzija, powiedziała, że opozycjonista został zwolniony wczoraj wieczorem i w nocy wrócił do domu w Witebsku. Po zwolnieniu on i jego żona Alena przyjechali do niej, po czym opozycjonista - choć był zmęczony - przez pół nocy opowiadał, co się z nim działo.

- Po strajku głodowym, który trwał w więzieniu przez dwa miesiące, Sergey stracił 45 kilogramów. Ale ostatnio nabrał na wadze. Teraz waży prawie dwa razy tyle. To jest niebezpieczne. Być może, służby więzienne dodawały hormonów do żywności, mogli go też karmić karmą zwierzęcą. Tak traktuje się więźniów na Białorusi. Jak się tylko obudzi, musimy udać się do lekarza - opowiada żona Kawalenki na portalu Charter97.

Napisał jedno zdanie, nie przyznał się do winy

Kawalenka wyszedł na wolność po tym, jak wystosował pismo do Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Należy jednak podkreślić, że w prośbie nie przyznał się do winy. List był tylko jednym zdaniem: "Proszę o ułaskawienie". - To pokazuje, że to nie reżim złamał Kawalenkę, tylko on złamał reżim - komentuje Marek Migalski, europoseł PJN, który był "ojcem chrzestnym" Kawalenki.

Migalski zastanawia się, jaki był powód uwolnienia jednego z najbardziej znanych więźniów politycznych Białorusi. - Nie wiem, czy jest to handel, czy Łukaszenka chce postawić krok pozytywny, uwalniając Kawalenkę. Trzeba pamiętać, że krokiem w tył były ostatnie wybory parlamentarne. Póki co trzeba cieszyć się, że Kawalenka jest już na wolności. To mój najszczęśliwszy dzień w politycznej aktywności - komentuje.

Głodówka w proteście

Kawalenka, witebski działacz opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF), został pod koniec lutego skazany na 25 miesięcy kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary z 2010 roku. W maju 2010 r. Kawalenkę skazano na trzy lata zesłania i prac poprawczych za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Skazany na taką karę nie może opuszczać miejscowości, do której go skierowano (w tym przypadku Witebska), musi w niej pracować i nocować w wyznaczonym miejscu. Psychuszka, tortury i szantaż. Tak siedzą "polityczni" na Białorusi >>

Opozycjonistę zatrzymano 19 grudnia 2011 roku. Kawalenka ogłosił w proteście głodówkę, którą prowadził z przerwami przez kilka miesięcy.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

Zobacz także
 • Sacha Baron Cohen w towarzystwie swojej ochrony... Łukaszenka boi się śmiechu
Komentarze (32)
Kawalenka wyszedł na wolność. "To pokazuje, że złamał reżim"
Zaloguj się
 • waw-el

  Oceniono 45 razy 17

  to naprawde wielkie zwyciestwo "bialoruskiej opozycji". ..... teraz czas na prywatyzacje po polsku.

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 42 razy 14

  Kto prosi o ułaskawienie ten implicite przyznaje się do winy.
  Kiedy skończy się ten bzdurny triumfalistyczny bełkot w kwestii Białorusi?

 • jamj

  Oceniono 10 razy 10

  Zwolnili więźnia w Białorusi - "złamał reżim".
  Wypuścili po paru latach bezpodstawnie przetrzymywanego w Guantanamo - "wspaniałomyślność administracji USA"
  Obiektywizm a la GW.

 • hamsterx

  Oceniono 36 razy 10

  to teraz chłopie zgłoś się do mocodawców po kasę ,aby żona mogła odłożyć z pół melona dolków w Polsce albo na Litwie

 • kalfas2

  Oceniono 15 razy 9

  tak, to prawda, zlamał rezim.Ten krwiozerczy rezim z tyranem Lukaszenka wystraszyli sie wielkiej golej klaty.
  Mysle ze jak z naszych wieziej wyjda niektorzy zatrzymani, to tez bedzie dowodem zlamania rezimu.

 • cucurucu

  Oceniono 16 razy 8

  Niezle sie odchudzil - taka kolonia karna to swietna nisza biznesowa. Mozna by posylac tam chetnych na odchudzanie-ze 100% gwarancja!

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 18 razy 6

  " Kawalenka ogłosił w proteście głodówkę, którą prowadził z przerwami przez kilka miesięcy "

  w irlandii jak chłopaki z IRA głodowali to umierali po 40 dniach a ten gieroj głoduje kilka miesięcy - ale była to chyba głodówka rotacyjna ,między posiłkami nic nie jadł.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 5

  Dokładnie. Złamał jak ta dupa kij.

 • ziione

  Oceniono 4 razy 4

  fajnie, że migalski jest z powrotem, bardzo lubie słuchać tego koczkodana chociaż ciągle żal wielki, że sie nie załapał na lot wtedy.... smutek, zaduma, strata dla nas wszystkich, że pasozyt wtedy nie odleciał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje