Gowin odwołał prezesa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego

27.09.2012 11:27
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Minister sprawiedliwości odwołał prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Wczoraj Krajowa Rada Sądownicza pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie.
"Informujemy, że Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin (...) odwołał z dniem 27 września 2012 r. Pana sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Jednocześnie przypominamy, że już 13 września 2012 r. Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o wyrażenie opinii w związku z zamiarem odwołania sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, a wczoraj (26 września 2012 r.) KRS »kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości « pozytywnie zaopiniował wniosek Ministra Jarosława Gowina" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.Decyzja rady była niemal jednogłośna; za wnioskiem Gowina w sprawie odwołania Milewskiego w tajnym głosowaniu opowiedziało się 22 z 23 obecnych na posiedzeniu członków KRS, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Konsekwencje prowokacji

Wniosek Gowina o odwołanie Milewskiego wiązał się z ujawnionym w mediach nagraniem rozmowy telefonicznej, w trakcie której osoba podająca się za asystenta szefa kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. z posiedzeniem sądu dot. zażalenia na areszt szefa Amber Gold. Sprawę opisała "Gazeta Polska Codziennie".

Wczoraj Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na odwołanie Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że niezwłocznie odwoła sędziego.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • costa3500

  Oceniono 1 raz 1

  Sędzia olewa odwołanie swoje wziął nawet emeryturę ma w tyle.

 • szaser

  0

  Albo kontrola albo niezawisłość, bo jedno nijak z drugim nie idzie w parze.
  Odpowiedzenie, że będzie dobrze, wcale nie oznacza, że sędzia jest dyspozycyjny, może oznaczać przede wszystkim, żeby rozmówca się odczepił, bo to nie jego sprawa. Ja też zawsze tak mówię, co wcale nie znaczy, że jestem do dyspozycji.

 • ergosumek

  Oceniono 4 razy 2

  Sędziowie powinni podlegać okresowej ocenie, sytuacja obecna jest anormalna, czasem mamy do czynienia z karykaturą niezawisłości.
  Remedium może być wprowadzenie rotacji sędziów, prokuratorów i adwokatów, wymiana pomiedzy poszczególnymi ośrodkami, rok sędziujesz w Warszawie, rok w Rzeszowie, rok w Szczecinie, bo wieloletnia współpraca w tym samym gronie adwokacko-sędziowsko-prokuratorskim musi rodzić układy towarzyskie.

  Alternatywą moze być kierowanie sędziów do przeprowadzenia konkretnych spraw w różnych miastach, wtedy procesy nie trwałyby latami.

  Teraz nasz wymiar sprawiedliwości to zatęchłe bajorko...

 • hrabia_onejski

  Oceniono 3 razy -1

  Zawinił, powinien za to odpowiedzieć. Ale... łatwo wam jest tak oceniać drugiego człowieka? Jego takiej a nie innej reakcji? A jak to się ma do faktu, że ktoś podszył się pod ludzi z rządu, złamał temu człowiekowi życie, karierę. A jakby tak wam ktoś zrobił świństwo, wywalono by was z roboty tylko dlatego, ze w tym akurat momencie zachowaliście sie nie tak, jak powinniście? Dla mnie tu wszystko śmierdzi. Sądownictwo w okegu gdańskim śmierdzi, bo jakoś dziwnie zachowywało sie w stosunku do Amber Goldu,. Pytanie, czy tylko w stosunku do tej instyytucji. Śmiem twierdzić, że w całej Polsce są równi i równiejsi. Dlaczego szary, zwykły człowiek odpowiada za nazwanie drugiego złodzieje, al polityk może bezkarnie chlapać morda i jęzorem o jest poza prawną oceną.
  Nie zastanawia, nie wkurza was fakt, że każdy z nas za byle mały konflikt z prawem dostał by karę a inni , ważniejsi bogatsi nie odpowiadają za nic? I to nie przeszkadza ano PO, ani PiS ani nikomu innemU? Nie wciskajcie też mi, ze to jest tylko pod rządami Po, bo chyba większosć pamieta, co robiono za PiS.
  To chore qrwa jest wszystko! Chore!I nie bódź się Polsko, bo to i tak g..no z tego będzie. Przyjdzie TW Trwam i zamiast "dzień dobry" będziemy musieli mówić 'Niech będzie pochwalony".

 • wuetend

  Oceniono 1 raz 1

  Barbara Piwnik - autorytet prawniczy z koziej dXpy. Zamiast ciągać przed kamery, zabierzcie ją na jakiś bal mafiozów.

 • rudy_do_budy

  Oceniono 4 razy 2

  .
  Sprawa sie na tym chyba nie konczy ?
  .
  Bo meritum jest lapowkarska sitwa w Gdansku i wyjasnienie okolicznosci bezkarnej dzialalnosci zlodzei z Ambera.
  .
  Wiec co dalej ?
  Bo jesli rudemu wydaje sie, ze to koniec afery to sie grubo myli.
  Brakuje dobrze ponad pol miliarda. Kto teraz zajmuje sie poszukiwaniem tej kasy ?
  Bo z tego co widze to sprawa bardzo spowolinila !
  .

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko dlaczego "nikt nie może mieć wpływu na sędziego i prokuratora" interpretowane jest w naszym kraju jako "nic nam nie zrobicie"? Moim zdaniem niezawisłość sędziów i prokuratorów jest bardzo przereklamowana. Powinni mieć absolutną świadomość tego, że działanie sprzeczne z interesem społeczeństwa w trybie natychmiastowym skończy się dla nich szukaniem roboty w pośredniaku. Ten przypadek to wyjątek od reguły.

 • josif47

  Oceniono 1 raz 1

  A siedziec nie pojdzie ?...

 • od-or

  Oceniono 1 raz 1

  P.Gowin po raz pierwszy w tym krju nie zamieciono pod dywan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje