Gowin odwołał prezesa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Minister sprawiedliwości odwołał prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Wczoraj Krajowa Rada Sądownicza pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie.
"Informujemy, że Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin (...) odwołał z dniem 27 września 2012 r. Pana sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Jednocześnie przypominamy, że już 13 września 2012 r. Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o wyrażenie opinii w związku z zamiarem odwołania sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, a wczoraj (26 września 2012 r.) KRS »kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości « pozytywnie zaopiniował wniosek Ministra Jarosława Gowina" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.Decyzja rady była niemal jednogłośna; za wnioskiem Gowina w sprawie odwołania Milewskiego w tajnym głosowaniu opowiedziało się 22 z 23 obecnych na posiedzeniu członków KRS, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Konsekwencje prowokacji

Wniosek Gowina o odwołanie Milewskiego wiązał się z ujawnionym w mediach nagraniem rozmowy telefonicznej, w trakcie której osoba podająca się za asystenta szefa kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. z posiedzeniem sądu dot. zażalenia na areszt szefa Amber Gold. Sprawę opisała "Gazeta Polska Codziennie".

Wczoraj Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na odwołanie Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że niezwłocznie odwoła sędziego.

Zobacz także
 • Prowokacja "GPC": Pełna treść maila do sędziego Milewskiego
 • Monika Olejnik, dziennikarka TVN 24 "Nigdy nie słyszałam tak usłużnego sędziego..."
 • Sędzia uległ prowokacji dziennikarskiej "GPC". Myślał, że rozmawia z kancelarią premiera. Sąd: Nagranie zmanipulowane
Komentarze (25)
Gowin odwołał prezesa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego
Zaloguj się
 • dio62

  Oceniono 37 razy 27

  biedny Rysiu niczym się nie wyróżniał spośród innych sędziów zawsze bierny, mierny i wierny jak wszyscy sędziowie a tylko jego odwołono

 • zebrok

  Oceniono 52 razy 26

  ech Gowin Gowin >> myślisz, że utniesz wszystkie macki tej ośmiornicy? musiałbyś zacząć od swojego szefa i pewnie jeszcze paru kolegów z rządu
  Ostatni sprawiedliwy kontra gdańska sitwa - stawiam jednak na sitwę w tym nierównym boju

 • xtalatx

  Oceniono 33 razy 25

  panie gowin - niech pan napisze oświadczenie, że nie zamierza popełnić samobójstwa, idzie piątek

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 33 razy 17

  ten człowiek powinien zostać usunięty z korpusu sędziów ,on nie gwarantuje bezstronności jako sędzia

 • koniu150

  Oceniono 18 razy 12

  całe szczęście że to tylko jeden a cała reszta sędziów i prokuratorów jest uczciwa

 • hamsterx

  Oceniono 15 razy 11

  jesli prezes sądu okręgowego jest tak dyspozycyjny ,to jak naprawdę wyglada wymiar sprawiedliwości w Polsce ?

 • jergiej48

  Oceniono 19 razy 5

  To mało ze odwołany, powinien utracić w ogóle posadę jako sedzia . I iść na zasiłek dla bezrobotnych za nie całe 600zł. A w tym sektorze powinni zrobić czystkę 90%. Bo prokuratura i sądownictwo to jedna klika, prawie wszyscy biorą i sie dzielą łupami. Mnie by nie było stać na kaucje pół miliona ,ani na łapówkę, mam emerytury za 37lat pracy 800zł. Nie jeden z nich taką kwotę ma na lichą kolację.

 • c.t.k

  Oceniono 15 razy 5

  Czas na urzędników państwowych,którzy ulegają kleszym naciskom.Czy Pan sam się odwoła?.

 • ergosumek

  Oceniono 4 razy 2

  Sędziowie powinni podlegać okresowej ocenie, sytuacja obecna jest anormalna, czasem mamy do czynienia z karykaturą niezawisłości.
  Remedium może być wprowadzenie rotacji sędziów, prokuratorów i adwokatów, wymiana pomiedzy poszczególnymi ośrodkami, rok sędziujesz w Warszawie, rok w Rzeszowie, rok w Szczecinie, bo wieloletnia współpraca w tym samym gronie adwokacko-sędziowsko-prokuratorskim musi rodzić układy towarzyskie.

  Alternatywą moze być kierowanie sędziów do przeprowadzenia konkretnych spraw w różnych miastach, wtedy procesy nie trwałyby latami.

  Teraz nasz wymiar sprawiedliwości to zatęchłe bajorko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje