Skąd błąd ws. ciał ofiar? Rosyjski ekspert: Wszystko przez pośpiech

Kiedy doszło do katastrofy? - 10 kwietnia. - A kiedy zamknięte w Moskwie trumny poleciały do Polski? - Pięć dni później. - I to jest odpowiedź. Analiza DNA to skomplikowana, delikatna procedura biochemiczna. Wymaga czasu - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" rosyjski ekspert ds. medycyny sadowej Władimir Szczerbakow.
Szczerbakow przez wiele lat kierował 124. Laboratorium Ministerstwa Obrony w Rostowie nad Donem, gdzie identyfikowano ciała ofiar wojen kaukaskich. Uchodzi za jednego z najlepszych w Rosji specjalistów w zakresie medycyny sądowej. W rozmowie z "Gazetą" wyjaśnia, jak mogło dojść do zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej.

Jak mówi ekspert, wszystko przez pośpiech: ciała mogły zostać zabrane do Polski, zanim ostatecznie zakończono procedury identyfikacyjnie. - To wielce prawdopodobne - mówi i podkreśla, że analiza DNA to delikatna i długotrwała procedura: - Na jej wyniki trzeba czekać co najmniej tydzień. Często trzeba jeszcze wykonywać dodatkowe analizy, a to może trwać nawet miesiącami.

- Zmarłych rozpoznawano w Moskwie, okazując ciała bliskim, znajomym, na podstawie znaków szczególnych na ciele. Dobrze wiem, w jakiej atmosferze się to odbywa. Eksperci mają do czynienia z przerażonymi, oszalałymi z bólu ludźmi, którym trzeba pokazać koszmarnie wyglądające strzępy ciał. Chcieliby jak najszybciej skończyć z tym, nie męczyć więcej ludzi i tak pogrążonych w rozpaczy. W takiej atmosferze, szczególnie po katastrofie o takiej skali, może dojść do zamieszania i błędów - tłumaczy Szczerbakow.

Cała rozmowa w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Ewa Kopacz u Moniki Olejnik w 'Kropce nad i' - 17 maja 2010 r. U Olejnik, w Sejmie, w wywiadzie - co kiedy mówiła Ewa Kopacz? Sprawdziliśmy
 • Jarosław Gowin w studiu TOK FM "Nie wykluczam, że Kopacz została wprowadzona w błąd przez swoich rosyjskich informatorów"
 • Ks. Henryk Błaszczyk Ks. Błaszczyk o Walentynowicz: Błąd musieli popełnić Rosjanie w czasie procedury celnej
Komentarze (105)
Skąd błąd ws. ciał ofiar? Rosyjski ekspert: Wszystko przez pośpiech
Zaloguj się
 • 2bankier

  Oceniono 202 razy 174

  Nie znajduje motywow dla ktorych Rosjanie mieliby specjalnie zmieniac zwloki.Po prostu ludzki blad.

 • e-komentarz

  Oceniono 155 razy 135

  Wyobrażam sobie pisowski szum jaki powstałby, gdyby ciała ofiar były przetrzymywane miesiącami (jak wrak tupolewa) do końca prowadzonej z najdrobniejszymi szczegółami identyfikacji każdej, nawet najmniejszej cząstki ciał. Rozumiem pretensje rodzin tych jak dotychczas dwóch zamienionych ciał, i niepewność pozostałych, ale próbuję też zrozumieć presję na rosyjskich lekarzy-patomorfologów ze strony zarówno Polskiej jak i Rosyjskiej. To też tylko ludzie, ten olbrzymi stres dotykał także ich, nie tylko rodziny ofiar. Kompromis między czasem a dokładnością okazał się umiejscowionym w złym punkcie. Miejmy nadzieję że to tylko ta jedna pomyłka. I stwórzmy procedury które jasno określą zasady postępowania w takich przypadkach. Bo przecież podobna katastrofa może się jeszcze kiedyś wydarzyć. Oby nie, ale na wszelki wypadek bądźmy lepiej przygotowani.

 • 2bankier

  Oceniono 149 razy 129

  W atmosferze psychozy,byl to raczej wypadek przy pracy a nie rozmyslne dzialanie.

 • yani-51

  Oceniono 111 razy 93

  naciskanie przez PiS na rzad ze niesprowadza cial do Polski,,,,,,,dal efekt

  dzis Pis-dziecy udaja ze nie pamietaja jak mordy darli ze to za dlugo trwa ze Tusk nie naciska rosji na wydanie cial,,,,,,
  pod taka presjia nic dziwnego ze cos sie moglo stac co sie stalo.......i koniec z tym
  mam wymioty na same slowo S m o l e n s k........

 • stan-1

  Oceniono 96 razy 82

  Tu karteczki zostały pomylone nie ciała.

 • imaman.pl

  Oceniono 86 razy 62

  Panstwo zrobilo tyle ile moglo.Wszyscy,ktorzy chca wiecej niech zakladaja sprawy cywilne na swoj koszt.Panstwo to nie dom pogrzebowy.Zazalenia do podwykonawcow.

 • bez_alternatywy

  Oceniono 85 razy 59

  niech synek Walentynowicz przyczepi sie do Kaczyńskiego i jego skretyniałych doradców a od reszty narodu sie odwali forsa się skończyła i liczy na następną, jak okazuje się nie dusza lecz trup nawiedzonych katoli interesuje

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 75 razy 59

  a mnie ciekawi taka rzecz : czy doszłoby do zamiany ciał (trumien) gdyby rodziny grzebały swoich bliskich na swój koszt ? pamietając o 40 tys zasiłku pogrzebowym wypłaconym rodzinom zmarłych (rodziny "zwykłych" zmarłych otrzymywały wtedy po 6,3 tys oczywiście po przedstawieniu rachunku za trumnę)

 • fakiba

  Oceniono 73 razy 55

  Chcieli jak najlepiej i zdarzyła się nie umyślna pomyłka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje