Komorowski w ONZ: "Military first" to zła metoda na konflikty. Lepszy polski sposób: kompromis

26.09.2012 20:05
Prezydent Bronisław Komorowski na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Bronisław Komorowski na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ (Fot. MIKE SEGAR REUTERS)

Podejście w kategoriach "military first" nie jest właściwą metodą rozwiązywania trudnych konfliktów wewnętrznych - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W Nowym Jorku polski prezydent mówił też o sytuacji w Syrii, przywoływał polską drogę od komunizmu do demokracji i apelował o reformę ONZ.
- Nadzieje, które obudziła arabska wiosna, tylko częściowo zostały potwierdzone. (...) Wojna domowa w Syrii i towarzyszące jej ofiary, niezdolność ONZ i Ligi Arabskiej do jej powstrzymania kładą się cieniem na sytuacji w całym regionie. (...) A tragiczna śmierć amerykańskich dyplomatów oraz towarzyszące temu wydarzenia powinny zmuszać do refleksji - mówił na forum Narodów Zjednoczonych polski prezydent. Piętnował "bezsporną słabość instytucji międzynarodowych wobec problemów, do rozwiązywania których zostały powołane". Jak dodał, dotyczy to także samej Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwłaszcza w kontekście konfliktu w Syrii.

Komorowski: "Military first" to nie jest metoda

Bronisław Komorowski mówił też o obawach związanych z wyścigiem zbrojeń na Bliskim Wschodzie. - Z niepokojem śledzimy napięcie, którego źródłem jest irański program nuklearny. Nasze obawy dotyczą coraz bardziej realnej groźby proliferacji broni masowego rażenia i nasilenia się wyścigu zbrojeń wśród państw Zatoki - powiedział prezydent.

Komorowski skrytykował też "rezultaty misji w Afganistanie" i działania skupiające się przede wszystkim na rozwiązaniach siłowych i aktywności wojska.

- Musimy wyciągnąć wnioski ze słabości dotychczasowej strategii w tym kraju. Podejście w kategoriach "military first" nie jest właściwą metodą rozwiązywania trudnych konfliktów wewnętrznych - stwierdził polski prezydent. Nawiązał do polskich przemian demokratycznych, doświadczenia Solidarności i Okrągłego Stołu.

Prezydent: Kompromis, jak w Polsce, to lepsze rozwiązanie

- Nie sposób trwale rozwiązać żadnego konfliktu bez kompromisu - przekonywał na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent. - Obie strony tamtego wielkiego społecznego konfliktu tamtego czasu, władza komunistyczna z jednej strony oraz wielki ruch "Solidarności" dążący do demokratycznych przemian, czyli w istocie do obalenia komunizmu, wykazały się mądrością pozwalającą zawrzeć kompromis. Ten nie satysfakcjonował w stu procentach żadnej ze stron, ale też otwierał perspektywy dalszych przemian - zwrócił uwagę Komorowski w środowym wystąpieniu.

Podkreślił, że "strona dążąca do rewolucyjnej w istocie zmiany wykazała zdolność do samoograniczania", a "wcześniejsze próby reform całego systemu komunistycznego podejmowane przez siły demokratycznej opozycji zakończyły się zbrojnymi interwencjami i rozlewem krwi, dziesiątkami tysięcy uchodźców, innego typu represjami".

Zdaniem polskiego prezydenta "zdolność do samoograniczenia oraz siła mądrego kompromisu jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż maksymalizacja żądań i dążenie do siłowego przeprowadzenia swoich racji".

Komorowski: Świat nie może być kierowany przez koncert mocarstw

- Skuteczna Organizacja Narodów Zjednoczonych jest dzisiaj potrzebna światu nie mniej niż w groźnych czasach zimnej wojny - podsumowywał prezydent. - Świat nie może być kierowany przy pomocy dwu- czy więcej biegunowego koncertu mocarstw - podkreślił. - Owszem, wiemy, że mocarstwa nie znikną, ale stabilność i regulacja porządku międzynarodowego w większym stopniu będzie wymagać instytucji wielostronnych, norm oraz mechanizmów, które zapewnią ich respektowanie - zaznaczył Komorowski.

Według niego "to może zapewnić tylko system Narodów Zjednoczonych".

Zobacz także
Komentarze (38)
Komorowski w ONZ: "Military first" to zła metoda na konflikty. Lepszy polski sposób: kompromis
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 26 razy 14

  Lepszy polski sposób: kompromitacja...

 • kot_ikkk

  Oceniono 21 razy 9

  Lepiej by im opowiedział o kompromisach z amber shit i o tym jak pewni POlitycy się ustawili do końca świata.

 • twczupakabra

  Oceniono 21 razy 7

  Patrzac na zdjecie tej cudacznej poczciwiny i niezguly , az widze te sznureczki przymocowane do jego rak i nog...

  "Komor" to pacynka doskonala !

 • bez_alternatywy

  Oceniono 27 razy 7

  a co cie Komorowski obchodzi Syria u nas naród biednieje i oby was nie przewiozła jakaś rewolucja bo i wiać nie będziecie mieli gdzie

 • mieetek

  Oceniono 8 razy 6

  Brawo, jestem pod wrażeniem. Ciekawe czy nie będzie się bał polecieć.

 • mariolablondi

  Oceniono 19 razy 5

  Jaki kompromis Bulu?
  cala władza w reku najprzód kapusiów Bolków i ich oficerów prowadzących , a teraz juz tylko pobermanowskich zydziątek .

 • badziewiak66

  Oceniono 13 razy 3

  Może dla Ciebie Bronek to niepokojąca wiadomość , dla Nas Polaków informacja , że Iran i Brazylia mają broń jądrową to najlepsza wiadomość jaką mogliśmy dostać. Stawiam wtedy wszystkim po secie.

 • queserasera

  Oceniono 31 razy 3

  "Kompromis, jak w Polsce, to lepsze rozwiązanie"

  To nie był kompromis, to był przewał! Na Śląsku też nic nie słychać okompromisie a milion Ślązaków czeka coraz niecierpliwiej. I to jest kolejny przewał!

 • mutant_popromienny

  Oceniono 27 razy 3

  How are you , Bhroonek ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje