Przerażające dane z Syrii. Opozycja: Wojna zabrała już ponad 30 tys. ofiar

26.09.2012 19:32
Zniszczony budynek w Aleppo po bombardowaniach

Zniszczony budynek w Aleppo po bombardowaniach (Fot. STRINGER REUTERS)

Ponad 30 tys. osób, głównie cywilów, zginęło w trwającym od 18 miesięcy powstaniu przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - informuje opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSHR). Nowy bilans nie obejmuje jednak wszystkich potencjalnych zabitych - alarmuje opozycja.
Według OSHR, opozycyjnej organizacji z siedzibą w Londynie, konflikt w Syrii kosztował jak dotąd życie 21 534 cywilów (uzbrojonych i nieuzbrojonych), 7 322 żołnierzy i 1 168 dezerterów. Ofiary zginęły w wyniku represji i bombardowań sił reżimu oraz w zbrojnych walkach.

OSHR zbiera dane o liczbie ofiar od rozległej sieci swoich działaczy i lekarzy obecnych w Syrii. Poprzednie szacunki mówiły o 29 tys. zabitych.

"Bilans ofiar nie obejmuje uwięzionych"

Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman zaznaczył, że nowy bilans nie obejmuje "tysięcy zaginionych w syryjskich więzieniach". Nie obejmuje również "tysięcy zabitych członków milicji Szabiha (popierającej reżim Asada) ani setek niezidentyfikowanych ciał odnalezionych w większości w ciągu ostatnich trzech miesięcy".

- Ponad 30 tys. ofiar w 18 miesięcy, ponad 100 osób zabijanych każdego dnia, a społeczność międzynarodowa i państwa arabskie nadal mówią, że trzeba "coś" zrobić dla Syrii - ubolewał Rahman. - Syria jest niszczona, a świat (...) zadowala się słowami - dodał.

Tylko we wtorkowych starciach w Syrii zginęło 217 osób - 136 cywilów, z czego 59 w rejonie Damaszku, 54 żołnierzy i 27 rebeliantów.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  www.vesti.ru/theme.html?tid=95994
  Właśnie odbyła się w Nowym Jorku sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ na szczeblu MSZ poświęcona Syrii. Sekretarz Generalny ONZ (Pan Gi Mun) poparł stanowisko Chin i Federacji Rosyjskie (S.Ławrow)j, przeciwne stanowisku USA (H.Clinton), że nie można tego konfliktu rozwiązać drogą zewnętrznej interwencji militarnej.

  Czy mi sie wydaje że to utajnione w Polsce?

 • brzeczyszczykiewicz_1

  Oceniono 7 razy 3

  __________________________________________________________________________________________
  Obowiazkiem kazdego narodu jest pozbycie sie rodziny parchow od czterdziestu (oczywiscie wybranych w demokratycznych "wyborach"!!!!!!) lat nieprzerwanie dojacych owy narod.
  __________________________________________________________________________________________

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 2

  "Według OSHR, opozycyjnej organizacji z siedzibą w Londynie, konflikt w Syrii kosztował jak dotąd życie 21 534 cywilów (uzbrojonych i nieuzbrojonych)"

  A co to jest "cywil uzbrojony"?!? Cos jak "pachnaca kupa"?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 5 razy 3

  A opozycja to jest bez winy?

 • 54bodek

  Oceniono 8 razy 8

  Gazeta jest nieobiektywna. Epatuje tu strasznymi danymi, nie chcąc jednak przyznać że ci gloryfikowani przez nią rebelianci to bandy ekstremy muzułmańskiej szkolone przez Mossad i CIA , oraz sponsorowane m.in. przez Arabię Saudyjską,
  Siły rządowe też wprawdzie nie jedno maja "za pazurami" ale trudno im się dziwić, że odpłacają pięknym za nadobne.
  Na swoim blogu sporo pisałem o Syrii starając się być obiektywnym. Zapraszam.
  --------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • alejajaniemaco

  Oceniono 5 razy 3

  a dlaczego nie piszecie ze rebelianci zastrzelili waszego kolege po fachu (oczywiscie fachu ktory tylko udajecie) ? czy to ze byl akurat z Iranu ma jakies znaczenie?

  rt.com/news/press-correspondent-killed-syria-007/
  Widze ze wolicie dzwonic do Londynu by wam powiedzieli jaka jest sytuacja w Syrii.

 • xdt

  Oceniono 4 razy 4

  jeznach.nowyekran.pl/post/75157,bitwa-o-syrie popatrzcie tez propaganda ale przynajmniej widziana z drugiej strony. Całe stado najemników niszczy życie normalnym ludziom. Rząd tez nie jest bez winny ,al e nie jest jedynym sprawcą

 • aide5

  Oceniono 21 razy 15

  Obowiazkiem kazdego prezydenta jest bronic swojego kraju przed obcymi rebeliantami opolacanymi przez obce wywiady

 • bez_alternatywy

  Oceniono 6 razy 2

  a w Polsce rządzi mafia, i jak widać masmediami również

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje